Boj proti drogám má skôr negatívne účinky, tvrdia lekári a politici

  • Vyzerá to tak, že "drogová politika" bude prechádzať zmenami.
collagedrogy
  • Vyzerá to tak, že "drogová politika" bude prechádzať zmenami.

Takzvaná „vojna proti drogám“ nefunguje a stojí nás ročne nemalé čiastky, tvrdia zdravotníci a politici. Dokonca spôsobuje aj zdravotné a sociálne škody. Vyše 100 miliárd eur je ročne investovaných do boja proti drogám s minimálnym efektom. V roku 2014 svetový prieskum ukázal, že 1 z 20 ľudí vyskúšal nejakú ilegálnu látku, čo je neuveriteľný prílev do obchodu s drogami. Toto zas vedie k násiliu a bojom medzi drogovými kartelmi. Za posledných 10 rokov bolo spáchaných až 80 000 vrážd, ktoré súviseli práve s drogami.

h

zdroj: slate.com

Aby toho nebolo málo, v niektorých krajinách sú za užívanie a obchod s drogami kruté tresty smrti. Na Filipinách, odkedy sa dostal k moci Rodrigo Duterte (bolo to tento rok), bolo popravených až 5 000 ľudí. Na celom svete vedie trend, že drogovo-závislých treba skôr potrestať, ako ich začať liečiť. To špirálovito nakoniec vedie skôr k predávkovaniu ako k náprave. To, že drogy sú ilegálne, vedie k limitovanému počtu bezpečných aplikátorov, ako napríklad sterilné ihly. V dôsledku toho, sú užívatelia nútení zdieľať injekčné striekačky, čo vytvára epidémie infekčných chorôb ako HIV či hepatitída C.

British Medical Journal (BMJ), ktorý tejto problematike momentálne venuje veľa článkov, tvrdí, že drogy sú záležitosťou skôr medickou ako právnou. V redakcii napísali: ,,Zdravie by malo byť centrom tejto diskusie, a tým pádom zdravotníci. Doktori sú dôveryhodní a vplyvní a môžu priniesť racionálny a humánny rozmer spolu s populistickou rétorikou.“

Bývalá švajčiarska prezidentka Ruth Dreifuss, ktorá aj spolupracovala na niektorých článkoch, píše, že organizovaný zločin produkuje 320 miliárd ročne, a to aj napriek 50-ročnému zákazu užívania. „Vojna proti drogám“ nebola schopná obmedziť ani dopyt ani ponuku na globálnej či lokálnej úrovni. Vyzýva vlády, aby dekriminalizovali všetky nelegálne drogy a vytvorili regulované trhy a dodáva: ,,Užívanie a držanie drog by nemalo byť potrestané kriminálnou či občianskoprávnou žalobou. Vhodné sú alternatívy ako napríklad poradenstvo, verejne-prospešne práce či vzdelávacie semináre. Tie by mali byť vyvinuté pre všetkých aktérov nižšieho levelu obchodu s drogami.“

drug-addiction-e1440007562518-mdvaxdbmg92e46e33e0z1x2903o2mfn72yeowz9lcg

zdroj: miamiholistic.rehab

V inom článku, britskí politici vrátane bývalého vicepremiéra Nicka Clegga, vyzvali vlády po celom svete, aby nasledovali príklad Portugalska, kde boli všetky lieky dekriminalizované v roku 2001. V dôsledku toho, sa úmrtia na predávkovanie znížili o viac ako dve tretiny v priebehu desaťročia.

Niektoré štáty USA už podnikajú kroky správnym smerom a legalizujú rekreačné užívanie marihuany a marihuany na liečebné účely. BMJ vyzýva aj ostatných, aby nasledovali vzor Portugalska a zastavili vojnu, ktorou bojujú proti sebe.

pineapple_express2

zdroj: salon.com

Vidíme to aj u susedov v Čechách, kde už marihuany dekriminalizovali. U nás na Slovensku sa vláda k tejto otázke nestavia tak otvorene. Vidíme aj v médiách veľa prípadov mladých ľudí, športovcov, známych osobností, ktorí boli neadekvátne potrestaní za takúto formu „relaxu„. Tí, čo s marihuanou majú skúsenosti vedia, že alkohol, ktorý je legálny, môže mať oveľa horšie následky, čo sa týka účinkov na organizmus aj správanie osôb po užití. Čo sa týka „tvrdších drog„, je ťažké rozhodnúť, čo je správne. Každopádne súčasné riešenia sú nedostatočné a nefunkčné.

zdroj: iflscience.com zdroj titulnej fotografie: koláž

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Najnovšie videá

Trendové videá