Bratislavu ovládli arabskou kuchyňou. Obľúbené bistro nájdeš na novej adrese a s jedlami, aké inde neochutnáš
- Hasan Naser je šéfkuchárom s viac ako 20-ročnými skúsenosťami
- Spolu s jeho dcérou Khairieh Naserovou obohacujú hlavné mesto o kuchyňu, aká tu chýbala
- Hasan Naser je šéfkuchárom s viac ako 20-ročnými skúsenosťami
- Spolu s jeho dcérou Khairieh Naserovou obohacujú hlavné mesto o kuchyňu, aká tu chýbala
Už pred časom sme ťa informovali, že v Bratislave otvorilo svoje brány bistro Arabeska, ktoré ťa vie preniesť do ulíc krajín Blízkeho východu. Môžeš tu zažiť nefalšovanú levantskú kuchyňu s kulinárskymi výtvormi z oblastí Libanonu, Palestíny, Jordánska a Sýrie.
Hromadia sa názory ľudí, ktorí hovoria o tom, že Arabeska ponúka to najlepšie arabské jedlo, aké človek nájde v Bratislave a širokom okolí.
„Začínali sme naše podnikanie v dobe Covidu, čiže sme začali v malej prevádzke, kde nebol priestor na sedenie, a fungovali hlavne na rozvoze jedál, no časom sme sa chceli ešte viac priblížiť k ľuďom a sprostredkovať im viac z nášho sveta – Blízkeho východu, preto sme sa rozhodli presťahovať do väčších priestorov v centre Starého Mesta Bratislavy na Štúrovu ulicu,“ objasnila nám Khairieh Naserova z tímu Arabeska.
Vysvetľuje, že v arabskom svete je príprava jedál a jeho konzumácia predovšetkým o spájaní ľudí, o komunite, o zdieľaní dobrého jedla s tými, ktorých má človek rád.
„Priestor sme teda zobrali, aby sme mohli usadiť u nás viac hostí v interiéri a v lete na terase, tiež kvôli priestrannejšej kuchyni, aby sme mohli pripravovať viac jedál z arabskej gastronómie, a teda rozšírili sme jedálny lístok.“
Pribudli preto napríklad špeciality na grile, objednať si môžeš grilované jahňacie, teľacie či kuracie mäso. Nechýba ani najobľúbenejší sendvič Blízkeho východu – Shawarma Sendvič – šťavnaté marinované kúsky kuracieho mäsa s krémovým cesnakovým dresingom zabalené v arabskej placke.
Za vyskúšanie stojí aj Arayes Lahme, je to vlastne grilovaný pita chlieb plnený mletým teľacím mäsom s arabskými koreninami, petržlenovou vňaťou a paradajkami. Veľmi obľúbená je i jeho vegatariánska verzia plnená feta syrom a mätou. Zaujímavosťou je, že názov Arayes je odvodený od slova Arrousa, čo znamená v arabskom jazyku nevesta.
Jedno z najobľúbenejších predjedál je zase Fatimin tanier, kde máš možnosť ochutnať mix arabských nátierok + falafel + mix oliv, všetko je podávané v tradičnom arabskom tanieri v tvare Fatiminej ruky.
„Kľúčové je, že z našich jedál naozaj cítiť autentickosť a všetky pripravujeme ručne a miešame si vlastné zmesi orientálnych korenín. Varíme poctivo a s láskou originálne arabské špeciality podľa tradičných rodinných receptúr.“
Khairieh je rada, že v nových priestoroch majú možnosť poskytnúť zákazníkom intenzívnejší zážitok z Blízkeho východu a na to sa chcú tento rok aj čo najviac sústrediť.
Okrem tradičného stolovania v arabskom štýle tu môžeš zažiť aj rôzne podujatia v podobe večera s brušnou tanečnicou, no plánujú robiť aj degustačné zážitkové večere či degustáciu libanonského vína.
„V súčasnosti vnímame, že ľudia v Bratislave vedia oceniť kvalitné a zdravé jedlo, čo je pre nás výborné. Vo všeobecnosti stále rastie počet ľudí, ktorí radi objavujú zahraničné chute a kuchyne, čo nás teší,“ konštatuje Khairieh.
Arabeska však nie je výnimkou a aj toto bistro začína pociťovať dopady inflácie, ktorú je badať už takmer vo všetkých oblastiach života na Slovensku.
„Sme postupne nútení zdvíhať ceny jedál, ale zatiaľ sme ich nedvíhali dramaticky, dôležité je pre nás najmä udržiavať kvalitu jedla a zlepšovať sa v službách a v poskytnutí celkového zážitku z návštevy Arabeska bistra, aby sme nielen zvyšovali ceny, ale poskytli zákazníkovi najmä adekvátnu hodnotu.“
Khairieh priznáva, že pri zvyšovaní cien sa dá očakávať, že zákazník určite prehodnotí a zváži, do akých produktov jedál svoje peniaze investuje, aj preto chce byť Arabeska jasnou voľbou.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy