Bojovníci proti očkovaniu dostali na frak, prepojenie medzi vakcínou a autizmom sa nepotvrdilo u 23 000 000 detí

  • Odmietanie MMR vakcíny kvôli rizikám spojeným s autizmom či zápalovými ochoreniami u detí sú bežné aj na Slovensku
  • Nová štúdia potvrdzuje bezpečnosť a vyvracia nezmyselné hoaxy
vakcina (1)
Ilustračný obrázok (unsplash.com, pixabay.com)
  • Odmietanie MMR vakcíny kvôli rizikám spojeným s autizmom či zápalovými ochoreniami u detí sú bežné aj na Slovensku
  • Nová štúdia potvrdzuje bezpečnosť a vyvracia nezmyselné hoaxy

Obavy z toho, že MMR vakcína, ktorá bojuje s osýpkami, mumpsom a rubeolou, by už rodičov trápiť nemali. Prvé očkovanie, ktoré dieťa podstúpi do 12 mesiacov svojho života, by malo byť podľa najnovšej štúdie z konca publikovanej absolútne bezpečné.

Prieskum pochádza z údajov od viac ako 23 000 000 detí na celom svete a výsledkom je skutočnosť, že nespôsobuje doteraz obávaný autizmus, akúchkoľvek jeho formu či iné zápalové ochorenie. Opätovne bolo vedcami a lekármi potvrdené, že je bezpečná a chráni nielen dieťa ale aj svet okolo neho.

Návrat chorôb, ktorých sme sa báli

Svet sa rozdeľuje na tých, ktorí svoje deti očkujú a na antivaxerov, čo o vakcíne nechcú ani počuť. Aj vďaka druhej skupine sa začali objavovať choroby z minulosti, ktorých sme sa najviac obávali a vakcínou sa nám ich podarilo vyhubiť. 

Tím lekárov z britskej Rady pre lekársky výskum uistil rodičov, že očkovať deti proti osýpkam, mumpsu a rubeole môžu a dokonca by mali. Je kombinovaná a tak chráni pred tromi vírusovými infekciami. 

Niektoré očkovania boli na Slovensku u novorodencov zrušené a tak sa musel upraviť aj zákon. Ide napríklad o vakcináciu proti tuberkulóze. MMR je však naďalej základnou očkovacou látkou a jej reálne nedodržiavanie a odmietanie sa v posledných rokoch deje čoraz častejšie. Aj napriek štúdiám, ktoré stále vychádzajú a vedeckým výskumom, ktoré bezpečnosť tejto vakcíny potvrdzujú, sa rodičia obávajú.

zdroj: Ilustračný obrázok (Myriam Zilles: pixabay.com)

Je teda dôvod na obavy?

Viac byť nemusí. Zistilo sa, že diagnostikované prípady autizmu boli rovnaké tak u očkovaných, ako aj u neočkovaných detí. Žiadne reálne dôkazy prepájajúce tieto dve riziká neexistujú.

Vedecký tím na čele s Georgom Raddom uviedol, že sa nenašli žiadne dôkazy, ktoré spájali deti očkované vakcínou proti MMR a následnými zápalovými ochoreniami ako encefalitída, zápalové ochorenie čriev, Crohnova choroba, kognitívne oneskorenie, cukrovka 1. typu, astma či dokonca ekzémy, senná nádcha, leukémia, roztrúsená skleróza, poruchy chôdze a bakteriálne alebo vírusové infekcie, píše sa v samotnej štúdii. Do dvoch prezentovaných štúdií bolo zahrnutých 1 071 088 detí.

Naposledy bol výskum aktualizovaný v roku 2012. Odvtedy uplynulo takmer desaťročie a preto sa lekári rozhodli nové zistenia okamžite publikovať.

Pokiaľ ide o bezpečnosť, z predchádzajúcich štúdií na celom svete vieme, že riziká, ktoré tieto choroby predstavujú, prevažujú nad rizikami vakcín podávaných na ich prevenciu,“ hovorí doktor Di Pietrantonj pre lekársku organizáciu Cochrane.  

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroje: thelancet.com, iflscience.com, cochrane.org

Najnovšie videá

Trendové videá