Bol oddaný, nebojácny a sršal humorom. Kráľovná by to bez neho nezvládla. Británia sa lúči s princom Philipom
- Philip Mountbatten, vojvoda z Edinburghu, zomrel 9. apríla vo veku 99 rokov. Pohreb je v sobotu 17. apríla
- Princ bol vždy krok za kráľovnou, ale vždy stál po jej boku
- Uvedomoval si, že mladí ľudia sú naša budúcnosť a venoval im veľkú pozornosť
- Známy bol svojim humorom. Rád vtipkoval na účet kráľovnej aj štátnikov
- Mal ťažké detstvo, ale šťastný život. Láska medzi Alžbetou II. a Philipom nebola rozprávková, ale večná
- Philip Mountbatten, vojvoda z Edinburghu, zomrel 9. apríla vo veku 99 rokov. Pohreb je v sobotu 17. apríla
- Princ bol vždy krok za kráľovnou, ale vždy stál po jej boku
- Uvedomoval si, že mladí ľudia sú naša budúcnosť a venoval im veľkú pozornosť
- Známy bol svojim humorom. Rád vtipkoval na účet kráľovnej aj štátnikov
- Mal ťažké detstvo, ale šťastný život. Láska medzi Alžbetou II. a Philipom nebola rozprávková, ale večná
Celý svet zasiahla v piatok 9. apríla smutná správa. Britská kráľovská rodina oznámila, že vo veku 99 rokov zomrel manžel kráľovnej Alžbety II. princ Philip Mountbatten, vojvoda z Edinburghu. Pohreb je 17. apríla v Kaplnke svätého Juraja na hrade Windsor.
Princ Philip bol ten vtipný, odvážny, pričom kráľovná Alžbeta II. zas rozvážna a vždy pripravená vyriešiť každú situácia. Nepochybne medzi nimi panovala láska, ktorú by sme pokojne mohli nazvať večnou.
Toto je príbeh princa Philipa, najdlhšie slúžiaceho britského panovníka v dejinách. Po boku kráľovnej bol neuveriteľných 73 rokov. Ich manželstvo, ktoré ako každé iné, zaznamenalo problémy, ale bolo plné lásky, pochopenia a úcty.
Písali si listy
Philip prvýkrát uvidel Alžbetu v roku 1934 ako osemročnú na svadbe svojho bratranca. Do oka si padli o päť rokov neskôr, keď mala Alžbeta 13. Spolu so svojím otcom Jurajom VI. sa vybrala na návštevu námornej školy v Dartmouthe.
Mladá princezná síce nebola nikdy hlavou v oblakoch, ale aj napriek tomu sa už v takom mladom veku dokázala zahľadieť do 18-ročného blonďavého fešáka. Nebol to nikto iný, ako dôstojník, princ grécky a dánsky, Philip. Stali sa priateľmi a začali si písať listy. Princeznej v tom čase určite ani nepadlo, že sa v 25 rokoch stane kráľovnou a na jej ramená spadne ťarcha celého Spojeného kráľovstva a ďalších 15 štátov Commonwealthu.
Boli vzdialení príbuzní
Princ Philip sa narodil 10. júna 1921 na gréckom ostrove Korfu. Bol synom gréckeho a dánskeho princa Andreasa a princeznej Alice von Battenberg. Takisto bol členom šlezvicko-holštajnsko-sonderburgsko-glücksburgskej dynastie a podľa historických zdrojov jeho predkami boli aj niektorí panovníci ruskej dynastie Romanovcov. Jeho stará mama z matkinej strany bola vnučkou britskej kráľovnej Viktórie a Alžbeta II. zas je pra pra vnučka. Z toho môžeme dedukovať, že boli rodina, aj keď vzdialená.
Po vzbure v Grécku v roku 1922 musela celá kráľovská rodina aj s Philipom utiecť do exilu. Najprv do Paríža, neskôr sa zdržiavali v Nemecku či Anglicku. Počas druhej svetovej vojny slúžil v britskom vojenskom námorníctve. Práve v Anglicku začal používať meno svojej matky Battenberg „poangličtené“ na Mountbatten.
