Bratislava je dokonalým „epicentrom“ komárov. Mesto začalo tvrdý boj
- Komárom sa, tradične, nevyhneme ani tento rok
- Od marca zasahovalo hlavné mesto na takmer 200 liahniskách komárov
- Komárom sa, tradične, nevyhneme ani tento rok
- Od marca zasahovalo hlavné mesto na takmer 200 liahniskách komárov
Nie je žiadnym prekvapením, že „epidémia“ komárov sa tu objaví rok čo rok. Spolu s teplejšími dňami sa prebúdza aj tento otravný hmyz, ktorý ničí teplé večery obrovskými červenými svrbiacimi štípancami.
Komárom sa, tradične, nevyhneme ani tento rok. Ich epicentrom, respektíve najkritickejšou oblasťou, je Bratislava a okolie. Ako informuje portál tvnoviny.sk, mesto s likvidáciou miliónov lariev už začalo. Počasie, ktoré aktuálne na Slovensku panuje, ide ruka v ruke s dobrým vývinom komárov. Tí majú vajíčka, ktoré prežijú v pôde aj niekoľko rokov a čakajú na príval vody.
Viktória Čabanová z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied (SAV) pre portál tvnoviny.sk, objasnila, do akej miery budú komáre útočiť tento rok.
„Počet záplavových komárov začína byť kritický. Môžu za to záplavy, ale aj návalové dažde, kedy sa voda nestíha vsiaknuť do pôdy, prípade odtekať. Vo všeobecnosti má väčšina druhov komárov rada teplo a vlhko,“ uviedla Čabanová pre portál.
Značí to, že ich finálny počet bude veľmi závisieť od počasia. V prípade tepla a sucha klesne, no v prípade búrok, dažďov a veľkého množstva vody sa bude komárom dariť.
„Keďže sa búrky a dažde vyskytli v už teplejších mesiacoch roka, aktuálne podmienky sú pre nich priaznivé,“ povedala Čabanová.
Komáre „milujú“ Bratislavu
„Problémom Bratislavy a Záhoria je práve vyhovujúce prostredie pre výskyt záplavových komárov. Morava sa každoročne vylieva a vytvára tak jednu z najväčších záplavových oblastí v strednej Európe. Bratislava svojím spôsobom dopláca na vplyv oboch riek – Moravy a Dunaja a jeho mŕtvych ramien,“ povedala pre portál Čabanová.
Podľa portálu sa v Bratislave v ostatných dňoch venujú likvidovaniu lariev komárov práve prostredníctvom larvicídu BTI. Napriek tomu, že eliminuje larvy komárov, pre ostatné živočíchy škodlivý nie je, na svojom webe to uvádzajú aj dobrovoľníci z organizácie Lovci komárov.
Zásahy prebiehajú od marca
Od marca zasahovalo hlavné mesto na takmer 200 liahniskách komárov. V teréne sa zároveň vykonalo doteraz viac ako 3 000 monitoringov. Na sociálnej sieti o tom informoval bratislavský magistrát. Minulý týždeň zasahovalo hlavné mesto letecky pozdĺž rieky Morava v Devínskej Novej Vsi.
Pozemné zásahy realizuje v Podunajských Biskupiciach, Petržalke, Jarovciach, Rusovciach, Devíne, ale tiež pri Železnej studničke či nad Račou.
„Aktuálnu situáciu ovplyvnili výdatné dažde nasledované teplým počasím a tiež zvýšené hladiny Dunaja a Moravy,“ konštatuje magistrát s tým, že komplikáciu predstavuje aj liahnutie komárov v okolí Bratislavy.
Na tomto území však hlavné mesto zasahovať nemôže, pričom v závislosti od poveternostných podmienok sa môžu komáre z okolitých obcí dostať aj na územie Bratislavy. „Proti larvám komárov zasahujeme v čo najkratšom čase všade tam, kde je to možné,“ ubezpečuje magistrát.
K prvému vyliatiu Moravy do jej inundačného územia prišlo v apríli. Dobrovoľníci z okolitých dedín zasahovali na 30 hektároch samostatných liahnísk komárov od Vysokej pri Morave po kataster obce Veľké Leváre. Následne sa v polovici mája začala Morava vylievať druhýkrát.
Na väčšine územia nové larvy zaznamenané neboli, vo väčších množstvách sa objavili v katastri obce Sekule. V prípade dospelých komárov je subjektívne najhoršia situácia v alúviu rieky na území Malých a Veľkých Levár a Moravského Svätého Jána.
Cieľom zásahov nie je eliminácia celej populácie komárov, ale minimalizovať ich kalamitné liahnutie. Na území mesta, ale aj
na Záhorí sa totiž nachádzajú viaceré miesta, v ktorých pre ich stupeň ochrany nie je možné použiť ani biologický larvicíd BTI, ktorý je pre ostatnú faunu a flóru neškodný. Hlavné mesto zároveň prišlo s BTI vo forme tabliet pre záhradky.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroje: tvnoviny.sk, Lovci komárov, TASR