Bratislavčania vzkriesili tradičný recept na šišky zo 70. rokov. Bodujú s nimi na vianočných trhoch

  • Ak sa chystáš na bratislavské vianočné trhy, máme pre teba tip a stánok
  • Nedáš si tu turbo punč, ale lahodné šišky, ktoré stoja za vyskúšanie
vianočné trhy a šišky
TASR/Dano Veselský, Bratislavské šišky
  • Ak sa chystáš na bratislavské vianočné trhy, máme pre teba tip a stánok
  • Nedáš si tu turbo punč, ale lahodné šišky, ktoré stoja za vyskúšanie

V posledných rokoch sa Bratislava výrazne posunula v oblasti street-foodovej kuchyne, s možnosťou ochutnať jedlá z celého sveta.

Veľkým lákadlom sa stali aj pravé Bratislavské šišky, ktoré priniesol tím podnikateľov, ktorí stoja za Friends Cafe v Karlovke.

Tento kulinársky fenomén sa zrodil z myšlienky oživiť tradičný recept na šišky z 70. rokov. Cieľom bolo preniesť ľudí do minulosti a pripomenúť im, ako šišky chutili v dávnych časoch. Tento koncept sa ukázal byť úspešným, pričom šišky dnes ponúkajú v papierových krabiciach, bohato posypané cukrom.

Od 23. novembra 2023 môžu návštevníci vianočných trhov v Bratislave ochutnať špeciálnu verziu týchto šišiek, ozdobených vianočnými motívmi. Tento sladký dezert je ideálny spoločník pri prechádzke vianočnými trhmi.

Bratislavské šišky sú typické najmä svojou dierou uprostred. Nejde však o akúsi napodobeninu amerických donutov, aké nájdeš v prevádzkach obľúbenej Donuterie. 

Dôležité je tiež spomenúť, že tieto klasické šišky sa vyrábajú výlučne z čerstvých surovín, pretože zakladatelia Friends Cafe sa rozhodli polotovary celkom vyradiť z kuchyne. Aj keď ide o receptúru starú niekoľko desaťročí, predsa len sú prispôsobené modernej dobe. Objednať si tak môžeš aj delaktózové či špaldové.

V ponuke na trhoch nájdeš aj takzvané Quarkini – tradičné nemecké sladké pečivo, ktoré sa často podáva ako súčasť jarných a veľkonočných osláv. Ide o malé, kockové alebo guľaté šišky, ktoré sú vyrobené z cesta obsahujúceho quark, čo je druh európskeho čerstvého syra podobného tvarohu. Quark pridáva do cesta krémovú textúru a jemnú, mierne kyslastú chuť.

Cesto pre Quarkini tiež zvyčajne obsahuje ingrediencie, ako sú cukor, múka, vajcia a kypriaci prášok. Quarkini môžu byť tiež obohatené o ďalšie prísady ako hrozienka, citrónová kôra, vanilkový extrakt alebo rum, čo im dodáva jedinečnú chuť.

Po vyformovaní sú Quarkini vyprážané v horúcom oleji, až kým nezískajú zlatohnedú farbu. Po vyprážaní sú často posypané práškovým cukrom alebo obalené v cukrovom sirupe, čo im dodáva sladkú a lákavú chuť.

Od skromných počiatkov po kulinárske umelecké diela

Šišky, známe tiež ako doughnuts alebo donuts, majú fascinujúcu a rozmanitú históriu. Pôvod tohto obľúbeného sladkého pečiva siaha do Holandska, odkiaľ sa v 17. storočí dostali do Severnej Ameriky prostredníctvom holandských osadníkov. Prvotné verzie šišiek boli jednoduché a nezdobené, no postupne sa vyvinuli do širokej palety tvarov a príchutí.

Tradičné šišky boli pôvodne bez dierky uprostred. Dierka bola pridaná až neskôr, údajne pre lepšie prepečenie šišky. Tento malý, ale významný detail zmenil celý proces výroby a otvoril dvere pre množstvo variácií.

S časom sa šišky stali populárnymi po celom svete, pričom každá kultúra priniesla svoju unikátnu verziu. V Európe sa šišky vyvinuli do mnohých lokálnych variantov, ako sú napríklad nemecké Berliner alebo poľské Pączki.

Šiškovú scénu vo svete ovládol Dunkin‘ Donuts

Dunkin‘ Donuts, založený v polovici 20. storočia, sa stal jedným z najznámejších reťazcov ponúkajúcich šišky.

História spoločnosti Dunkin‘ Donuts sa začala v roku 1950, keď Bill Rosenberg otvoril prvú prevádzku v Quincy, Massachusetts. Rosenbergovým cieľom bolo ponúknuť vysoko kvalitné kávy a pečivo, ktoré by bolo rýchlo a pohodlne dostupné pre každého. Názov Dunkin‘ Donuts bol inšpirovaný myšlienkou „potápania“ (angl. dunking) šišiek do kávy.

Pred otvorením Dunkin‘ Donuts, Rosenberg založil firmu Industrial Luncheon Services, ktorá v roku 1946 poskytovala jedlo a kávu pracovníkom v továrňach a staveniskách. Jeho skúsenosti s touto firmou ho naučili dôležitosti kvality, rýchleho servisu a dobrého zákazníckeho servisu, čo neskôr využil pri rozvoji konceptu Dunkin‘ Donuts.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Dunkin‘ Donuts Nederland (@dunkindonutsnl)

V roku 1955 Rosenberg začal s franchisingovým modelom, čo umožnilo rýchlejšiu expanziu Dunkin‘ Donuts. Odvtedy sa Dunkin‘ Donuts rozrástol na jednu z najväčších svetových reťazcov na predaj kávy a šišiek s tisíckami pobočiek po celom svete.

Značka Dunkin‘ Donuts sa stala ikonickou nielen vďaka svojim produktom, ale aj vďaka inovatívnemu marketingu a logu. V priebehu rokov Dunkin‘ Donuts neustále inovoval svoje menu, pridával nové produkty a prispôsoboval sa meniacim sa potrebám zákazníkov.

Dnes Dunkin‘ Donuts, alebo Dunkin‘, je známy svojou širokou ponukou káv, šišiek, bagelov, raňajkových sendvičov a iných pekárenských výrobkov. Spoločnosť sa stále drží svojej pôvodnej filozofie ponúkať kvalitné produkty s rýchlym a pohodlným servisom.

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroje: Bratislavské šišky, Dunkin

Najnovšie videá

Trendové videá