Bratislava sa po dlhých rokoch spamätáva. Toto sú 4 mestské časti, v ktorých plánuje vytvoriť nájomné byty
- Bratislava plánuje vytvoriť nájomné byty zatiaľ v štyroch mestských častiach - v Rači, Petržalke, Dúbravke a Ružinove
- Tvorba takýchto bytov má pomôcť vyriešiť problém s ich akútnym nedostatkom v meste
- Bratislava plánuje vytvoriť nájomné byty zatiaľ v štyroch mestských častiach - v Rači, Petržalke, Dúbravke a Ružinove
- Tvorba takýchto bytov má pomôcť vyriešiť problém s ich akútnym nedostatkom v meste
Bratislava má najmenší počet nájomných bytov zo všetkých hlavných miest Vyšehradskej štvorky. Podľa európskej štatistiky chýba Bratislave 40-tisíc bytov. Naše hlavné mesto preto plánuje vytvoriť koncepciu s developermi aj finančnými skupinami, aby sa počet nájomných bytov konečne zvýšil. Informuje SITA.
„Mesto bude stavať vlastné nájomné byty, môžeme sa stať developermi, máme na to ľudí aj know-how,“ uviedol primátor Bratislavy Matúš Vallo s tým, že do roku 2022 chcú mať rozpracovaných 722 ďalších bytov. Mesto chce výstavbu financovať aj z dotácií zo Štátneho fondu rozvoja bývania, z ktorej by hradili 70 percent nákladov.
Z vyše 204-tisíc bytov v hlavnom meste má približne jedno percento štatút nájomných bytov, v absolútnom počte je to asi 2 300 bytov. Tie sú v priamej správe mesta alebo v správe či vlastníctve mestských častí.
„Pre porovnanie, Brno má k dispozícii 29-tisíc nájomných bytov, čo je 15 percent z celkového počtu bytov v meste. Vo Viedni, ktorá buduje nájomné bývanie už od 30. rokov, tvoria nájomné byty až 60 percent bytového fondu,“ uviedol hovorca Bratislavy Peter Bubla.
Lucia Štasselová z tímu Matúša Valla v rozhovore pre Startitup prezradila, že Bratislava od roku 2000 do roku 2017 postavila na 1 000 obyvateľov len niečo vyše 1,29 bytu. Za posledných desať rokov hlavné mesto postavilo 57 nájomných bytov. Pre porovnanie, v Novom meste nad Váhom sa v tom istom období na 1000 obyvateľov postavilo 26 bytov.
Momentálnou ambíciou mesta je preto nastaviť systém výstavby tak, aby Bratislava vedela zabezpečovať 200 nájomných bytov ročne počas 10-tich rokov.
„Uvedomujem si, že po 30 rokoch pasivity zo strany predchádzajúcich vedení mesta nie je možné problém za jedno volebné obdobie vyriešiť. Je ale treba začať. Začať stavať nájomné byty a pracovať aj na systematickom riešení, aby nájomné byty pribúdali každý rok. Pracujeme na tom od môjho nástupu do funkcie a rozbehli sme všetky procesy tak, aby sme do konca volebného obdobia mohli mať pripravených alebo rozpracovaných približne 1000 bytových jednotiek,“ uviedol primátor M. Vallo.
Nové byty chce Bratislava získavať viacerými spôsobmi. Vlastnou výstavbou na mestských pozemkoch, rekonštrukciou mestských nehnuteľností, nadobudnutím bytov v pripravovaných komerčných projektoch či výstavbou v spolupráci s partnermi.
Čítaj viac: Mladí sa dostanú v tomto slovenskom meste k bytom s extrémne nízkym nájomným
Napríklad s finančnými inštitúciami, ktoré na svoje náklady, ale na mestskom pozemku, postavia nájomné byty s cenovo dostupným nájmom, ktoré bude následne mesto prenajímať.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroje: SITA, bratislava.sk