Bol Putinovou pravou rukou, dnes leží v nemocnici s vážnou chorobou. Čubajs bol proti invázii

  • Bývalého Putinovho poradcu hospitalizovali
  • Trpí zriedkavou poruchou imunity napadajúcou nervový systém
Putin smile
TASR/AP, Mikhail Metzel
  • Bývalého Putinovho poradcu hospitalizovali
  • Trpí zriedkavou poruchou imunity napadajúcou nervový systém

Ruský reformátor Anatolij Čubajs, ktorý sa pre vojnu na Ukrajine vzdal postu poradcu v Kremli, bol hospitalizovaný v Európe so zriedkavou poruchou imunity napadajúcou nervový systém.

Podľa agentúry Reuters o tom informovala ruská novinárka a politická aktivistka Xenija Sobčaková, ktorá sa odvolala na Čubajsovu manželku, režisérku Avdotiju Smirnovovú.

Vzácna choroba

Čubajsovi podľa Sobčakovej diagnostikovali Guillainov-Barrého syndróm. Jeho zdravotný stav je momentálne stabilizovaný.

Webová stránka WHO popisuje Guillainov-Barrého syndróm ako  stav, pri ktorom ľudský imunitný systém napáda vlastné periférne nervy vrátane miechových koreňov. Syndróm môže postihnúť ľudí v akomkoľvek veku, no najčastejšie sa vyskytuje u dospelých a mužov. Väčšina ľudí sa úplne uzdraví aj v tých najťažších prípadoch.

Zo statusu Sobčakovej, zverejneného v aplikácii Telegram, nie je jasné, kde v Európe je 67-ročný Čubajs hospitalizovaný.

Hoci Čubajs neuviedol dôvod svojej demisie, ktorú podal v marci, predpokladá sa, že to bolo pre ruskú inváziu na Ukrajinu. Krátko po demisii z Ruska odcestoval.

Prípad vyšetruje aj polícia

Aj napriek podozreniu, že Čubajsa postihli príznaky Guillainov-Barrého ochorenia, sa na mieste jeho pobytu nachádza polícia, uvádza talianska La Repubblica

Má ísť o preventívne vyšetrenie okolností hospitalizácie, pričom sa úrady chcú uistiť, že mu nepredchádzalo cudzie zavinenie. Konkrétne v prípade Čubajsa vzniká podozrenie na otravu. V minulosti totiž takéto prípady zaznamenali vo viacerých európskych krajinách, obzvlášť po začiatku vojny na Ukrajine. Pripomenúť si môžeme reťaz prípadov záhadných úmrtí viacerých vplyvných Rusov pôsobiacich najmä v energetickom sektore

Agentúra Reuters však komunikovala s dvoma anonymnými zdrojmi, ktoré majú k Čubajsovi blízko. Oba sú toho názoru, že bývalého poradcu Vladimira Putina postihlo spomínané ochorenie. 

„Myslí si, že je to choroba. Lekári tvrdia, že to zistili včas,“ uviedol pre agentúru prvý zdroj a dodal, že prípadom sa zaoberá istá európska spravodajská agentúra, no zatiaľ nezverejnila svoje výsledky.

Niektoré médiá a opoziční aktivisti špekulovali o možnosti, že Čubajsa mohli otráviť, s čím nesúhlasil ani druhý zdroj. „Nemyslím si, že je to otrava. Stále je však na jednotke intenzívnej starostlivosti,“ uviedol. Bývalý politik podľa neho nemôže chodiť, ale môže rozprávať.

Bol proti invázii

Čubajs je najvyššie postaveným predstaviteľom režimu ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý sa po 24. februári, keď sa začala vojna na Ukrajine, rozhodol pre odchod z funkcie.

Naposledy pôsobil ako Putinov emisár pri medzinárodných organizáciách pre trvalo udržateľný rozvoj. V Rusku je Čubajs dobre známy, keďže vysoké funkcie zastával od začiatku 90. rokov, keď mal za vlády vtedajšieho prezidenta Borisa Jeľcina na starosti privatizáciu.

Český rozhlas pripomína, že Čubajs bol otcom ruskej privatizácie. Ivana Milenkovičová, spravodajkyňa Rádiožurnálu v Moskve hovorí, že býval vysoko postaveným činiteľom, ktorý upadol do nemilosti hneď po začiatku invázie. Ešte v marci 2022 pôsobil ako splnomocnenec Vladimira Putina pre udržateľný rozvoj. „Prezident ho podľa agentúry Reuters odvolal kvôli nesúhlasu s inváziou na Ukrajinu. Čubajs dokonca odišiel z krajiny a v polovici apríla ruská generálna prokuratúra dostala žiadosť, aby prešetrila pôsobenie štátnej korporácie Rosano v rokoch, kedy ju viedol práve Čubajs,“ hovorí spravodajkyňa.

Za nesúhlas basa

Predseda ruskej Štátnej dumy Viačeslav Volodin v pondelok navrhol, aby bolo „zradcom“, ktorí sa vyslovia proti ruskej vojenskej operácii na Ukrajine, odobraté ruské občianstvo.

Ako príklad pritom uviedol ruskú novinárku Marinu Ovsiannikovovú, ktorá narušila vysielanie hlavných správ ruskej štátnej televízie, aby ukázala protestný plagát proti vojne na Ukrajine. TASR správu prevzala od agentúry AFP. „Veľká väčšina našich občanov podporuje špeciálnu vojenskú operáciu na Ukrajine. Rozumejú, že je potrebná pre zaistenie bezpečnosti našej krajiny a ľudí. Sú však takí, ktorí sa správajú podlo a zradcovsky,“ uviedol Volodin na sociálnej sieti Telegram.

Bohužiaľ v prípade takýchto občanov neexistujú postupy, ako ich zbaviť občianstva a neumožniť im vstup do našej krajiny. Možno by to však bolo dobré. Čo myslíte?“ spýtal sa Volodin svojich sledovateľov na sociálnej sieti. Aby demonštroval svoj zámer, spomenul Volodin ako príklad prípad ruskej novinárky Ovsiannikovovej. Tá po proteste odišla z ruskej štátnej televízie Pervyj kanal a stala sa korešpondentkou pre Ukrajinu a Rusko v nemeckom denníku Die Welt.

Teraz bude pracovať pre jednu z krajín NATO, obhajovať dodávanie zbraní ukrajinským neonacistom a posielanie zahraničných žoldnierov, ktorí bojujú proti našim vojakom, a brániť sankcie uvaľované na Ruskú federáciu,“ uviedol Volodin. Taký radikálny krok, akým je podľa AFP odobratie občianstva, zrejme neprejde bez súhlasu ruského prezidenta Vladimira Putina. Volodinov príspevok však podľa AFP ilustruje čoraz nepriateľskejšie nálady smerované v Rusku proti hlasom, ktoré nesúhlasia s ruskou inváziou na Ukrajine.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: TASR, iRozhlas, La Repubblica, Reuters

Najnovšie videá

Trendové videá