Bola rebelka, milionárka, kráľovná módy aj punku. Príbeh ikony Vivienne Westwood inšpiruje generácie
- Burička proti konvenciám a puritánstvu, priateľka top modeliek
- Prvá punkerka na svete, aktivistka venujúca tisíce libier záchrane dažďových pralesov
- Aj taká bola Vivienne Westwood
- Burička proti konvenciám a puritánstvu, priateľka top modeliek
- Prvá punkerka na svete, aktivistka venujúca tisíce libier záchrane dažďových pralesov
- Aj taká bola Vivienne Westwood
Módny a punk-rockový svet včera zasiahla smutná správa. Vo veku 81 rokov zomrela ikona textilného priemyslu Vivienne Westwood. Jej módna značka v príspevku na Twitteri uviedla, že návrhárka zomrela „pokojne a v kruhu rodiny“ v londýnskej štvrti Clapham.
Stala sa návrhárkou známou vďaka svojmu provokatívnemu oblečeniu. S jej manželom Malcomom McLarenom rozšírila vplyv punkového hudobného hnutia sedemdesiatych rokov do súčasnej módy.
Začala ako učiteľka
Mladá Vivienne sa začala zaujímať o módu už v jej tínedžerských rokoch. Rozhodla sa odísť z domu na londýnsku školu Harrow School of Art, kde študovala módu. Po promócii sa však najskôr venovala učiteľstvu a do roku 1971 vyučovala triedy na základnej škole.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
V roku 1962 sa ešte vtedy Vivienne Isabel Swire vydala za Dereka Westwooda, s ktorým mala vzťah tri roky. On bol následne šéfom londýnskeho nočného klubu a Vivienne si veľmi rýchlo obľúbila nočný život. Pár sa spolu presťahoval a po roku ich manželstva mali syna Benjamina Westwooda. Ich manželstvo sa skončilo v roku 1966, keď do života Vivienne prišla dosť kľúčová osoba.
Vivienne Westwoodová sa stretla s mužom, ktorý navždy zmenil smer a jej pohľad na život. Bol ním Malcolm McLaren – v tom čase študent umenia, ktorý žil so svojím bratom. Neskôr sa rozviedla s Derekom Westwoodom, pričom si ponechala jeho meno.
Jej značka začala malým obchodíkom
Nepochybne veľkým míľnikom v jej kariére bolo otvorenie prvého malého obchodu. V roku 1971 si Malcolm McLaren a Vivienne Westwood spolu s Malcolmovým priateľom Patrickom Caseym založili obchod v slabo osvetlenom butiku na 430 Kings Road v Londýne.
V tomto období bolo najväčším módnym trendom hnutie hippie a kvetinové vzory. Vivienne s Malcomom sa však nenechali strhnúť týmto ošiaľom. Oveľa viac ich zaujali činy rebelstva a aj ich typické oblečenie a punk-rocková hudba z 50. rokov.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Malý obchodík niesol aj príznačný názov „Let it Rock“. Vivienne a Malcolm začali navrhovať svoje vlastné tričká s provokatívnymi tlačenými sloganmi, čo viedlo k ich stíhaniu kvôli zákonu o obscénnych publikáciách. Ich reakcia prišla rýchlo. Zmenili značku obchodu a začali vyrábať ešte viac tričiek, ktoré boli niektorými považované za trošku cez čiaru, píše magazín Luxus +.
V roku 1974 bol opäť obchod premenovaný a tentokrát na názov „Sex and the City“. Okrem trúfalého názvu a ešte trúfalejších motívov bolo odvážne aj motto „gumené oblečenie do kancelárií“. To bolo v konzervatívne obliekanom Londýne skutočne „mimo pravidiel“.
Úspechy aj v ďalšom storočí
Verejnosť si všimla ich extravagantnú módu a kúsky z ich produkcie sa stali skutočným hitom. V neskorších rokoch jej pôsobenia si začala otvárať butiky po celom svete. Okrem toho však bolo pre Vivienne obrovským úspechom aj to, že dostala svoju kolekciu úplne prvýkrát aj na móla. Išlo o kolekciu, ktorá bola inšpirovaná pirátskou tematikou.
Čím viac sa schyľovalo ku koncu storočia, tým viac úspechov a ocenení získavala. Prišla však jedna podstatná udalosť. Náhodné stretnutie inšpirovalo jednu z jej najvýznamnejších a najvplyvnejších kolekcií, konkrétne „Harris Tweed“. Táto kolekcia mala parodovať obliekanie vyššej vrstvy a zosmiešniť ju.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
„Celý môj nápad na túto kolekciu bol ukradnutý malému dievčatku, ktoré som jedného dňa videla. Nemohla mať viac ako 14 rokov. Mala malý zapletaný drdol, bundu Harris Tweed a tašku s párom baletných topánok. Vyzerala tak cool a vyrovnaná, keď tam stála,“ prezradila o svojej ikonickej kolekcii samotná Vivienne na svojej stránke.
Od roka 2000 sa stala Vivienne naozaj zapálenou pre životné prostredie. Začala dokonca spolupracovať s organizáciou Greenpeace, pri príležitosti kampane „Save the Artic“. Vytvorila tričko, ktoré zobrazuje Zem v tvare srdca, z ktorého zisk bol celý venovaný Greenpeace.
„Mojou prioritou je zmena klímy, nie móda,“ povedala pre magazín The Guardian v roku 2014.
Ku kráľovskej rodine bez nohavičiek
Úspechy v módnom priemysle sa len hrnuli. Oceňovaná bola rôznymi cenami, tri z nich sú však skutočne výnimočné. V roku 1992 získala titul „Najlepší rád Britského impéria“, ktorý jej v Buckinghamskom paláci udelila kráľovná Alžbeta II. Z tohto odovzdávania ceny nakoniec vznikla veľmi ikonická fotka. Návrhárka sa navyše rozhodla, že si do kráľovského paláca nevezme spodnú bielizeň, ako informuje portál Evoke.
V ďalšom miléniu sa jej stále darilo a získala ocenenie „Vynikajúci úspech v módnom dizajne“ na British Fashion Awards. Tretia cena bola opäť z pôdy kráľovskej rodiny. V roku 2010 sa stala držiteľkou Ceny princa Philipa pre dizajnérov. Svojej povesti zostala verná a aj na predávanie tohto ocenenia prišla bez spodnej bielizne.
Ešte pár dní dozadu sme tu mali ikonickú postavu svetovej módy. Včera podvečer však prišla zdrvujúca správa. Vivienne Westwood zahynula vo veku 81 rokov.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Podľa portálu Celebrity Net Worth sa majetok tejto ikony vyšplhal behom jej života až na 50 miliónov dolárov. Dôležite je si ale uvedomiť, že ani peniaze a ani ocenenia nerobili jej prácu hodnotnú. To, čo malo skutočnú hodnotu behom celej jej kariéry, bola jej vytrvalosť a cieľavedomosť. To, ako sa vytrhla z prúdu trendov, inšpirovalo minulú, súčasnú, ale aj budúcu generáciu.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: Celebrity Net Worth, CNN, Twitter, Evoke, The Guardian, Vivienne Westwood, Luxus+