Bolesťami chrbta trpí až 75 % populácie. Za neprehliadaným zdrojom bolesti sú aj svaly, hovorí odborník
- Ako svalová nerovnováhe spôsobuje bolesti chrbta
- Sedavé zamestnanie dokáže vyvolať svalovú nerovnováhu
- Chronická bolesť sa dá riešiť týmto spôsobom
- Ako svalová nerovnováhe spôsobuje bolesti chrbta
- Sedavé zamestnanie dokáže vyvolať svalovú nerovnováhu
- Chronická bolesť sa dá riešiť týmto spôsobom
Svalová nerovnováha je bežným, ale často prehliadaným zdrojom bolesti a dysfunkcie v tele. Keď sa niektoré svaly stanu silnejšími, napnutejšími alebo aktívnejšími ako ich náprotivky, môžu narušiť prirodzené pohybové vzorce tela, zvýšiť zaťaženie kĺbov a časom viesť k zraneniam. K tejto nerovnováhe dochádza v dôsledku rôznych faktorov vrátane opakovaných pohybov, zlého držania tela, nedostatočnej sily alebo pretrénovania konkrétnych svalových skupín.
Čo je svalová nerovnováha a čo ju spôsobuje?
„V ideálnom stave majú všetky svaly v tele svoju silu a efektívnu dĺžku. Svalová nerovnováha je stav, keď sú niektoré svaly skrátené – tie silnejšie a viac používané, a iné sú zase oslabené. To sú tie, ktoré používame menej. Často bývajú na tele oproti sebe – napríklad prsné svaly a bicepsy používame určite viac ako svaly na zadnej strane ramien a v strednej časti chrbta, pretože drvivú väčšinu práce a pohybov robíme pred telom, nie za chrbtom. Ďalším dôvodom môže byť poloha tela, v ktorej sme dlho alebo často. Niektoré svaly sú aktívne až príliš, iné vôbec,“ vysvetľuje osobný tréner Andrej Adamovič, ktorý už dlhé roky pomáha ľuďom aj pri ťažkostiach s pohybovým ústrojenstvom.
Svalová nerovnováha sa často prejavuje špecifickými fyzickými príznakmi, ktoré sa však môžu líšiť v závislosti od toho, ktoré svaly sú postihnuté. Medzi bežné príznaky patria:
Nerovnomerná sila: Ak je jedna strana tela silnejšia alebo pružnejšia ako druhá, môže to naznačovať nerovnováhu. Ak je napríklad ľavá noha silnejšia ako pravá, môže to signalizovať nerovnováhu medzi štvorhlavým svalom a hamstringami.
Zlé držanie tela: Nerovnováha vo svaloch, ktoré podporujú chrbticu, môže spôsobiť zmeny v držaní tela. Zaoblené ramená, predsunuté držanie hlavy alebo prehnaná krivka dolnej časti chrbta (lordóza) často naznačujú napätie svalov v oblasti hrudníka, ohýbačov bedier alebo dolnej časti chrbta.
Obmedzený rozsah pohybu: Svalové napätie na jednej strane tela môže obmedzovať pohyb kĺbov. Napríklad napäté ohýbače bedrového kĺbu, ktoré ťahajú panvu dopredu, môžu obmedzovať extenziu bedrového kĺbu, čo obmedzuje činnosti, ako je beh alebo drep.
Bolesť počas pohybu: Bolesť v určitých oblastiach tela počas pohybu alebo cvičenia, napríklad bolesť kolien alebo dolnej časti chrbta pri chôdzi alebo drepoch, je často dôsledkom svalovej nerovnováhy.
Zranenia z preťaženia: Nerovnováha môže prispieť k zraneniam z opakovaného preťaženia, pretože silnejšie svaly kompenzujú slabšie, čo vedie k ochoreniam, ako je zápal šliach, predkolenie a bolesť dolnej časti chrbta.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Čo je svalová nerovnováha?
- Čo spôsobuje svalový disbalans?
- Ako sedavé zamestnanie môže spôsobiť nerovnováhu svalov?
- Ako riešiť svalový disbalans?
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity
Čítajte viac z kategórie: Rozhovory