Braňo Mojsej založil vlastnú kliniku, chce pomáhať ľuďom závislým na alkohole
- V Prešove vznikla nová klinika, ktorej cieľom je pomáhať ľuďom trpiacim závislosťou na alkohole
- Nad neziskovou organizáciou Mojsej Clinic drží záštitu Braňo Mojsej
- My sme sa zakladateľa kliniky opýtali aj na samotné fungovanie kliniky
- V Prešove vznikla nová klinika, ktorej cieľom je pomáhať ľuďom trpiacim závislosťou na alkohole
- Nad neziskovou organizáciou Mojsej Clinic drží záštitu Braňo Mojsej
- My sme sa zakladateľa kliniky opýtali aj na samotné fungovanie kliniky
Pitie alkoholu v našej krajine nikto obzvlášť nerieši. Berieme ho ako súčasť našej kultúry, ako niečo čo neodmysliteľne patrí k haluškám a valaške. Ak nám tá fľaša vína nezasahuje do rodiny, nevidíme dôvod, prečo by sme sa mali vzdať dobrej nálady, ktorou sršíme.
Zo štatistík však vyplýva, že situácia v našej krajine nie je príliš ružová. Ako informovala TASR, Slovák nad 15 rokov vypije ročne 13 litrov čistého alkoholu. Z toho tvoria takmer 50 % liehoviny, 30 % pivo a 18 % víno. Alkohol je podľa riaditeľa Centra pre liečbu drogových závislostí Ľubomíra Okruhlicu najčastejší dôvod, pre ktorý sú ľudia hospitalizovaní na psychiatrii. Až potom nasledujú pacienti so schizofréniou a depresiami.
Pomôcť ľuďom s alkoholom chce už aj legenda slovenského šoubiznisu – Braňo Mojsej. Ten podľa jeho jeho vyjadrení vždy túžil pomáhať ľuďom, ktorí majú problém s alkoholom. Teraz jeho plán naberá reálne kontúry. V Prešove už sídli jeho zariadenie Mojsej Clinic, kam sa môžu ľudia obrátiť.
O plánoch Mojsej Clinic viac prezradil Braňo spolu s jeho tímom na facebookovej stránke kliniky: „V horizonte troch rokov je našim cieľom vybudovať najmodernejšiu liečebňu na závislosti a začať prevádzkovať resocializačné zariadenia pod našou záštitou. Doteraz sa to robilo nekoordinovane, na moje náklady a nebolo to logisticky doriešené. Nepokrylo to dopyt ani na 30 %. Naším cieľom je venovať sa tomuto naplno a preto spolupracujeme s odborníkmi a právnikmi. Aktívnymi členmi nášho združenia sú aj ďalší motivátori z radov odliečených a závislých t.č. dlhodobo abstinujúcich, ktorí nám pomáhajú hlavne pri prednáškach na školách, každý z nich v mene tej svojej závislosti, ktorú dokázali poraziť.“
Mojsej Clinic dnes organizuje prenáškyna rôzne témy týkajúce sa alkoholizmu, ale poskytuje aj anonymnú telefonickú poradňu.
V spotrebe alkoholu Slováci patria medzi špičku
To, že nám to s alkoholom celkom ide, potvrdzujú aj prieskumy týkajúce sa spotreby alkoholu. Tie ukazujú, že Slovensko v tomto smere stále držíme v TOP 10 krajín EÚ. V roku 2017 domácnosti v Európskej únii (EÚ) minuli 1,6 % svojich celkových spotrebných výdavkov na alkoholické nápoje. To predstavuje vyše 130 miliárd eur, čo zodpovedá 0,9 % hrubého domáceho produktu (HDP) EÚ alebo viac ako 300 eurám na obyvateľa. Tieto výsledky pritom nezahŕňajú alkoholické nápoje zaplatené v reštauráciách a hoteloch. Informoval o tom v tlačovej správe Štatistický úrad Európskej únie Eurostat.
Podľa Lenky Buchlákovej, analytičky SLSP, má Slovensko v prípade alkoholických nápojov ceny na úrovni 75,3 %, čo znamená, že sú celkovo o zhruba štvrtinu lacnejšie než priemer celej únie. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie vypije priemerný Slovák približne 12 litrov alkoholu ročne, stále nás však dokážu prebehnúť takí šampióni ako Estónci či obyvatelia Litvy, ktorí zo svojich mesačných výdavkov na „ohnivú vodu“ dokážu v priemere minúť viac ako 5 %.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska