Boris Kollár vyhlásil termín predčasných parlamentných volieb

  • Predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) vyhlásil termín predčasných volieb
  • Konať sa budú 30. septembra
Voľby a urna
Ilustračné foto TASR/Erika Ďurčová
  • Predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) vyhlásil termín predčasných volieb
  • Konať sa budú 30. septembra

Predseda Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) vyhlásil termín predčasných volieb. Konať sa budú 30. septembra. Potvrdil to dnes (9. júna) vo svojom vyhlásení.

Podľa zákona o podmienkach výkonu volebného práva musí predseda parlamentu vyhlásiť termín volieb 110 dní predo dňom ich konania.

Pri termíne predčasných volieb poslanci odsúhlasili aj možnú skoršiu lehotu ich vyhlásenia. Vzťahuje sa však iba na voľby, ktoré sa budú konať 30. septembra 2023. Blížiace sa parlamentné voľby tak museli byť vyhlásené najskôr 23. mája a najneskôr 12. júna.

Začiatok predvolebného „boja“

Podľa zákona musia strany, ktoré sa chcú v parlamentných voľbách uchádzať o hlas voličov, podať kandidátnu listinu najneskôr 90 dní pred ich konaním. Podať kandidátky by tak mali urobiť do 2. júla.

Vyhlásením volieb sa začína aj predvolebná kampaň. Strany na ňu môžu minúť najviac 3 000 000 eur vrátane dane z pridanej hodnoty.

„Do limitu nákladov politickej strany podľa prvej vety sa započítava aj rozdiel medzi cenou daru alebo iného bezodplatného plnenia uvedenou v zmluve a cenou obvyklou a náklady na propagáciu politickej strany, ktoré politická strana vynaložila v čase začínajúcom 180 dní predo dňom vyhlásenia volieb,“ píše sa v zákone.

Podmienky na podanie kandidátky

Kandidovať za poslanca Národnej rady (NR) SR v septembrových parlamentných voľbách môže občan SR, ktorý najneskôr v deň volieb dovŕši 21 rokov a má trvalý pobyt na území Slovenska. Kandidátne listiny treba podávať do 2. júla. Strana alebo koalícia musí zároveň zaplatiť volebnú kauciu vo výške 17 000 eur. Na svojom webe na to upozorňuje Ministerstvo vnútra (MV) SR.

Kandidovať nemôže občan, ktorý je vo výkone trestu odňatia slobody, bol pozbavený spôsobilosti na právne úkony, a taktiež ten, koho právoplatne odsúdili za úmyselný trestný čin a odsúdenie nebolo zahladené.

Kandidátnu listinu môže podať strana, respektíve hnutie, ktoré je registrované. Strany môžu utvoriť koalíciu a podať spoločnú kandidátku. Doručiť ju treba najneskôr 90 dní predo dňom konania volieb, teda do 2. júla do polnoci.

Na snímke predseda SaS Richard Sulík (uprostred) predstavuje prvých 30 miest na kandidátnej listine do septembrových predčasných parlamentných volieb
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Súčasťou kandidátky musí byť aj potvrdenie o uhradení volebnej kaucie. MV vráti kauciu do mesiaca po vyhlásení výsledku volieb strane alebo koalícii, ktorej kandidátka nebola zaregistrovaná, alebo strane, respektíve koalícii, ktorá získala aspoň dve percentá z celkového počtu odovzdaných platných hlasov. Kaucie, ktoré sa nevracajú, sú príjmom štátneho rozpočtu.

Kandidátka musí obsahovať aj zoznam členov najvyššieho orgánu strany podľa zaregistrovaných stanov alebo zoznam členov strany rovnajúci sa najmenej dvojnásobku počtu kandidátov uvedených na kandidátke.

Politická strana alebo koalícia môže mať na kandidátnej listine najviac 150 kandidátov. Po podaní kandidátky nie je možné ju dopĺňať o ďalších kandidátov a ani meniť ich poradie.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Trendové videá