Bojiskom v Izraeli a pásme Gazy sa rozmáha substancia teroristov. Robí z nich stroje bez strachu

  • Rovnakú drogu požíval Islamský štát
  • Po capt*góne nesiahajú iba vojaci, ale aj zúfalí obyvatelia konfliktných oblastí
Útok na Izrael
Podľa najnovších informácií izraelských médií užili príslušníci Hamasu pred útokom na Izrael drogu Twitter/Norbert Elikes
  • Rovnakú drogu požíval Islamský štát
  • Po capt*góne nesiahajú iba vojaci, ale aj zúfalí obyvatelia konfliktných oblastí

Asi mnohí z nás si 7. októbra, avšak nielen pri začiatku útoku Hamasu na Izrael, ale pri začiatku akéhokoľvek vojnového konfliktu, kladú otázku, ako môže ľudská bytosť zavraždiť iných ľudí bez mihnutia oka.

Mnohí príslušníci teroristickej organizácie si útoky obhajujú mimoriadne silným náboženským presvedčením, páchajú ich z nenávisti alebo iných podobných pohnútok.

Avšak niektorí, pravdepodobne nie zanedbateľný počet, sa na to musia nejakým spôsobom psychicky pripraviť, respektíve otupiť, a na to sa v bojoch už dlhé roky používajú rôzne podporné substancie, medzi ktoré patria aj drogy.

Izraelská televízna stanica Channel 12 priniesla informácie o tom, že príslušníci palestínskeho Hamasu pred začiatkom útoku na Izrael požili capt*gón. Čo to vlastne je a aké účinky má na ľudské telo?

Nejde o žiadnu neznámu medzi teroristami 

Portál Wionews píše, že ide o syntetický stimulant amfetamínového typu, ktorý sa vyrába v južnej Európe a podľa správ izraelských médií sa s capt*gónom obchoduje na spotrebiteľských trhoch na Arabskom polostrove cez Turecko. Pilulky capt*gónu našli u mnohých vojakov Hamasu, ktorí prišli o život na izraelskej pôde.

Business Today dopĺňa, že u svojich užívateľov navodzuje pocity pokoja a ľahostajnosti. Je tiež známy tým, že udržiava ľudí po dlhú dobu mimoriadne bdelých a zároveň potláča ich chuť do jedla.

Al Jazeera informuje o tom, že to bola obchodná značka psychoaktívneho lieku vyrábaného v 60. rokoch minulého storočia nemeckou spoločnosťou Degussa Pharma Gruppe. Predpisoval sa najmä na liečbu porúch pozornosti, narkolepsie (porucha, pri ktorej mozog nie je schopný regulovať cyklus spánku a bdenia), depresie a ako stimulant centrálneho nervového systému. Tablety obsahovali fenetylín, syntetickú substanciu z rodiny fenetylamínov, do ktorej patrí aj amfetamín.

The Jerusalem Post v tejto súvislosti zdôrazňuje, že ide o nadpriemerne návykovú látku. Napriek týmto negatívam si najmä na Blízkom východe uchováva svoju popularitu. Dôvodom je ľahká dostupnosť aj cena. Prezývkou tohto syntetického stimulantu totiž je „kok*ín pre chudobných“. V chudobnejších krajinách sveta sa totiž cena jednej tabletky pohybuje od jedného eura do dvoch, zatiaľ čo v tých bohatších to také lacné nie je, keďže cena je necelých 20 eur za tabletku. 

Doposiaľ si o nej nepočul, no…

Wionews tiež poukazuje na to, že hoci o tejto návykovej látke bežný človek nikdy dosiaľ nepočul, pre teroristické skupiny nejde o žiadnu neznámu. Táto droga sa preslávila v roku 2015, keď sa zistilo, že ich konzumovali teroristi Islamského štátu (známejšieho pod skratkou ISIS), aby potlačili svoj strach pred uskutočnením teroristických operácií.

Po určitom čase začali s masívnou produkciou a distribúciou týchto tabliet ďalšie blízkovýchodné krajiny, konkrétne Sýria a Libanon. Gaza sa stala populárnym trhom pre, najmä kvôli mladým ľuďom, ktorí sa od nej stali závislí. Čo je však ešte zarážajúcejšie je skutočnosť, že podľa lekárskych odborníkov v Libanone a Sýrii je táto substancia rozšírená nielen medzi bojovníkmi, ale často ho používajú aj zúfalí civilisti žijúci v konfliktných oblastiach.

Okrem toho, Business Today akcentuje, že výroba a predaj substancie sa stala zdrojom príjmov pre Sýriu a údajne mu pomáha Iránom podporovaná teroristická skupina Hizballáh. Vyšetrovanie The New York Times z roku 2021 odhalilo, že jednotlivci s väzbami na sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada založili prosperujúci priemysel na jej výrobu, pričom celému procesu nemal dohliadať nikto iný ako brat samotného Asada.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: Wionews, Bussines Today, The Jerusalem Post, Al Jazeera, Channel 12

Najnovšie videá

Trendové videá