Boris Kollár chce Slovákom dokázať, že s výstavbou nájomných bytov to myslí vážne. Prezradil plán
- Sme rodina rozbieha prvé reálne kroky k výstavbe štátnych nájomných bytov
- Výstavba štátnych nájomných bytov by mala naplno odštartovať po schválení zmien stavebného zákona na jeseň tohto roka
- Sme rodina rozbieha prvé reálne kroky k výstavbe štátnych nájomných bytov
- Výstavba štátnych nájomných bytov by mala naplno odštartovať po schválení zmien stavebného zákona na jeseň tohto roka
Hnutie Sme rodina na čele s Borisom Kollárom ešte pred voľbami sľubovalo výstavbu 2-izbových štátnych bytov. Poslanci tvrdili, že štát nesmie na ľuďoch zarábať. Boris Kollár prízvukoval, že desaťtisíce Slovákov si nemôže dovoliť vlastné bývanie a to aj napriek tomu, že poctivo pracujú. Aj preto predstavil projekt výstavby štátnych nájomných bytov, kde ľudí mesačný nájom 2-izbového bytu vyjde na približne 200 eur.
Od prísľubov uplynulo sedem mesiacov a štátne nájomné byty sú opäť témou. Andrej Doležal – minister dopravy a výstavby SR uverejnil na sociálnej sieti príspevok, ktorým chce dokázať, že Sme rodina to so stavbou nájomných bytov myslí naozaj vážne.
„Na jar sme schválili žiadosť o dotáciu na obstaranie a technickú vybavenosť 18 bytových jednotiek v Michaľanoch, v máji sa začali prvé stavebné práce a dnes sa už črtá reálna stavba. Ak pôjde všetko podľa plánu, budúci rok na jeseň bude stavba hotová a pripravená na užívanie,“ napísal Doležal.
Poskytovateľom dotácie na výstavbu bytov vo výške 352 410 eur pre obec Michaľany je rezort dopravy. Dotácia na technickú vybavenosť, predstavuje 49 860 eur.
Výstavba nájomných bytov je jednou z hlavných priorít súčasnej vlády. Tento cieľ podporuje aj predseda Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) Miroslav Hlivák.
„Úrad podporuje to, aby ľudia mali dostupné bývanie, aby im bol poskytnutý z verejných zdrojov určitý príspevok na obstaranie takýchto bytov,“ povedal Hlivák.
Pri výstavbe nájomných bytov je však podľa neho potrebné dbať na to, aby boli vytvorené podmienky pre čestnú hospodársku súťaž. „Vyhlasovatelia súťaží však nájomné byty zadávajú priamo bez súťaže. Napriek našim opakovaným upozorneniam sa tak dopúšťajú porušení zákona, za ktoré im hrozí najvyššia pokuta vo výške päť percent zo zmluvnej ceny,“ upozornil Hlivák s tým, že pre mnohé mestá a obce je to „bolestivé“.
Pracovná skupina preto navrhne také úpravy v zákone, aby mestá a obce stavali nájomné byty tak, aby neboli šité na mieru, neporušovali zákon a o výstavbu bytov sa mohlo reálne súťažiť.
Výstavba štátnych nájomných bytov by mala naplno odštartovať po schválení zmien stavebného zákona na jeseň tohto roka. Boris Kollár o tom informoval vo videu na sociálnej sieti s tým, že legislatívnu úpravu pripravujú niekoľko mesiacov dva tímy na Ministerstve dopravy a výstavby SR a u podpredsedu vlády SR pre legislatívu a strategické plánovanie Štefana Holého. Financovanie výstavby štátnych nájomných bytov, bude podľa šéfa parlamentu zabezpečené aj z prostriedkov Európskej únie a z úspor sporiteľov v dôchodkových správcovských spoločnostiach.