Bratislavčan Martin dokazuje svetu, že graffiti nie sú len formou vandalizmu. Jeho maľby sú umením
- Martina Hirnera väčšina ľudí pozná pod prezývkou Doke
- Tvorí nástenné maľby, ktoré ľuďom vyrážajú dych
- Martina Hirnera väčšina ľudí pozná pod prezývkou Doke
- Tvorí nástenné maľby, ktoré ľuďom vyrážajú dych
Ak sa povie slovo ,,graffiti“, mnohým sa vybaví poškodzovanie nových vlakových súprav či vulgarizmami popísané steny panelákov. Podobná činnosť je často spájaná s vandalizmom a writera automaticky za vandala aj označíme.
Žijeme v domnienke, že podobné aktivity sú ilegálne, a mali by byť úplne zakázané. Sú však takí, ktorí svojou činnosťou dokazujú pravý opak. Maľujú na legálne plochy, a tie staré často premieňajú na skutočné umenie.
Jedným z nich je aj Martin Hirner alias Doke z Bratislavy. Okrem toho, že sa venuje graffitom, nakrúca videá na YouTube, a tak činnosti, ktoré v súvislosti s ním možno naozaj nazvať skutočným umením, približuje verejnosti.
Má približne 1,06 milióna odoberateľov a priaznivcov aj mimo Slovenska. Práve preto svoje videá nakrúca po anglicky. Na otázku, ako sa k podobnej činnosti dostal, nám odpovedal: „Začalo to na gymnáziu, kde jeden zo spolužiakov priniesol graffiti medzi nás, ostatných. K YouTube som sa dostal podobným spôsobom. Neskôr, na vysokej škole, som tieto dve veci spojil dohromady.“
Staré budovy v novom šate
Ako sme už uviedli vyššie, maľby po stenách sú často pastvou pre oči. Doke sa pred pár mesiacmi rozhodol, že svojou tvorbou oživí aj škôlku v Bratislave – samozrejme so schválením riaditeľky aj konkrétnej mestskej časti.
Maľby, ktorými oživil materskú školu, robil zadarmo, jednoducho preto, aby potešil deti. Príspevok na činnosť dostal iba na použitý materiál. Realizácia maľby mu trvala celých 17 hodín.
Oživiť sa tiež rozhodol aj starý novinový stánok. Ako sám uvádza, do maľby sa snažil zakomponovať prvky z oblasti, v ktorej sa objekt nachádza. Premena spomínaného stánku umelcovi trvala 3 dni.
Aj napriek tomu, že spomínaná tvorba zabrala niekoľko hodín, uvádza, že mu nenapadá projekt, ktorý by dokázal označiť za najťažší. Povedal nám: „Kvôli YouTube skúšam neustále nové veci a nevenujem sa iba jednému štýlu maľby. Často som mal preto pocit, že každý nový projekt predstavuje ten najťažší. O náročnosti rozhoduje dizajn, veľkosť steny, a často aj počasie.“
Nevkusné texty nepatria nikam
Sám uvádza, že ho reakcie ľudí na ulici tešia. Svojou činnosťou dokazuje, že tvoriť nástenné maľby je umením, ktoré si vyžaduje nemalú dávku kreativity a trpezlivosti.
Dôkazom je napríklad aj karikatúra Donalda Trumpa, ktorá vznikla v súvislosti s Halloweenom. Ako uvádza na svojom Instagrame, kvôli podobnej maľbe sa k nemu dostalo niekoľko nenávistných reakcií. Dodal tiež, že ňou nevyjadruje podporu nijakému z politikov, nech už je to verejnosťou pochopené akokoľvek.
Street art sa objavil aj na stene v Karlovej Vsi, ktorú mestská časť vyhradila na podobné aktivity. Umelcom na nej nechali odkaz: ,,Ďakujeme, že maľujete!“
Stále sa však nájdu aj takí, ktorí činnosť realizujú ilegálne. Doke uvádza, že voči nim nezaujíma negatívny postoj. Priznáva, že kvalitná maľba na ulici ho vie, naopak, potešiť.
Tiež však dodáva: „Viem sa aj nahnevať, ak sú graffiti na nevhodnom mieste, prípadne je maľba na pohľad nevkusná. Rýchly podpis na novej fasáde mi rozhodne radosť nerobí.“ Aj podobný odkaz by mal byť posolstvom, že street art má byť umením, nie nevhodnými textami, ktoré dehonestujú okolité budovy.
Čítajte viac z kategórie: Kultúra
Zdroj: Instagram