Bolo by vhodné, keby sa polovica Slovenska dala zaočkovať, tvrdí Lengvarský. Pribudli stovky nakazených

  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 489
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 1 531
Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO) počas hlasovania o vyslovení nedôvery členovi vlády SR ministrovi vnútra SR Romanovi Mikulcovi
TASR/Jaroslav Novák
  • Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 489
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 1 531

Podiel pozitívnych laboratórnych testov a Ag testov plne zaočkovaných osôb je 69,01 %. Informuje NCZI.

Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 489 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov. Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 7 306 771, pričom takto bolo pozitívne testovaných 1 846 079 osôb.

V nemocniciach je hospitalizovaných 762 pacientov. Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 3 prípady. Celkový počet úmrtí je 20 470.

Do konca roka budeme mať milión vakcín, v budúcom roku ďalších päť miliónov vakcín proti ochoreniu COVID-19. Informoval o tom minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský na tlačovom brífingu po stredajšom rokovaní vlády. Dodal, že by bolo vhodné, keby sa polovica obyvateľstva dala zaočkovať.

Ministerstvo zdravotníctva podľa Lengvarského venuje pozornosť aj problematike duševného zdravia, ktorá sa stala vypuklejšou aj v súvislosti s pandémiou COVID-19. Rezort vyhlásil výzvy na vzdelávanie pracovníkov, ktorí sa venujú duševnému zdraviu a podporí otváranie nových pracovísk, napríklad psychosociálnych centier.

Koronavírus zastavil svet, jeho dôsledky cítime dodnes

UNLP Košice bude proti COVID-19 očkovať ďalšou vakcínou

Vo vakcinačnom centre Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura (UNLP) Košice bude pre záujemcov o posilňujúce očkovanie proti ochoreniu COVID-19 od piatka (7. 10.) k dispozícii aj vakcína Spikevax od výrobcu Moderna. Informovala o tom hovorkyňa nemocnice Monika Krišková.

Vakcína Pfizer/Omikron bude k dispozícii na očkovanie pondelok až štvrtok a Spikevax/Moderna v piatok. „Tieto vakcíny sa v súčasnosti môžu podávať len ako tzv. posilňujúce dávky tým, ktorí už v uplynulých dvoch rokoch absolvovali dve alebo tri základné očkovania proti COVID-19. Vakcíny sa pritom môžu kombinovať,“ uviedol zástupca prednostu Kliniky infektológie a cestovnej medicíny UNLP Martin Novotný.

Vakcíny sú určené pre zdravú populáciu aj pre rizikové skupiny. Je možné ich podať po predošlej dávke akejkoľvek vakcíny proti COVID-19 dostupnej v SR vrátane vakcín Vaxzevria (AstraZeneca), JCOVDEN (Janssen) alebo Sputnik V.

V UNLP sa proti COVID-19 očkuje nepretržite už od 27. decembra 2020. Vakcinačné centrum na Rastislavovej ulici je záujemcom k dispozícii v pracovných dňoch od 8.00 do 14.00 h. Prísť môže každý aj bez registrácie. „Denne očkujeme 150 – 200 ľudí bez zdržania. Doba vybavenia je maximálne 15 minút vrátane nutnosti čakania po vakcíne,“ priblížila hovorkyňa.

Lekári a miestny zdravotný personál stoja pri posteli pacienta s ochorením COVID-19 v nemocnici
zdroj: TASR/AP

NRSR schválila zvýšenie platov zdravotníkov

Platy zdravotníkov sa zvýšia. Národná rada (NR) SR v stredu schválila návrh z dielne rezortu zdravotníctva. Okrem avizovaného zvyšovania miezd lekárov a sestier rieši aj platy ostatných zdravotníkov v ústavných zdravotníckych zariadeniach a ambulanciách záchrannej zdravotnej služby.

Okrem zvyšovania platových koeficientov sa majú pri mzdách zohľadňovať aj roky praxe. Zo 134 prítomných poslancov hlasovalo za návrh 132, proti jeden.

Rezort zdravotníctva návrhom reaguje na nedostatok zdravotníckych pracovníkov, pokles záujmu o štúdium jednotlivých zdravotníckych profesií, odchody zdravotníkov zo systému či mimo Slovenska. Zároveň chce predísť avizovaným hromadným výpovediam.

„Zámerom je zvrátiť nastolený trend a zabezpečiť stabilizáciu, ako aj nárast personálneho obsadenia ústavných zdravotníckych zariadení kvalifikovaným zdravotníckym personálom,“ uvádza predkladateľ.

Odpracované roky sa po novom majú uznávať zdravotníkom aj za roky, keď prácu vykonávali v zahraničí. Základnú zložku mzdy má byť možné zvýšiť tiež za čas na materskej alebo rodičovskej dovolenke. Na jedno dieťa možno započítať najviac tri roky a súhrnne za všetky deti najviac šesť rokov. Účinnosť zmeny je od 1. januára 2023.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroje: NCZI, MZSR, TASR, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá