Bratislava sa rozhodla vymeniť suché trávnaté koberce za kvitnúce lúky s kvetmi
- Bratislavská mestská časť sa rozhodla definitívne skončiť s intenzívnou úpravou zelene
- Ružinov sa totiž rozhodol pomôcť mestskej flóre a faune voľne sa rozvíjať
- Na niekoľkých známych uliciach preto vzniknú rozmanité lúčne plochy
- Bratislavská mestská časť sa rozhodla definitívne skončiť s intenzívnou úpravou zelene
- Ružinov sa totiž rozhodol pomôcť mestskej flóre a faune voľne sa rozvíjať
- Na niekoľkých známych uliciach preto vzniknú rozmanité lúčne plochy
Bratislava sa v týchto letných dňoch mení na horúcu betónovú džungľu. Ako sa pred pár dňami ukázalo, pár metrov štvorcových trávových kobercov za tisícky eur, ktoré po pár dňoch uschnú, Bratislavu nespasia.
Bratislavská mestská časť Ružinov sa po vzore Levíc rozhodla pre progresívny krok smerom k zachovaniu biodiverzity a ochladeniu mesta. Už čoskoro tu totiž vzniknú kvitnúce lúčne plochy, informovala o tom TASR.
Ružinov sa tiež rozhodol dať zbohom záhradkárskemu perfekcionizmu. Niektoré plochy sa tak kosiť nebudú, zostanú rozmanité a na prvý pohľad pre niekoho neupravené a tamojšia zeleň si tu bude žiť vlastným životom.
Takýto krok pozitívne vnímajú aj samotní obyvatelia, ktorí svoj názor vyjadrili v ankete na sociálnej sieti mestskej časti.
„Hmyz potrebuje rastliny, rastliny potrebujú hmyz, vtáky potrebujú hmyz a to je len časť kolobehu. Okrem toho sa vďaka takýmto plochám lepšie zachytáva prach a znižuje prašnosť pri domoch a cestách,“ uviedla pre TASR riaditeľka komunikačného oddelenia ružinovského miestneho úradu Tatiana Tóthová.
Poukazuje tiež na to, že takéto plochy sa v lete menej prehrievajú, čím pomáhajú ochladzovaniu okolia. Nekosená plocha zároveň zachytí viac zrážkovej vody.
Mestská časť v pilotnej fáze vytypovala v rámci Ružinova sedem lokalít. Lúčna plocha vznikne v parku Ostredky, na križovatke Sputnikovej a Drieňovej, na Tomášikovej, Ružinovskej a Gagarinovej ulici, pri Metodovej ulici a pri budove miestneho úradu na Mierovej ulici.
Všetky plochy budú označené a osadená bude tiež špeciálna tabuľka, ktorá obyvateľom vysvetlí, prečo je na tom konkrétnom mieste vyššia tráva, nakoľko mnohí obyvatelia majú tendenciu sťažovať sa aj na pár dní nekosený trávnik.
„Tieto plochy budeme kosiť raz na jar a raz na jeseň. Ostatné podľa potreby, možno aj päťkrát do roka. Menia sa klimatické podmienky, ale aj potreby obyvateľov, takže kosiť trikrát, ako to bývalo v minulosti, už dnes nestačí,“ poznamenala Tóthová.
Nie je vylúčené, že počet lúčnych plôch by sa mohol v budúcnosti zvýšiť. Mestská časť zároveň hľadá možnosti napríklad pre osadenie včelích úľov na strechách. Podobný krok urobil pred časom aj jeden z akcionárov hotela NH Bratislava Gate One Rastislav Pavlišin. Ako amatérsky včelár v spolupráci s profesionálnymi včelármi, manželmi Ružičkovcami, rozbehol včelárenie priamo uprostred rušnej časti Bratislavy, na streche hotela.
zdroj: TASR
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska