Briti sa zásobujú protilátkovým kokteilom, ktorý im má pomôcť zvládnuť pandémiu. Liečil sa ním aj Trump
- Koronavírus je možné liečiť aj monoklonálnou protilátkou
- Protilátkovým kokteilom od spoločnosti Regeneron a Roche začínajú liečiť aj Briti
- Koronavírus je možné liečiť aj monoklonálnou protilátkou
- Protilátkovým kokteilom od spoločnosti Regeneron a Roche začínajú liečiť aj Briti
Jednou z ciest liečby chorých a redukcie hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19 sa stáva práve liečba monoklonálnou protilátkou.
Dexametazón, lacný steroid, sa ukázal ako pomerne efektívna liečba proti koronavírusu. Britský NHS England vo svojom programe na testovanie potencionálnych liečiv proti COVID-19 preukázal efektivitu lieku. Podľa Britov steroid pomohol zachrániť životy približne pol milióna ľudí na celom svete, z toho 22 000 vo Veľkej Británii, odvoláva sa na NHS England denník Guardian.
Liečebný kokteil, ktorý zachránil aj Trumpa
Dobré výsledky zaznamenal aj liečebný koktail od spoločností Regeneron a Roche. Koktail používali aj na liečbu koronavírusu pri bývalom prezidentovi USA, Donaldovi Trumpovi. Bývalý prezident mal mať oveľa horší priebeh, ako tvrdil. Imunológ Anthony Fauci dokonca uviedol, že „obézny a starý“ Trump „mal šťastie, že nezomrel.“
Úspech jeho liečby sa pripisuje práve koktailu. Dáta z klinických štúdií ukazujú, že dokáže znížiť hospitalizáciu alebo smrť o 70 % v porovnaní s placebom u nehospitalizovaných pacientov, uviedol švajčiarsky výrobca liekov. Informuje agentúra Reuters.
Koktail má byť účinný aj proti variantom. Liečivo získalo mimoriadny súhlas na použitie v USA a v Európskej únii bolo tiež povolené na podmienečné použitie u pacientov bez hospitalizácie.
Protilátkový kokteily od spoločnosti Regeneron a Roche najnovšie schválil aj britský Regulačný úrad pre lieky a zdravotnícke výrobky. Informovala o tom v piatok agentúra Reuters s tým, že národ bojuje s nárastom hospitalizácií na infekčnejší variant Delta.
Regulačný úrad pre lieky a zdravotnícke výrobky (MHRA) uviedol, že údaje z klinických štúdií ukazujú, že liek Ronapreve by mohol pomôcť predchádzať infekcii a taktiež znížiť šance na hospitalizáciu. „Táto liečba bude významným doplnkom našej zbrojnice v boji proti COVID-19,“ uviedol britský minister zdravotníctva Sajid Javid vo vyhlásení.
Ronapreve patrí do skupiny liekov nazývaných monoklonálne protilátky, môže sa podávať injekciou alebo infúziou. Monoklonálne protilátky sú proteíny vyvinuté v laboratóriu a pripomínajú prirodzené protilátky, ktoré si vytvára telo. Pomáhajú bojovať s baktériami a vírusmi tak, že atakujú najzraniteľnejšiu časť vírusu, píše Sky News.
Ronapreve dostal núdzové schválenie na liečbu COVID-19 vo viac ako 20 krajinách vrátane USA, ktoré tiež schválili podobnú liečbu od Eli Lilly (LLY.N) pre hospitalizovaných pacientov s COVID-19. Spoločnosť Regenerom v druhom štvrťroku zaznamenala tržby vo výške 2,59 miliardy dolárov. K tejto sume im do veľkej miery pomohol protilátkový kokteil. Európska únia v júni nakúpila až 55-tisíc jeho dávok.
Zdroje: reuters.com, theguardian.com, archív Startitup, news.sky.com