Bojové športy vymenil za vlastný podnik za desiatky tisíc eur: Vážne premýšľame nad expanziou do Viedne, Prahy a Dubaja
- Ak sa v blízkej dobe chystáš do Trenčína, máme pre teba fajn tip, kde sa dobre najesť
- Zavítaj do bistra Fair na Farskej ulici
- Ak sa v blízkej dobe chystáš do Trenčína, máme pre teba fajn tip, kde sa dobre najesť
- Zavítaj do bistra Fair na Farskej ulici
Filip Vranak je 30-ročný Slovák, ktorý stojí za podnikom Fair. V známej reštaurácii priamo v Trenčíne pôsobí ako majiteľ a chef v jednej osobe, pričom v minulosti sa venoval okrem gastronómie aj bojovým športom.
V meste pod hradom si dal za cieľ ponúkať autentické jedlá z kvalitných surovín s čo najširším výberom výrobkov od lokálnych dodávateľov, pretože v tomto smere videl pomerne veľkú dieru na trhu. To, že by sa mu v gastre nemuselo podariť preraziť, si na začiatku vôbec nepripúšťal, aj preto do projektu vrazil 50 000 eur.
„Dnes by som sa s počiatočným budgetom do podobného projektu nepúšťal. Bol som kaskadér, tak som sa nebál. Peniaze som si požičal z banky, od rodiny a na kuchyňu som si vybavil lízing na 3 roky,“ prezradil.
Tak ako mnohí iní podnikatelia v tomto segmente aj Filip očakáva, čo najskoršiu návratnosť, no situáciu značne komplikuje súčasná kríza „Náklady na energie sa nám zvýšili v roku 2023 o 300 %. Náklady spojené s infláciou sme pocítili už začiatkom roka 2022, kedy extrémne narástli ceny mliečnych výrobkov a suchého koloniálu.“
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Medziročný nárast cien v ponuke Fair, medzi rokom 2021 a 2022 bol 30 % a medzi rokmi 2022 a 2023 je to 10 %.
„Hostia to chápu, ale je ich citeľne menej,“ hovorí majiteľ Fair, ktorý je zároveň toho názoru, že žiaden podnikateľ by sa nemal v rámci pomoci spoliehať na štát. „A už určite nie na volených úradníkov s mandátom na 4 roky. Neodbornosť politikov brzdí a degeneruje trh, som zástanca klasickej ekonomiky.“
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Ukázalo sa to aj počas obdobia pandémie, keď musel Filip pristúpiť k zatvoreniu jednej z jeho prevádzok. „V konečnom dôsledku to však berieme pozitívne, lebo sme zefektívnili procesy a náklady, tiež sme zvýšili kvalitu služieb a produktu, lebo nám klesol počet hostí.“
Je tiež rád, že v rámci jeho biznisu nemusí riešiť v gastre celkom bežné žabomyšie spory a „hejt“. „Malomeštiacka kultúra sa v Trenčíne nenosí a myslím, že máme dobré vzťahy so širokou aj odbornou verejnosťou. Naši zákazníci sú vo všeobecnosti veľmi milí, nechajú si poradiť a sú vďační, samozrejme sa nájde aj skupina ľudí, ktorým nikto nedokáže vyhovieť, tých musíme len strpieť.“
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Čo sa týka podnikania v Trenčíne, Filip tvrdí, že biznis sa mu tu vedie dobre, no je tu zároveň cítiť silná sezónnosť. „Najnáročnejšie na podnikaní na Slovensku je daňové a odvodové zaťaženie, je neadekvátne k výkonnosti a bonite trhu. Chceli by sme sa zamerať na expanziu do iných krajín. Vážne premýšľame nad Viedňou, Prahou a Dubajom. Možno aj tento článok pomôže k tomu, že nájdeme toho správneho partnera.“
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Tým, ktorí chcú pôsobiť v gastro biznise, radí, aby „do toho skočili po hlave s veľkým mešcom“. „Ak by som začínal podnikať ešte raz, dal by som do toho ešte viac, času aj peňazí,“ konštatuje Filip.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Vo Fair na Farskej 50 môžeš aktuálne ochutnať napríklad burger s pomaly pečeným bravčovým plieckom za 12,50 eur, obľúbená je aj Chorizo pizza za 11 eur, Tom yum za 6,90 eur či Kuracie furikake za 12,90 eur. Tieto ceny platia pre ponuku, ktorú nájdeš na Wolte. Dobrú chuť.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy