Boje naberajú na obrátkach: Experti prezradili, či sa spúšťa protiofenzíva. Tieto faktory rozhodnú
- V posledných dňoch je v Bachmute horúco
- Znamená to začiatok dlho očakávanej ofenzívy?
- Tieto faktory rozhodnú o jej výsledku
- V posledných dňoch je v Bachmute horúco
- Znamená to začiatok dlho očakávanej ofenzívy?
- Tieto faktory rozhodnú o jej výsledku
Boje v Bachmute naberajú na intenzite, Ukrajincom sa podarilo previesť niekoľko úspešných protiútokov. Úspech Ukrajiny potvrdzujú nezávislí analytici, ale aj britská spravodajská služba, dokonca aj samotní Rusi.
Z ruskej strany tiež cítiť nervozitu a niektorí hovoria až o panike. Svedčí o tom aj evakuácia obyvateľov Rusmi okupovaných miest na juhu, na ktorú upozornilo Rádio Slobodná Európa.
Znamená zvýšená aktivita začiatok dlho očakávanej protiofenzívy alebo len Rusom došlo šťastie?
Analytici tvrdia, že Ukrajina zintenzívnila svoju aktivitu v prvej línii a boje sú predzvesťou prípravy na protiofenzívu. Poľský plukovník Piotr Lewandowski v rozhovore pre Onet uviedol, že zatiaľ existuje len málo informácií, na základe ktorých by sa situácia dala posúdiť. Myslí si, že Ukrajinci ešte nie sú v stave, aby spustili protiofenzívu, ale už začali prípravné pohyby. Vojak nazýva túto činnosť ako „predohru k ofenzíve“.
Slabé miesta v ruskej obrane
Dôležitým faktorom je, či sa Ukrajincom podarí prekvapiť Rusov a nájsť slabé miesto v ich obrane.
„Ukrajinci vedia, aké sily majú Rusi k dispozícii. Vždy však platí, že niektorí bojujú lepšie ako iní, na jednom mieste je lepšie vedenie, na inom slabšie. Preto je dôležité hľadať miesta, kde je možné zlomiť sily nepriateľa,“ vysvetľuje Lewandowski.
Expert si myslí, že Ukrajinci vrhnú svoje sily na Bachmut a okolie Záporožia, kde budú pátrať po miestach, v ktorých sa nepriateľ zlomí. Rusi prešli do obrany, pričom využívajú aj trojité obranné línie a prekážky. Na mnohých miestach postavili protitankové betónové pyramídy známe ako dračie zuby a tiež protitankové zákopy a vo veľkom sa využívajú aj míny.
Analytik Ivan Kłyszcz z Medzinárodného centra pre obranu a bezpečnosť v Estónsku uvádza, že ukrajinská armáda môže Bachmutom len odvracať pozornosť od skutočného cieľa.
„Prikláňam sa k výkladu, že Ukrajina fixuje ruské sily v Bachmute, aby ich udržala na konkrétnom fronte, zatiaľ čo ukrajinské sily skúmajú rôzne oblasti,“ cituje odborníka Moscow Time.
Ukrajinci teraz testujú reakciu Rusov a ich obranu. Protiofenzíva pravdepodobne bude zahŕňať útoky na viacerých miestach. Predpokladá sa, že Ukrajinci sa budú chcieť zmocniť Záporožia, prípadne odrezať Krym od takzvaného land bridge.
Ale aj samotné vytlačenie Rusov z Bachmutu by bolo pre Kremeľ ranou. Rusi totiž vynaložili obrovské úsilie, ktoré stálo život stovky až tisícky mužov, hlavne z radov Vagnerovej skupiny.
Dôležité budú ďalšie dodávky zbraní
Ďalším dôležitým faktorom sú pokračujúce dodávky zbraní zo Západu. Ukrajinci budú potrebovať neustále zásobovanie zbraňami aj počas ofenzívy. Niektoré zbrane na Ukrajinu už dorazili, iné majú dôjsť až v nasledujúcich mesiacoch. Západ by mal uvoľniť kapacity aj na zbrane, ktoré Rusko v budúcnosti zničí.
Kľúčové budú dodávky munície a hlavne delostrelectva a rakiet s dlhším doletom, ako je britsko-francúzska strela Storm Shadow, ktorá má dolet 250 kilometrov. Spoločne so strelou ADM-160 Miniature Air-Launched Decoys (MALD), ktorá dokáže oklamať ruskú protivzdušnú obranu, môžu preniknúť hlboko do ruských línií.
„Rusi tiež držia zálohy a čakajú, kým sa ich obrana zrúti. Kľúčové bude zabrániť tomu, aby tieto zadné brigády dorazili včas, a po druhé, zablokovať prísun munície, pretože aj tá je rozptýlená v zadnej časti a vo veľkom začne tiecť len tam, kde to bude ťažké,“ dodal generál.
Táto ofenzíva však pravdepodobne bude prebiehať inak ako tá predošlá, postup môže byť pomalý a krvavý. Ukrajinci budú čeliť náročnej výzve.
Zdroje: Onet, Moscow Times, Radio Free Europe