Boostni svoju produktivitu dôkladným plánovaním dňa. Takto sa staneš majstrom time managementu
- Obdivuješ ľudí, ktorí majú dokonale zvládnutý svoj time management?
- Vďaka nasledovným tipom sa k nim môžeš zaradiť aj ty
- Plánovanie dňa totiž nie je také náročné, ako sa môže na prvý pohľad zdať
- Obdivuješ ľudí, ktorí majú dokonale zvládnutý svoj time management?
- Vďaka nasledovným tipom sa k nim môžeš zaradiť aj ty
- Plánovanie dňa totiž nie je také náročné, ako sa môže na prvý pohľad zdať
Dôvodov je hneď viacero. Jedným z hlavných je to, že budeš mať úplne jasno v tom, čo ťa po celý deň čaká, a budeš sa na to môcť pripraviť. Okrem toho, keď ráno vstaneš už s jasnou predstavou toho, čo ťa čaká, budeš oveľa viac motivovaný a produktívny.
Obrovskou výhodou je aj to, že pri plánovaní si môžeš stanoviť svoje priority. Ak by si to totiž nespravil, pracovné úlohy by si plnil len podľa toho, ako by prišli, čo však vie byť veľmi stresujúce, a dokáže nás to vyviesť z miery.
V neposlednom rade je však plánovanie dňa aj motivačné. Ak si totiž všetko naplánuješ do jednotlivých časových slotov a následne sa na svoj harmonogram pozrieš, uvidíš, že svoj život využívaš naplno, a nestrácaš drahocenný čas.
Plánovanie dňa jednoducho vnesie do tvojho života systém a poriadok, a staneš sa vďaka nemu oveľa viac produktívnym. Ako na to? Prinášame ti hneď niekoľko tipov.
Stanov si na každý deň tie najväčšie ciele
Na každý jeden deň si stanov úlohy, ktoré sú pre teba najdôležitejšie. Napíš si ich ako svoje hlavné ciele, a svoje miesto vo svojom dennom harmonograme priraď najprv im. Časové sloty, ktoré ti ostanú voľné, vyplň inými činnosťami až potom.
Na každý deň sa pozeraj ako na 1/7 týždňa
Aj keď si plánuješ konkrétny deň, nepozeraj sa naň ako na celok, ale na 1/7 celého týždňa. Pointou tohto pohľadu je, aby si každý jeden deň videl ako súčasť nejakého „väčšieho plánu“ – teda týždňa, alebo hoci aj mesiaca či roka. Pri plánovaní preto mysli aj na nadväznosť na predošlé či nadchádzajúce dni – keď napríklad poznáš deadline nejakej dôležitej úlohy, nenechávaj si to na poslednú chvíľu, a naplánuj si ju čo najviac dní vopred.
Nechaj si priestor aj na voľný čas
Niekedy nastanú obdobia, kedy sme pracovne tak vyťažení, že nám nezostáva žiaden priestor na súkromie či na voľný čas. Skvelou prevenciou voči tomuto je však doslova si ten voľný čas naplánovať. Vymedz si vo svojom dennom harmonograme nejaký časový úsek, v ktorý sa budeš venovať výhradne sebe alebo svojim najbližším. Ak si ho totiž nenaplánuješ, všetci veľmi dobre vieme, že nájsť si ho je potom veľmi ťažké.
Nechaj si priestor na flexibilitu
Pri tvorbe denného harmonogramu je dôležité aj to, aby obsahoval nejaký priestor na nečakané udalosti. Život so sebou prináša veľa prekvapení, práve preto je veľmi ťažké striktne sa držať naplánovaných časových slotov každý jeden deň. Práve pre tento dôvod je dobré na každý deň si určiť už spomínané priority, ktoré dokončíš, nech by sa dialo čokoľvek.
Na každý deň si však naplánuj aj niečo „menej dôležité“ alebo menej urgentné, o čom budeš vedieť, že v prípade nevyhnutnosti si to môžeš preložiť na ďalší deň. Takýmto spôsobom si vytvoríš priestor na súrnu pracovnú úlohu, nejaký zdravotný problém či nečakanú návštevu.
Udržiavaj balans
Keď si dopíšeš svoj denný plán (či už večer predtým alebo ráno – každému vyhovuje niečo iné), prejdi si ho ešte raz a uisti sa, že je v rovnováhe, teda že okrem práce si si vyčlenil priestor aj na niečo, čo ťa baví alebo na relax. Len takto je totiž možné ostať dlhodobo produktívny a motivovaný.