Bombové hrozby nekončia: Polícia preveruje budovy naprieč celým Slovenskom

  • Polícia uviedla, že bombové hrozby boli teraz nahlásené na súdoch
  • Prípady aktuálne preverujú
bombové hrozby Slovensko
Ilustračné foto Freepik.com, KR PZ
  • Polícia uviedla, že bombové hrozby boli teraz nahlásené na súdoch
  • Prípady aktuálne preverujú

Od začiatku septembra sa na Slovensku roztrhlo vrece s hrozbami bombových útokov. Vo štvrtok 26. septembra polícia informovala, že aj dnes popoludní preverujú bombové hrozby na okresných a krajských súdoch na Slovensku. Pre TASR to uviedla trenčianska krajská policajná hovorkyňa Katarína Kuzmová.

Asistenciu polícii poskytuje i Hasičský a záchranný zbor (HaZZ). Operačné stredisko Krajského riaditeľstva HaZZ v Trenčíne informovalo, že v Trenčianskom kraji zasahujú príslušníci HaZZ s viacerými kusmi techniky na krajskom súde a na okresných.

Vyhrážky školám

Ako sme ťa informovali už v článku na začiatku mesiaca, bombové hrozby neobišli ani školy. Neznámy páchateľ sa vyhrážal v prvý školský deň, rovnako ako aj deň potom. Informovala o tom polícia na sociálnej sieti. Napísali, že školy sa zobudili do ďalšieho rána s bombovými hrozbami a začali hneď prijímať všetky potrebné opatrenia.

„Podobne ako v Českej republike sa aj slovenské školy dnes zobudili do rovnakého rána ako včera. Opäť prišiel viacerým školským zariadeniam výhražný e-mail o ich ,zamínovaní‘. Policajný zbor od skorého rána príma v spolupráci s dotknutými školami potrebné opatrenia,“ uviedli v stanovisku.

Policajti aktívne komunikovali aj s ministerstvom školstva a spolupracovali aj s ďalšími bezpečnostnými zložkami štátu a partnermi v zahraničí, vrátane českých kolegov.

„Ubezpečujeme rodičov aj personál škôl, že na podobné situácie sme pripravení. Postupujeme podľa štandardných operačných postupov, podobne postupujú aj jednotlivé školy,“ doplnili na upokojenie verejnosti.

Nezostalo to len pri školách

Pár dní po hrozbách, ktoré boli adresované školám ale prišli ďalšie. Ako sme zas písali v tomto článku, tie boli namierené na tie najvyššie štátne inštitúcie. Začiatkom septembra totiž prišiel ďalší výhražný e-mail, pre zmenu sa terčom potenciálneho útoku stali Prezidentský palác, Národná rada SR aj trnavská železničná stanica.

Správy mali obsahovať vyhrážky o únose troch lietadiel. Páchateľ sa vyhrážal, že na budovy zaútočí v pondelok 9. septembra. V e-maile spomínal aj teroristický útok z 11. septembra 2001. Výbušniny mali byť podľa autora e-mailu umiestnené na Hodžovom námestí v Bratislave aj pred Prezidentským palácom. Polícia a tajné služby museli prijať viaceré bezpečnostné opatrenia.

Premiér Robert Fico pre vyše dvoma týždňami vyhlásil, že bezpečnostné opatrenia sú len zbytočné úsilie. S najväčšou pravdepodobnosťou ide podľa neho o nezmysly, ktorými sa niekto zabáva na úkor vlády a štátu.

„Samozrejme, prijímame bezpečnostné opatrenia, ale odmietam sa vami rozprávať o ‚idiotinách‘, pretože to sú ‚idiotiny‘. Ale na druhej strane, pre verejnú mienku musíme vynakladať úsilie, úplne zbytočné úsilie, pretože dobre vieme, že na 99,9 percenta sú to totálne nezmysly. Jednoducho, niekto sa zabáva na úkor vlády a na úkor tohto štátu,“ povedal Fico novinárom. Zároveň vyčítal médiám, že šíria a propagujú tieto informácie.

Premiér tiež nechcel rozoberať vyhrážky, ktoré sa majú týkať útoku lietadlami. „Tak každý deň budeme prijímať oznámenia nejakých bláznov, že tri lietadlá narazia do budovy Prezidentského paláca, do budovy Národnej rady a trnavskej železničnej stanice?“ pýtal sa a zopakoval, že ide o zábavu jednotlivca.

Polícia začala trestné stíhanie vo veci prečinu šírenia poplašnej správy po tom, čo na bratislavskom Letisku M. R. Štefánika prijali výhražný e-mail. Týkať sa mal aj Prezidentského paláca, budovy parlamentu či trnavskej železničnej stanice.

Reakcia štátu

Po hromadných e-mailoch rozposlal Úrad vlády SR médiám tlačovú správu, kde uviedli, že ide podľa nich o hybridnú operáciu. Napísali, že aj keď sa zatiaľ všetky hrozby ukázali byť falošné, centrum boja proti hybridným hrozbám (CBHH) tieto incidenty od 3. septembra 2024 zaznamenáva. V úzkej spolupráci s Policajným zborom SR a Národným bezpečnostným analytickým centrom (NBAC) CBHH pozorne monitorujú situáciu.

Uviedli tiež, že je znepokojujúce, že podobné incidenty boli hlásené aj v okolitých krajinách – Českej republike, Litve, Estónsku a Lotyšsku. Táto skutočnosť vyvoláva podozrenie, že by mohlo ísť o súčasť širšej hybridnej operácie zahraničného aktéra, dodali.

Pripomenuli, že to nie je prvýkrát, čo Slovensko čelí takejto hrozbe. V máji 2024 krajina zažila podobnú vlnu emailových hrozieb, ktoré sa vtedy sústredili najmä na školské zariadenia.

Napriek intenzívnemu vyšetrovaniu v spolupráci s medzinárodnými partnermi sa páchateľa nepodarilo identifikovať a zapojenie cudzieho štátu nebolo oficiálne potvrdené.

„Táto séria incidentov zdôrazňuje potrebu neustálej ostražitosti a pripravenosti bezpečnostných zložiek na rôzne formy hybridných hrozieb v dnešnom digitálnom svete,“ doplnila vláda.

Zdroje: TASR, Archív Startitup, Facebook/Polícia Slovenskej republiky

Najnovšie videá

Trendové videá