Po smrti svojho otca nezdedil žiadny majetok a ani trón. Vraví sa, že keď sa o jeho osobu začal zaujímať kráľ Juraj VI. jeho majetok činil len pár libier. Kráľ si nebol istý sobášom medzi jeho dcérou a princom. Myslel si, že Alžbeta je príliš mladá a že by si nemala brať prvého muža, ktorého stretla. Do karát mu nehralo ani to, že Philipove finančné zázemie bolo mizivé a jeho rodina mala kontakty s nemeckými šľachticmi, ktorí mali prepojenia s nacistami.
Svadobná vlečka zo Slovenska
Láska však bola silnejšia ako rozum a Philip nakoniec pokľakol. Zasnúbenie bolo oznámené 8. júla 1947. Svadba sa konala 20. novembra toho istého roku vo Westminsterskom opátstve, teda dva roky po druhej svetovej vojne, čo naznačuje aj to, že Británia bola v ekonomickej kríze. Svadby sa zúčastnilo 2000 hostí.
Budúca kráľovná si na svoje svadobné šaty musela našetriť pomocou prídelových lístkov. Zaujímavosťou je, že súčasťou jej svadobných šiat bola čipkovaná vlečka dlhá 10 metrov. Zhotovená bola v čipkárskej škole v Hodruši, ktorú 24 rokov viedla Adela Lacková, ktorá ju pozdvihla na vysokú úroveň.
Miestny historik Vít Priesol pre denník SME povedal, že zákazku pre anglickú kráľovnú vtedy sprostredkovala národná umelkyňa Elena Holéczyová. „Tá často navštevovala hodrušskú čipkársku školu. S Adelou Lackovou sa dlhé roky priatelili, poznali sa ešte zo školy v Prahe.“ V tom čase čipkárky vraj vôbec netušili, pre koho a na akú príležitosť vyrábajú túto originálnu vlečku.
Šaty jej šil dvorný majster Norman Hartnell zo saténu utkaného z pravého čínskeho hodvábu. Zdobené boli tisíckami perál. Svadobný obrad bol vysielaný cez rádio BBC a počúvalo ho 200 miliónov ľudí na šiestich kontinentoch. Princ Philip sa tak vďaka svadbe stal vojvodom z Edinburghu, jeho kráľovskou výsosťou a britským princom. Princ bol takisto následník britského trónu, ale do svojej smrti bol až 480. v poradí.
Korunovácia v televízii
NBC News uvádza, že Alžbeta II. po svadbe napísala list rodičom v ktorom odznelo: „Správame sa tak, ako keby sme k sebe roky patrili. Filip je anjel – je taký láskavý a ohľaduplný.“ Kráľ Juraj VI. jej na to odpísal, že mu bude veľmi chýbať. „Vidím, že si s Philipom skutočne šťastná, ale nezabudni na nás.“
Rok po svadbe, v novembri 1948, sa narodil ich prvorodený syn, princ Charles. Spolu nakoniec mali štyri deti a okrem najstaršieho sa im postupne narodili Anne, Andrew a Edward.
Alžbeta II. sa stala panovníčkou Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska 6. februára 1952. Bolo to presne v deň smrti jej otca, kráľa Juraja VI. Ten zomrel po 16 rokoch vládnutia. Jeho vtedy 25-ročnú dcéru oficiálne vyhlásili za britskú kráľovnú a hlavu Spoločenstva národov (Commonwealth). Korunovaná bola vo Westminsterskom opátstve v Londýne 2. júna 1953. Vďaka stanici BBC a angažovanosti Philipa korunovanie sledovali milióny ľudí na celom svete. BBC vtedy odvysielala svoj prvý priamy televízny prenos.
Bol to deň, kedy ich bezstarostná láska skončila. Philip sa spočiatku ťažko prispôsoboval tomu, že je druhý a musel odísť z námorníctva, aby mohol svoju manželku sprevádzať pri reprezentačných povinnostiach doma aj vo svete.
Bez neho by možno nevládla tak dlho
Podľa Sarah Gristwoodovej, historičky a autorky knihy Alžbeta: Kráľovná a koruna, Philip významne prispel k budovaniu monarchie. „Bol obrovskou neviditeľnou súčasťou kráľovnej. Podpora princa Philipa bola pre Alžbetu II. neoceniteľná. Skutočnosť, že jej monarchia je taká dlhá a úspešná, je z veľkej časti výsledkom jeho práce v zákulisí,“ uviedla pre NBC News.
