Bratislavská Miletička skrýva farebnú drogériu, ktorá ťa naučí žiť ekologicky

  • Čapovaná drogéria je zo dňa na deň čoraz viac populárnejšia
  • Dnes nazrieme do Vani, ekologickej drogérie na trhovisku Miletičova v Bratislave
  • Na otázky odpovedá spolumajiteľ Juraj Gombík
saponaty
Vani
  • Čapovaná drogéria je zo dňa na deň čoraz viac populárnejšia
  • Dnes nazrieme do Vani, ekologickej drogérie na trhovisku Miletičova v Bratislave
  • Na otázky odpovedá spolumajiteľ Juraj Gombík

Ako by set opísali Vani niekomu, kto o tom ešte nepočul? Čo všetko sa dá vo vašom obchode kúpiť?

Vani je obchodík, ktorý ponúka čapovanú drogériu v centre trhu Miletičova. Máme rozličný tovar nie len pre domácnosť, ale aj pre reštaurácie, hotely, školy, škôlky či nemocnice. Ponúkamerôzne čistiace prostriedky ako napríklad pracie gély, aviváže, či WC gél. Všetky produkty krásne voňajú a vždy sú minimálne na 90% rozložiteľné, čím šetria prírodu. Navyše sa jedná o koncentráty, čiže oproti normálnym prostriedkom stačí použiť oveľa menšie množstvo.

Prečo ste prevádzku nazvali práve Vani?

Vani (čítaj vany) je zo slova vanička, ale hlbší význam by som tam nehľadal.

Aké produkty sú medzi zákazníkmi najpopulárnješie?

Najviac sa darí pracím gélom a aviváži, ale momentálne medzi obľúbené patria aj prostriedky na umývanie riadu, WC gél a čističe na podlahu.

Máte v ponuke len stále produkty, alebo chystáte aj sezónne ponuky, napríklad na zimu?

Približne dve tretiny produktov tvorí stálu ponuku. Zvyšnú jednu tretinu sa chystáme meniť podľa reakcie zákazníkov. Na zimu sa chystáme pridať rôzne soli a bylinky do kúpeľa. Počas vianočného obdobia si u nás zákazníci nájdu aj darčekové balenia v rôznych veľkostiach. V lete plánujeme zaradiť do ponuky bio opaľovacie krémy.

Čo vás inšpirovalo k predaju ekologickej drogérie?

Celé sa to začalo voňavým prádlom. Moja priateľka, s ktorou sme spolu predajňu otvorili, má veľmi citlivú pokožku a tak sa u nás v domácnosti vôbec nepoužívala aviváž. Potom sme však objavili produkty čapovanej drogérie, ktorá je nielej šetrná voči prírode, ale aj voči pokožke. A navyše aj krásne vonia. Dá sa teda povedať, že sme sa cez vôňu dostali až k zero-waste komunite a prestali sme byť takí ľahostajní k našej prírode.

Prichádza do Vani len zero-waste cieľovka, alebo aj ľudia mimo nej?

Povedali by sme, že je to tak 40 na 60. Vačšia čast zákazníkov, ktorá nás zatiaľ navštívila, nepatrí do zero-waste skupiny, ale je tejto tematike otvorená. Je to vidieť hlavne na tom, že väčšina týchto ľudí sa o pár dní vráti niečo si načapovať s vlastnou fľaštičkou.

Ako sa vám zatiaľ na trhu darí?

Zatiaľ sme spokojní, aj keď mávame rušné soboty. :)

Ako reagujú ľudia mimo zero-waste cieľovky na takýto pokrokový nápad?

Väčšina ľudí reaguje pozitívne. Veľa ľudí mimo cieľovky si myslí, že máme odpadu viac, ako je dobré. Náš nápad vnímajú ako jeden zo spôsobov, ako ho zredukovať.

Prečo ste si vybrali práve Miletičku?

Dôvodov bolo viac. Uvoľnený stánok nám od začiatku prišiel ako dobré miesto. Trhom sa premelia veľké množstvo ľudí aj mimo cieľovky zero-waste. Myslíme si, že toto miesto má potenciál rozšíriť ekologické povedomie medzi ľudí a to navyše nenásilným a prirodzeným spôsobom. Či už ide o deti, ktoré si k nám s rodičmi prídu načapovať a učia sa žiť ekologicky prakticky odmalička alebo aj naša staršia generácia, ktorá má už isté zaužívané zvyky, od ktorých len málokedy upúšťa. Ďalším dôvodom bola výhodná poloha aj pre nás samotných. Bývame neďaleko trhoviska a do obchodu môžeme chodiť pešo.

Prevádzku ste otvorili len nedávno. Máte s ňou spojené nejaké plány do budúcnosti? 

Určite by sme chceli pridať prírodnú kozmetiku zo Slovenska. Momentálne komunikujeme s viacerými výrobcami. Postupne plánujeme rozšíriť ponuku o ďalšie produkty, ako napríklad bavlnené tašky, drevené zubné kefky, bavlnené odličovacie tampóny a podobne. Stále máme miesto na ďalšie produkty, ale pomaly sa to tu u nás zapĺňa.

Ako funguje čapovaná drogéria?

Nákup čapovanej drogérie sa dá ľahko prirovnať k nákupu ovocia alebo zeleniny. Všetko je tu na váhu. Zákazníci si u nás môžu zakúpiť fľašku alebo ideálne, si rovno jednu prázdnu prinesú so sebou z domu. Želaný produkt si následne načapujú, alebo im ho načapujeme my.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Najnovšie videá

Trendové videá