Brazílske mesto sa odhodlalo na radikálne riešenie epidémie koronavírusu. Výsledky sú ohromujúce
- Vakcína od spoločnosti Sinovac Biotech prekvapila vysokou efektivitou v štúdii z reálneho prostredia
- V 45-tisícovom meste Serrana masovo zaočkovali dvoma dávkami približne 75% obyvateľov mesta
- Štúdia preukázala, že v meste sa začala po vakcinácii epidemiologická situácia výrazne zlepšovať
- Klesol počet úmrtí, infekcií a hospitalizácií. Štúdia dáva nádej chudobným krajinám
- Vakcína od spoločnosti Sinovac Biotech prekvapila vysokou efektivitou v štúdii z reálneho prostredia
- V 45-tisícovom meste Serrana masovo zaočkovali dvoma dávkami približne 75% obyvateľov mesta
- Štúdia preukázala, že v meste sa začala po vakcinácii epidemiologická situácia výrazne zlepšovať
- Klesol počet úmrtí, infekcií a hospitalizácií. Štúdia dáva nádej chudobným krajinám
Vakcína od spoločnosti Sinovac Biotech prekvapila vysokou efektivitou v štúdii z reálneho prostredia v meste Serrana v Brazílii.
V 45-tisícovom meste masovo zaočkovali dvoma dávkami približne 75% obyvateľov mesta, čo predstavuje 95% dospelej populácie. Štúdiu uskutočnila vláda štátu Sao Paulo, uvádza Bloomberg.
Počet úmrtí klesol o 95 %
Štúdia preukázala, že v meste sa začala po vakcinácii epidemiologická situácia výrazne zlepšovať, zatiaľ čo susedné dediny naďalej trápila pandémia. V Serrana došlo k poklesu úmrtí o 95% za päť týždňov, po ktorých masové očkovanie dokončili. Príznakové prípady klesli o 80% a počet hospitalizácií klesol o 86%.
Neboli hlásené žiadne závažné vedľajšie účinky vakcíny a nedošlo k žiadnym úmrtiam súvisiacim s koronavírusom u účastníkov štúdie 14 dní po podaní druhej dávky. Podľa riaditeľa výskumu v Butantanovom inštitúte Ricarda Palaciosa sa potvrdila aj účinnosť voči brazílskemu variantu, ktorý je v oblasti Sao Paulo výrazne rozšírený. „Teraz môžeme povedať, že je možné potlačiť pandémiu vakcínami,“ uviedol Palacios pre Bloomberg a dodal, že čísla nákazy klesli aj u deti. „To ukazuje, že na otvorenie škôl nie je potrebné očkovať deti.“
Štúdiu viedol Butantanov inštitút, ktorý je zároveň výrobcom vakcíny v Brazílii. Takmer dve tretiny obyvateľov Serrany dostali vakcínu medzi februárom a aprílom, ďalšia tretina bola neoprávnená na očkovanie, pretože mali menej ako 18 rokov alebo boli tehotné.
„Toto je prvá štúdia tohto druhu na svete,“ uviedol Dimas Covas, riaditeľ Butantanu. „Toto sú primárne údaje o účinkoch očkovania na populáciu, ktoré orgánom pomôžu pri vývoji verejnej politiky.“
Nádej pre chudobné krajiny
Vakcína s názvom CoronaVac pritom vykázala len 50,7 % účinnosť pri klinických skúškach v Brazílii. Dáta z tejto riadenej štúdie, ale ukazujú, že v reálnom svete je oveľa účinnejšia. To dáva nádej hlavne chudobným krajinám, pre ktoré sú drahé vakcíny na báze mRNA nedostupné, pretože ich dopredu vykúpili bohaté krajiny. Chudobné krajiny sú preto odkázané na lacnejšie vakcíny ako spomínaná CoronaVac, Janssen od Johnson&Johnson, Vaxzevria od AstraZenecy, či vakcína od čínskej Sinopharm.
Len CoronaVac sa používa niekoľkých krajinách od Brazílie po Čínu, pričom bolo distribuovaných viac ako 600 miliónov dávok.
Vakcína využíva inaktivovaný, teda mŕtvy vírus, ktorý spôsobuje, že COVID-19 voči nej vyvoláva ochrannú imunitnú odpoveď. Vírus sa ale nemôže replikovať a ani spôsobiť ochorenie. Inaktivovaný vírus využívajú aj vakcíny proti hepatitíde A, detskej obrne, či besnote. Technológia vakcíny je už dobre preverená a vakcíny sú vhodné aj pre ľudí so zníženou imunitou.
Rozdielna účinnosť
CoronaVac ale budila aj pochybnosti, pretože ďalšie klinické skúšky tretej fázy vakcíny namerali inú účinnosť a regulačné orgány poukazovali aj na netransparentnosť. V Turecku bola vykázaná účinnosť 84%. Ďalšia štúdia skúmala stav 130 000 zdravotníckych pracovníkoch v indonézskom hlavnom meste Jakarta a minulý mesiac ukázala, že dávka je 94% účinná proti symptomatickej infekcii a znižuje hospitalizáciu a úmrtie o 96% a 98%.
Európska lieková agentúra (EMA) aktuálne priebežne posudzuje (rolling review) vakcínu od Sinovacu.
https://twitter.com/EMA_News/status/1395420589674881024
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v utorok schválila na núdzové použitie vakcínu vyrábanú čínskou spoločnosťou Sinovac Biotech.
Vakcína CoronaVac sa stala v poradí druhou vakcínou čínskej výroby, ktorú WHO schválila na očkovanie proti chorobe COVID-19, informovala agentúra AFP.
WHO vo svojom vyhlásení z utorka informovala, že „validovala vakcínu Sinovac-CoronaVac na núdzové použitie, čím dala krajinám, finančným inštitúciám, obstarávacím agentúram a komunitám záruku, že spĺňa medzinárodné štandardy pre bezpečnosť, účinnosť a výrobu„.
Začiatkom mája WHO odobrila vakcínu čínskej farmaceutickej spoločnosti Sinopharm. Celkovo WHO doteraz – vrátane vakcíny CoronaVac – schválila sedem očkovacích látok proti covidu. Okrem dvoch čínskych sú v zozname schválených vakcín aj očkovacie látky farmaceutických spoločností Pfizer/BioNTech, Jannsen/Johnson & Johnson, dva varianty vakcín od spoločností AstraZeneca/Oxford a Moderna.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: Bloomberg, Wall Street Journal., WHO, TASR