Vo formálnych prejavoch ho kráľovná vnímala ako kľúčovú postavu počas celej doby jej vládnutia. „Za celé tie roky bol mojou nepretržitou silou a sprievodcom,“ uviedla panovníčka v marci 2012 pri vystúpení v parlamente, v rámci osláv jej diamantového jubilea (60. rokov na tróne).
Philip bol vždy krok za kráľovnou, ale vždy stál po jej boku. Stal sa jej 183-centimetrovým pilierom a oporou. Alžbeta II. bola silnou osobnosťou, ale aj napriek tomu sa vždy radila so svojím manželom, a to najmä ohľadom záležitostí týkajúcich sa kráľovskej domácnosti. The Guardian píše, že na jeho slová nedala dopustiť a vždy povedala: „Čo si o tom myslí Philip?“
Podľa informácií The Guardian prijala veľké rozhodnutia len po porade s manželom. Medzi ne patrí konečný súhlas so zaplatením dane z jej súkromného príjmu, zrušenie kráľovskej jachty Britannia či jej list adresovaný Charlesovi a Diane, ktorý povolil rozvod.
V mladých videl budúcnosť
Philip viackrát vyjadril svoje nebojácne názory na monarchiu a často tvrdil: „Ľudia stále reagujú ľahšie na symboliku ako na rozum.“ Zaujímal sa o ochranu prírody. Napriek tomu, že na oficiálnej návšteve v Indii v roku 1961 zastrelil tigra veľkého 2,5 metra, v tom istom roku sa stal prezidentom Svetového fondu na ochranu prírody.
Uvedomoval si, že mladí ľudia sú budúcnosť a venoval im veľkú pozornosť. Pravidelne udeľoval aj cenu vojvodu z Edinburghu. Je to rozvojový program, ktorý dáva mladým ľuďom vo veku od 14 do 24 rokov šancu rozvinúť svoje schopnosti, naplniť svoj potenciál a pomáha uspieť v ich živote.
Miloval humor
Kráľovské manželstvo si prešlo viacerými škandálmi. Mnohé médiá zverejňovali informácie, že počas zahraničných ciest bol Alžbete neverný. Či to naozaj tak bolo, sa pravdepodobne nikdy nedozvieme. O Philipovi je známe, že sršal humorom, čím doplňoval kráľovnú, ktorú nie raz Briti vnímali ako chladnú osobu.
Pri stretnutí s britským spevákom Tomom Jonesom zavtipkoval o jeho hlbokom hlase. „Čím kloktáte? Štrkom?“ Kráľovnej Alžbete II. zas pri korunovácii povedal: „Kde si vzala ten parádny klobúk?“ Svoj britský humor prejavil aj pri stretnutiach so štátnikmi. Nigérijskému prezidentovi okomentoval jeho tradičný kroj slovami: „Vyzerá to, že sa chystáte do postele.“
Z verejného života sa stiahol až v roku 2017. Podľa denníka Pravda absolvoval 637 zahraničných návštev, predniesol 5 493 prejavov, napísal 14 kníh a zúčastnil sa na 22 219 samostatných oficiálnych podujatí a držal pevnú ruku nad približne 800 organizáciami.
V sobotu bude plakať celá Británia
Princa Philipa už dlhšie trápilo zdravie. Približne v polovici februára ho prijali do súkromnej Nemocnice kráľa Eduarda VII. v centre Londýna a 1. marca ho previezli do špecializovanej Nemocnice svätého Bartolomeja. Kvôli problém so srdcom začiatkom marca podstúpil úspešný operáciu. Neskôr ho opäť previezli do Nemocnice kráľa Eduarda VII. a prepustili ho 16. marca. Podľa BBC princ Philip strávil v nemocniciach 28 dní a bol to jeho dosiaľ najdlhší pobyt v zdravotníckych zariadeniach.
