Boxerka Khelifová je obeťou búrlivej kauzy nevinne. „Nejde o transrodový prípad“, tvrdí MOV
- Kauza o pohlaví boxerky rozprúdila búrlivé diskusie po celom svete
- K situácii sa vyjadril aj Medzinárodný olympijský výbor
- Kauza o pohlaví boxerky rozprúdila búrlivé diskusie po celom svete
- K situácii sa vyjadril aj Medzinárodný olympijský výbor
Medzinárodný olympijský výbor čelil najväčšej kontroverzii na parížskej olympiáde, ktorá vyvolala celosvetovú diskusiu.
Ako sme ťa informovali, začiatkom týždňa sa strhla hádka o zaradení dvoch boxeriek, ktoré neprešli testom rodovej spôsobilosti na inej súťaži. Imane Khelifovú z Alžírska a Lin Yu-tingovú z Taiwanu diskvalifikovali z Majstrovstiev sveta žien 2023. Prezident Medzinárodnej boxerskej asociácie, Umar Kremlev, tvrdil, že testy DNA ukázali ich XY chromozómy, preto ich vylúčili.
V Paríži talianska boxerka Angela Carini ukončila zápas proti Khelifovej po 46 sekundách. Povedala, že „pre jej zdravie radšej prestala“ a že „taký úder nikdy nezažila“.
Reagoval Musk aj Rowlingová
Kontroverzia sa rýchlo vyhrotila, keď sa do diskusie zapojili známe osobnosti. J.K. Rowlingová zverejnila na sociálnej sieti X obrázok zo zápasu a napísala: „Mohol by nejaký obrázok lepšie zhrnúť naše nové hnutie za práva mužov?“
Dodala, že to ukazuje „úsmev muža, ktorý vie, že je chránený mizogýnnym športovým zariadením, ktoré si užíva trápenie ženy, ktorú práve udrel do hlavy, a ktorej životné ambície práve rozbil“.
Could any picture sum up our new men’s rights movement better? The smirk of a male who’s knows he’s protected by a misogynist sporting establishment enjoying the distress of a woman he’s just punched in the head, and whose life’s ambition he’s just shattered. #Paris2024 pic.twitter.com/Q5SbKiksXQ
— J.K. Rowling (@jk_rowling) August 1, 2024
Elon Musk medzitým zdieľal príspevok plavkyne Riley Gainesovej, ktorá tvrdila, že „muži nepatria do ženských športov.“ Musk pridal svoj komentár: „Presne tak.“
Nejde o „transrodový prípad“
Medzinárodný olympijský výbor (MOV) podporuje Khelifovú a Yu-tingovú. V piatok Yu-tingová zdolala Sitoru Turdibekovú z Uzbekistanu v kategórii žien do 57 kg a postúpila do štvrťfinále.
„Alžírska boxerka sa narodila ako žena, bola registrovaná ako žena, žila svoj život ako žena, boxovala ako žena, má ženský pas. Toto nie je transrodový prípad,“ uviedol MOV v piatok na dennom tlačovom brífingu.
Olympic boxer Angela Carini apologizes to Imane Khelif:
“All this controversy certainly made me sad, and I also felt sorry for my opponent, she had nothing to do with it and like me was only here to fight. It was not intentional, in fact I apologize to her and to everyone. I was… pic.twitter.com/iybQeRXUdU
— Pop Crave (@PopCrave) August 2, 2024
„Došlo k nejakému zmätku, že nejakým spôsobom bojuje muž so ženou. Nie je to tak, vedecky v tom existuje konsenzus. Z vedeckého hľadiska to nie je boj muža so ženou. A myslím si, že to musíme nejako objasniť,“ pokračoval MOV.
Ako informuje portál Variety, tieto dve atlétky už roky súťažia v medzinárodných boxerských súťažiach v kategórii žien, vrátane olympijských hier v Tokiu 2020, majstrovstiev sveta IBA a turnajov schválených IBA.
Odsúdenie nenávisti a očierňovania
Organizačný výbor Paríža 2024 tiež vydal vyhlásenie. Uviedol, že „pravidlá oprávnenosti pre športovcov stanovujú medzinárodné federácie a MOV, pokiaľ ide o box na hry v Paríži 2024“.
Výbor dodal, že jeho „zodpovednosťou“ ako organizátora olympiády je „privítať všetkých kvalifikovaných športovcov“ na hrách.
„Samozrejme odsudzujeme obťažovanie, ktorého obeťou je Khelifová. Nenávisť, očierňovanie a urážky sú opakom hodnôt, ktoré bránime,“ zakončil výbor.
Obe boxerky absolvovali testy
IBA na rozhodnutí vylúčiť boxerky z turnaja trvá. Tvrdí, že tieto športovkyne nespĺňali kritériá spôsobilosti a mali neférovú výhodu. Generálny riaditeľ IBA Chris Roberts v rozhovore pre BBC Sport potvrdil, že išlo o test pohlavia. Zdôraznil, že vylúčenie bolo nevyhnutné kvôli obavám lekárskeho výboru a výraznej silovej prevahe. BBC sa však nedozvedela, aký test presne použili.
IBA, ktorej MOV odobral štatút riadiaceho orgánu boxu, uviedla, že športovkyne podstúpili „samostatný a uznávaný test“, ktorého výsledky zostávajú dôverné. Obe boxerky absolvovali testy spôsobilosti aj na predchádzajúcich šampionátoch v rokoch 2022 a 2023. Zaujímavé je, že zatiaľ čo Lin sa proti rozhodnutiu neodvolala, Khelifová svoje odvolanie na Športovom arbitrážnom súde stiahla.
Táto situácia prináša otázky o transparentnosti a spravodlivosti v športovom prostredí a zdôrazňuje potrebu jasných a konzistentných pravidiel pre účasť na medzinárodných súťažiach.