Bratislavčania varujú, že zatvorenie trhovísk spôsobí fatálne škody. Na ich petíciu už zareagovala hygiena
- Drobní farmári a podnikatelia museli svoje stánky na niektorých tržniciach v Bratislave zatvoriť
- Urgentne preto žiadali ich otvorenie
- Zverejnili petíciu, ktorú podpísalo už takmer 3 000 ľudí
- Drobní farmári a podnikatelia museli svoje stánky na niektorých tržniciach v Bratislave zatvoriť
- Urgentne preto žiadali ich otvorenie
- Zverejnili petíciu, ktorú podpísalo už takmer 3 000 ľudí
Bratislavčania prišli pred pár dňami o svoje obľúbené trhoviská. Zatvoriť museli predajcovia na Žilinskej ulici či street food na Poľnej ulici pri Medickej záhrade v Starom Meste. Hygienici klepli po prstoch aj predajcom ovocia a zeleniny v tržnici na Trnavskom mýte či Fresh marketu.
Poslední menovaní však nakoniec obstáli celkom dobre a kreatívne sa vynašli. Fresh Market obnovil ponuku zeleniny a ovocia vďaka tomu, že zeleninárov a ovocinárov presunul do tamojších voľných prevádzok.
Vznikla petícia
Proti rozhodnutiu zatvárať tržnice medzičasom vznikla aj petícia, ktorou obyvatelia žiadajú obnovenie stolového predaja na trhovisku Žilinská a vytvorenie bezpečného prostredia na nákup a predaj potravín.
Poukazujú na to, že predaj na tomto mieste má dlhoročnú tradíciu a vysokú kultúrno-komunitno-spoločenskú hodnotu.
„Jeho zákaz v období predaja prvej jarnej zeleniny a rastlinných priesad bude mať katastrofálny dosah na malých lokálnych pestovateľov aj návštevníkov trhoviska,“ upozorňujú.
Uverejnil používateľ Fresh Market – farmárska tržnica Utorok 16. marca 2021
Za nevhodné a zdravie ohrozujúce považujú zároveň umiestnenie mobilného odberného miesta v blízkosti trhoviska. Petíciu za pár hodín podpísalo viac ako 2 700 ľudí.
Staré Mesto reaguje
Na situáciu už zareagovala aj starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová, ktorá sa obrátila na hlavného hygienika Jána Mikasa. Požiadala ho, aby prehodnotil zatváranie trhovísk.
Uverejnil používateľ Beautiful Bratislava Sobota 24. novembra 2018
„Zatvorenie obľúbených staromestských trhovísk sklamalo lokálnych predajcov aj návštevníkov, ktorí v čase pandémie nakupovanie zeleniny či kvetov považujú za vhodnú a bezpečnú alternatívu supermarketov,“ konštatuje mestská časť na sociálnej sieti.
Ambulantný predaj obmedzil úrad ešte vlani. Rozhodnutie bolo podľa ÚVZ opodstatnené, keďže sa pred stánkami zhromažďoval neprimeraný počet ľudí, často bez rúšok a rozstupov.
„Sme však presvedčení, že tak stánky, ako aj predajné stoly spĺňajú podmienky, aby mohli fungovať, keďže ponúkajú výlučne potraviny v rozsahu uspokojenia nevyhnutných životných potrieb a vydávajú ho výhradne v exteriéri a za dodržiavania pravidiel R – O – R,“ povedala pre TASR Tatiana Tóthová, riaditeľka komunikačného oddelenia za Ružinov.
Hygiena mení pravidlá
Dnes sa zdá, že tlak verejnosti na Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky naozaj pomohol. Odborníci rozhodli, že trhoviská môžu byť od dnes, 22. marca, opäť otvorené, no len za určitých podmienok.
„Povolená je prevádzka nekrytých a čiastočne krytých trhovísk s predajom sadeníc, rezaných kvetov, potravín, zeleniny a ovocia. Jednotlivé predajné miesta budú musieť byť umiestnené v najmenej dvojmetrových rozostupoch. Vstup a výstup z trhoviska musí byť regulovaný,“ objasňuje ÚVZ.
Okrem toho musia nekryté a čiastočne kryté trhoviská zabezpečiť jednosmerný pohyb zákazníkov. Spresňuje sa tiež, že medzi prevádzky verejného stravovania, ktoré môžu zákazníkom vydávať jedlá so sebou, patria aj stánky s trvalým stanovišťom. Kompletnú vyhlášku, ktorá upravuje činnosť prevádzok, nájdeš na stránke ÚVZ.
Po novom budú môcť byť okrem bankových, poisťovacích a leasingových služieb otvorené aj prevádzky iných finančných služieb. Rovnako budú môcť otvoriť aj všetky prevádzky, ktoré poskytujú opravu a servis elektroniky, strojov a iných vecí a zariadení.
Dvojmetrový odstup v prevádzkach nebudú musieť od pondelka dodržiavať osoby s ťažkým zdravotným postihnutím a ich sprievodcovia. Sprevédzajúca osoba môže ísť vo vyhradenom čase od 9:00 do 11:00 nakupovať pre osobu s ťažkým zdravotným postihnutím aj sama, musí mať však so sebou príslušný preukaz.
Aj keď mnohí trhovníci museli mať v posledných dňoch zatvorené, niektoré trhové miesta prekvapivo fungovali bez obmedzení. Ide napríklad o trhovisko na Miletičovej ulici, ktoré prešlo kontrolou zo strany Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Bratislava.
Zatvárať nemuselo ani trhovisko na Mlynarovičovej ulici v Petržalke, ktoré návštevu hygieny v poslednom období vôbec nezaznamenalo. Na trhovisku však boli podľa hovorkyne Petržalky Márie Halaškovej vyvesené informačné letáky.
Jednotlivé trhové miesta sú tiež opáskované a na zemi sú vodorovné čiary označujúce dištančnú vzdialenosť. „Trhovníci sú informovaní o potrebe predávať zeleninu a ovocie za použitia rukavíc,“ podotkla Halašková.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: Fresh Market, Staré Mesto, TASR, peticie.com, ÚVZ