Británia už o dve hodiny definitívne opustí Európsku úniu. Dokedy ti na cestovanie postačí len občiansky preukaz?
- Veľká Británia oficiálne opúšťa Európsku úniu
- Stane sa tak dnes o polnoci stredoeurópskeho času, teda o 23:00 tamojšieho času
- V Londýne prichystali aj svetelnú šou, v rámci ktorej budú hodiny odpočítavať posledné chvíle krajiny v únii
- Veľká Británia oficiálne opúšťa Európsku úniu
- Stane sa tak dnes o polnoci stredoeurópskeho času, teda o 23:00 tamojšieho času
- V Londýne prichystali aj svetelnú šou, v rámci ktorej budú hodiny odpočítavať posledné chvíle krajiny v únii
Do konca roka 2020 bude trvať takzvané prechodné obdobie, počas ktorého by sa Británia a EÚ mali dohodnúť na budúcom vzájomnom vzťahu. Počas tohto 11-mesačného obdobia bude Británia dodržiavať všetky pravidlá únie.
Vďaka Dohode o brexite však ostávajú práva Slovákov v Spojenom kráľovstve garantované. Mal by si však vedieť, že Británia v priebehu roka 2021 plánuje postupne ukončiť uznávanie občianskych preukazov členských štátov EÚ za účelom cestovania do krajiny.
Najbližší rok sa podľa ministerstva zahraničných vecí nezmení nič zásadné, vycestovať do Spojeného kráľovstva bude zatiaľ naďalej možné len s občianskym preukazom. Upozorňuje však, že ak Slováci v Británii získajú britské občianstvo, stratia tým slovenské.
„Dohoda o vystúpení Slovákom pokrýva všetky práva občana EÚ, aj naďalej môžu ostať v Spojenom kráľovstve žiť, pracovať, študovať za rovnakých podmienok. Jediné čo musia urobiť, je zaregistrovať sa do schémy usadlíka,“ vysvetlil pre SITA vedúci tlačového oddelenia ministerstva zahraničných vecí Juraj Tomaga, s tým, že tak môžu urobiť až do 30.júna 2021.
Pre Slovákov, ktorí sa rozhodnú usadiť v Spojenom kráľovstve po konci prechodného obdobia, teda od 1. januára 2021 už budú platiť iné pravidlá, nakoľko Británia už nebude súčasťou vnútorného trhu EÚ a teda nebude uplatňovať voľný pohyb osôb. Rozhodnutie o nových podmienkach už bude plne v kompetencii britskej vlády a parlamentu.
„Hlboko ma zarmucuje myšlienka na to, že sme dospeli k tomuto bodu. Päťdesiat rokov integrácie nemožno jednoducho vymazať. Všetci budeme musieť tvrdo pracovať na vybudovaní nového vzťahu, vždy sa sústreďujúc na záujmy občanov a ochranu ich práv. Nebude to jednoduché. Náš budúci vzťah preveria ťažké situácie. Vedeli sme to od začiatku brexitu. Som si však istý, že dokážeme prekonať všetky rozdiely a vždy nájdeme spoločnú reč,‟ uviedol predseda EP David Sassoli.
Čítaj viac: Čaká nás koniec Británie v Európe. Čo bude s viac ako 100-tisíc Slovákmi?
Briti si odhlasovali odchod Spojeného kráľovstva z EÚ v referende ešte v roku 2016. Neskôr nasledovalo množstvo rokovaní a schvaľovaní, odklady brexitu, rezignácia premiérky Theresy Mayovej, ale aj predčasné parlamentné voľby, ktoré zvolal nový premiér Boris Johnson. Europoslanci schválili brexit 29. januára 2020. Spojené kráľovstvo je pritom prvou krajinou, ktorá opúšťa európsky blok. Do únie patrila 47 rokov.