Bratislavská reštaurácia je odhodlaná získať Michelinovu hviezdu. Za večeru tu necháš aj 150 eur
- Ak patríš medzi milovníkov kvalitného sushi, určite by si mal vedieť o novinke, ktorá pribudla v centre nášho hlavného mesta
- Ide o prevádzku nesúcu názov Edomae Sushi Matsuki
- Nájdeš ju v centre na Ventúrskej ulici a už na prvý pohľad je zjavné, že tu možno na tanieri očakávať naozajstné gastronomické skvosty
- Ak patríš medzi milovníkov kvalitného sushi, určite by si mal vedieť o novinke, ktorá pribudla v centre nášho hlavného mesta
- Ide o prevádzku nesúcu názov Edomae Sushi Matsuki
- Nájdeš ju v centre na Ventúrskej ulici a už na prvý pohľad je zjavné, že tu možno na tanieri očakávať naozajstné gastronomické skvosty
Za novou prevádzkou stojí Japonec Kento Suzuki. Úspešný podnikateľ si zamiloval Slovensko a rozhodol sa tu rozbehnúť luxusný sushi bar, do ktorého podľa jeho slov investoval už okolo 200 000 eur.
Jeho tím tvorí šéfkuchár Nagasawa Keisuke, ktorý po ukončení Univerzity Sushi získal mnoho skúseností v Michelinskej reštaurácii v Japonsku.
Asistentom šéfkuchára je Peter Horvát, ktorý taktiež absolvoval Univerzitu Sushi v Japonsku. Prekvapuje veľa Japoncov delikátnou konzistenciou svojej ryže a z univerzity dostal vynikajúce ohodnotenie. Momentálne je školený pánom Nagasawa v technikách prípravy Edomae sushi.
Post manažéra zastáva Takeuchi Kazune. Je absolventom najslávnejšej japonskej školy varenia. Na Slovensko si skúsenosti doniesol z čínskej Michelinskej reštaurácie.
Fúzia Japonska a Slovenska
Bratislavská reštaurácia Edomae Sushi Matsuki kombinuje slovenskú tradičnú vínnu pivnicu postavenú pred 300 rokmi s japonským cyprusom, tatami a japonskou záhradou. Táto kombínacia má vyjadrovať priateľstvo medzi Japonskom a Slovenskom. Dokonca si tu môžeš pochutnať na kvalitných lokálnych vínach. Čo sa týka cien, podľa zakladateľa reštaurácie tu zákazník nechá za večeru okolo 150 eur vrátane nápojov.
Samostatnou kapitolou je, samozrejme, podávané jedlo. Na tanier nedostaneš len obyčajné sushi, ktoré pozostáva z ryže a ryby. Miestne sushi má vyjadrovať ročné obdobia a to vďaka použitiu sezónnych surovín a techniky Edomae.
Edomae technika prípravy sushi zachováva starovekú múdrosť kuchárov v Tokiu (Edo). Ryby sú v tomto prípade vysušené pomocou riasy alebo octu či marinované v sójovej omáčke. Táto základná technika prípravy tradičného sushi má vyťažiť maximum chuti z každej jednej použitej ingrediencie.
„Používame viac ako 10 druhov rýb. Dovážame ryby z celého sveta. Napríklad tuniak pochádza zo Španielska. Mušle a červené krevety pochádzajú z Japonska, conger úhor je tiež poslaný z Japonska. Zabezpečenie čerstvých rýb je na Slovensku ťažké,“ približuje Suzuki pre Startitup. Edomae sushi je podľa neho najlepšou voľbou v krajinách, v ktorých nie sú čerstvé ryby k dispozícii.
Suzuki a jeho tím má už dnes veľmi ambiciózne plány. Chce získať Michelinovu hviezdu. „Veríme, že vďaka tomu by sa stalo Slovensko oveľa atraktívnejším,“ hovorí Suzuki.
Suzuki sa tiež priznal, že ďalšie reštaurácie už na Slovensku nechce otvárať. V pláne je však expanzia značky do krajín ako je Česká republika alebo Maďarsko. Zakladateľ Edomae Sushi Matsuki však priznáva, že bratislavská gastro scéna má zákazníkom čo ponúknuť.
„Myslím si, že veľa slovenských reštaurácií je jedinečných. A myslím si, že s malým úsilím existuje možnosť ďalšieho rozvoja. Podľa môjho názoru je veľa slovenských reštaurácií jedinečných,“ hovorí.
Japonsky sushi bar to však, tak ako aj mnohé iné gastro prevádzky na Slovensku, nemal v poslednom čase ľahké. Pandémia koronavírusu si aj v tomto prípade vypýtala svoju daň.
„Malo to veľký dopad na náš biznis. Najskôr som nemohol otvoriť reštauráciu a viac ako dva mesiace som nemal príjem. Pre nás, ktorí nemáme žiadne zmluvy so slovenskými bankami, to bola veľká rana. A náklady na nákup potravín sa zvýšili v dôsledku zvýšenia ceny leteniek. Dúfam však, že korona pominie čo najskôr,“ dodáva Kento Suzuki.