Bratislavská Cintulova ulica je „tŕňom v oku“. Názov pripomínajúci atentát zatiaľ meniť nebude
- Cintulova ulica sa miestnym spája s atentátom na Roberta Fica
- Doposiaľ však neboli zaznamenané požiadavky obyvateľov na zmenu názvu
- Cintulova ulica sa miestnym spája s atentátom na Roberta Fica
- Doposiaľ však neboli zaznamenané požiadavky obyvateľov na zmenu názvu
Cintulova ulica nabrala po 15. máji úplne iný význam. Nájdeme ju v bratislavskej mestskej časti Nové Mesto, blízko Železničnej stanice Bratislava Predmestie. V súčasnosti však miestnym pripomína udalosť, na ktorú dlho nezabudne celé Slovensko.
Reč je práve o atentáte na premiéra Roberta Fica. Ako sme písali, atentátnikom bol 71-ročný Juraj Cintula, spisovateľ a člen Slovenských spisovateľov z Levíc. Premiéra postrelili dokopy 4-krát. Aktuálne sa nachádza na psychiatrickom oddelení, kde čaká na súd. Podľa slov ministra obrany Roberta Kaliňáka je tam preto, aby neohrozil svoje zdravie.
Fico v 15-minútovom videu uverejnenom na sociálnej sieti hovorí o tom, ako sa ho pokúsil v Handlovej zavraždiť „aktivista politickej opozície“. Tiež tvrdí, že 71-ročnému strelcovi odpúšťa.
„Necítim žiadnu nenávisť voči neznámemu človeku, ktorý ma dostrieľal. Nebudem voči nemu vyvíjať žiadne aktívne právne kroky, ani žiadať náhradu škody,“ hovorí vo videu premiér. Atentátnika Juraja C. ďalej vo videu označil za „posla zla a politickej nenávisti“, ktorú vraj rozšírila politická opozícia.
So spomínaným atentátnikom však ulica nemá vôbec nič spoločné. „Ulica je pomenovaná po Víťazoslavovi Cintulovi, historikovi, kartografovi a stredoškolskom profesorovi, autorovi národopisnej mapy Slovenska podľa sčítania z roku 1900. Zomrel 22. marca 1911,“ uviedol pre Pravdu Jakub Lazarčík z referátu komunikácie Mestskej časti Bratislava-Nové Mesto.
Narodil sa v Borskom Mikuláši do zemianskej rodiny. Študoval teológiu, prvých šesť tried absolvoval na Arcibiskupskom vyššom gymnáziu v Trnave. V štúdiách však pokračovať na žiadnej z uhorských škôl nemohol (pre svoje vyhradené národné presvedčenie).
Odcestoval teda do Prahy, kde na Filozofickej fakulte absolvoval odbory dejepis, zemepis, nemčina, francúzština a čeština. Doktorát si spravil vo Viedni a neskôr pôsobil ako vysokoškolský pedagóg v Pardubiciach či v Prahe. V roku 1878 sa ako dôstojník rakúskej armády musel zúčastniť okupácie Bosny a Hercegoviny. Lekári mu v tom čase objavili žalúdočný vred, ktorý ho trápil až do smrti.
Cintulova ulica zatiaľ nový názov nedostane
Lazarčík dodal, že Miestny úrad Bratislava-Nové Mesto nezaznamenal žiadne podnety ani požiadavky obyvateľov na zmenu názvu Cintulovej ulice. „O zmene neuvažuje ani vedenie mestskej časti.“
Nový názov ulice by pre jej obyvateľov priniesol administratívnu záťaž v podobe nutnej zmeny občianskych preukazov, sídel firiem a nahlásenia zmien u ďalších subjektov ako zamestnávateľ, banka, dodávateľ energií a podobne.
Návrh na zmenu názvu ulice by najskôr muselo schváliť miestne zastupiteľstvo. Následne návrh odporučí komisia mestského zastupiteľstva. Potom je na rade schvaľovanie mestským zastupiteľstvom.
„V prípade Bratislavy, ktorá má svoje samostatné mestské časti, predchádza prípadnému pomenovaniu/premenovaniu verejného priestranstva/ulice proces schvaľovania v príslušnej mestskej časti, kde o to obyvatelia požiadajú. Ak mestská časť rozhodne o schválení, následne hlavné mesto vypracuje návrh všeobecne záväzného nariadenia o určení názvov na schválenie do mestského zastupiteľstva,“ podotkol pre Pravdu Peter Bubla, hovorca magistrátu hlavného mesta.
„Hlavné mesto v takýchto otázkach zohľadňuje potreby a požiadavky obyvateľov, ktorých sa to dotýka, teda tých, čo majú na takých uliciach adresu trvalého pobytu. Pri prerokúvaní návrhov na pomenovanie či premenovanie verejného priestranstva alebo ulice sa berie zreteľ aj na nákladovú stránku veci, najmä pokiaľ ide o obyvateľov dotknutého územia v spojitosti so zmenou názvu ulice,“ dodal na záver.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: Archív Startitup, Archív Startitup, Pravda, Bratislavak.sk, YouTube/Aktuality.sk