Britský princ Philip, manžel kráľovnej Alžbety II., zomrel v piatok 9. apríla vo veku 99 rokov. Smutnú správu oznámil Buckinghamský palác prostredníctvom sociálnej siete Twitter. „Jej Veličenstvo kráľovná s hlbokým zármutkom oznámila smrť svojho milovaného manžela, Jeho kráľovskej výsosti princa Philipa, vojvodu z Edinburghu. Jeho kráľovská výsosť dnes ráno pokojne zomrela na zámku Windsor,“ uvádza kráľovská rodina v oficiálnej správe.
It is with deep sorrow that Her Majesty The Queen has announced the death of her beloved husband, His Royal Highness The Prince Philip, Duke of Edinburgh.
His Royal Highness passed away peacefully this morning at Windsor Castle. pic.twitter.com/XOIDQqlFPn
— The Royal Family (@RoyalFamily) April 9, 2021
Posledné dni svojho života tak strávil na zámku Windsor. Až do svojej smrti bol princ Philip najdlhšie slúžiacim manželom v histórii Británie a najstarším partnerom vládnuceho panovníka. Mal desať pravnúčat, pričom posledné z nich sa narodili len prednedávnom.
TASR informuje, že princovo telo, ktoré je momentálne uložené v kráľovskej súkromnej kaplnke na Windsorskom zámku, nebude, v súlade s pandemickými predpismi, pred pohrebom vystavené k verejnej úcte. Rakvu do Kaplnky sv. Juraja premiestnia až v deň pohrebu, a to v sobotu 17. apríla na špeciálne upravenom Land Roveri, ktorý pomohol navrhnúť sám princ Philip. V súlade so želaním samotného princa pôjde o kráľovský pohreb, nie o štátny.
Smútia aj domorodci na Vanuatu
Princa Philipa uznávali ľudia po celom svete. Dokonca aj domorodý kmeň z neveľkého vanuatského ostrova Tanna. Jeden z kmeňov súostrovia, ktoré sa nachádza približne 2 350 kilometrov východne od Austrálie, uctieval vojvodu z Edinburghu niekoľko desaťročí ako boha.
„Spojenie medzi ľuďmi na ostrove Tanna a Angličanmi je veľmi silné. Posielame sústrastné odkazy kráľovskej rodine aj anglickému ľudu,“ uviedol podľa tlačovej agentúry Reuters vodca kmeňa Yapa.
BBC informovala, že nasledujúce dni budú tancovať rituálne tance. Nakoniec sa bude konať veľké zhromaždenie, kde na počesť princa zabijú niekoľko ošípaných a budú piť nápoj vyrobený z koreňov rastliny s názvom kava.
For decades, two villages on the Vanuatuan island of Tanna have revered the Duke of Edinburgh as a god-like spiritual figure.
Uverejnil používateľ BBC News Pondelok 12. apríla 2021
Princa Philipa uznávali vo vanuatských dedinách Yakel a Yaohnanen celé polstoročie. Uctievanie vojvodu z Edinburghu sa spája s miestnou legendou, podľa ktorej syn miestneho horského boha s bledou pleťou opustí ostrov, aby si našiel mocnú ženu v zámorí. Podľa antropológov začal byť Philip s touto legendou spájaný v 60. rokoch, kedy bolo Vanuatu anglicko-francúzskou kolóniou známu ako Nové Hebridy. BBC uvádza, že dedinčania vtedy pravdepodobne videli princovej portréty vedľa fotiek kráľovnej. Nové Hebridy navštívili v roku 1974.
Philip si s domorodcami z ostrova Tanna dopisoval a posielal im fotografie. Na jednej drží drevenú ozdobnú palicu, ktorú od nich dostal. Domorodci sa každý deň k princovi modlili, aby im požehnal úrodu banánov a sladkých zemiakov.
Ich pravý domov
Alžbeta II. ešte ako princezná po svadbe s Philipom bývala na Malte. Považovali to za svoj skutočný domov. Zdržiavali sa tam v roku 1949 až 1951, keď princ bol veliteľom kráľovského námorníctva. Ich už vtedy dve deti Charles a Anne, bývali stále v Anglicku. Charles jej to nie raz vyčítal. Vila Guardamangia, kde bývali, sa dočká obnovy a stane sa z nej múzeum. Jej rekonštrukcia bude stáť 9 miliónov libier. Informoval o tom The Telegraph.