Briti vyšetrujú podozrivé ruské plavidlo pre špionáž: „Vidíme vás, vieme, čo robíte,“ varujú Moskvu

  • Britské námorné sily monitorovali pohyb podozrivého plavidla
  • Myslia si, že ide o ruskú špionáž
Ruská loď Jantar
Reprofoto: Wikipedia
  • Britské námorné sily monitorovali pohyb podozrivého plavidla
  • Myslia si, že ide o ruskú špionáž

Britské námorné sily monitorovali v pondelok pohyb podozrivého ruského plavidla vo svojich teritoriálnych vodách. Loď s názvom Jantar, všeobecne považovaná za špionážne plavidlo, sa podľa stredajšieho vyjadrenia britského ministra obrany Johna Healeyho v parlamente zameriavala na zber spravodajských informácií.

Jej hlavným cieľom malo byť skúmanie podmorskej kritickej infraštruktúry. O incidente informuje TASR na základe správy AFP. 

Ruskú loď zaznamenali v britských vodách približne 72 kilometrov od pobrežia, po čom kráľovské námorníctvo nasadilo svoje dve plavidlá, aby ruskú loď sledovali.

Varovanie pre Putina

Podľa Healeyho sa zistilo, že loď sa pohybovala nad kritickou podmorskou infraštruktúrou. V tejto súvislosti varoval ruského prezidenta Vladimira Putina.

„Vidíme vás, vieme, čo robíte, a nebudeme váhať urobiť rázne kroky na ochranu tejto krajiny,“ uviedol. Incident s ruskou loďou označil za „ďalší príklad narastajúcej agresie Ruska“.

Jantar vo vodách Spojeného kráľovstva zaznamenali už druhýkrát v priebehu niekoľkých mesiacov – naposledy v novembri. Momentálne sa loď podľa britského ministra nachádza v Severnom mori.

Moskva označuje Jantar za výskumné plavidlo. Podľa stanice BBC patrí pod ruské ministerstvo obrany. Západné krajiny ju často zaznamenávajú v európskych vodách a predpokladajú, že súčasťou jej misie je mapovanie podmorských káblov.

V uplynulých mesiacoch sledovali britské vojnové lode aj ďalšie plavidlá ruského námorníctva. Londýn nedávno oznámil, že koncom decembra fregata HMS Somerset sledovala skupinu ruských plavidiel, ktoré sa plavili zo Severného mora do Lamanšského prielivu. Skupina sa však podľa AFP zdržiavala v medzinárodných vodách.

V septembri minulého roka zase lode kráľovského námorníctva podľa vyhlásenia týždeň sledovali štyri ruské plavidlá vo vodách Spojeného kráľovstva. Stíhačky kráľovského letectva zase vtedy zachytili dve ruské lietadlá v blízkosti Británie.

NATO potrebuje výrazne navýšiť výdavky na obranu

Ako sme už informovali, nový generálny tajomník NATO Mark Rutte vystúpil v pondelok s naliehavým apelom na členské štáty aliancie. Jeho odkaz bol jasný – súčasné dvojpercentné výdavky na obranu nebudú v najbližších rokoch stačiť na zaistenie bezpečnosti.

„Úprimne povedané, dve percentá nie sú ani zďaleka dostatočné na to, aby sme zostali v bezpečí v nasledujúcich rokoch. Poslanci, ako dobre viete, bezpečnosť nie je zadarmo. Nemôžeme zaručiť našu vlastnú bezpečnosť. Európa však môže a mala by urobiť viac,“ vyhlásil Rutte pred poslancami Európskeho parlamentu v Bruseli.

Bývalý holandský premiér dokonca s určitou dávkou humoru poznamenal: „Všetko, čo v tejto chvíli vidím, nestačí, a ak to neurobíme (zvýšime výdavkové ciele), budeme v bezpečí teraz, ale nie o štyri alebo päť rokov. Takže ak to neurobíme, choďte na kurzy ruštiny alebo odíďte na Nový Zéland.“

Súčasná bezpečnostná situácia

Geopolitická situácia je napätá. Vojna na Ukrajine trvá už takmer tri roky, konflikty na Blízkom východe sa zintenzívňujú a Čína ročne investuje do svojej obrany 679 miliónov eur. NATO, ktoré v súčasnosti združuje 32 členských štátov, čelí významným výzvam.

Podľa odhadov NATO v roku 2024 vynakladá najväčšiu časť HDP na obranu Poľsko (4,12 %), nasledované Estónskom (3,43 %) a USA (3,38 %). Slovensko prvýkrát dosiahlo 2-percentný cieľ až v roku 2023 (2,03 %). Pre porovnanie, Ukrajina plánuje v roku 2025 vynaložiť na obranu až 26 % svojho HDP.

Rutte zdôrazňuje, že členské štáty NATO musia nájsť efektívne spôsoby na zvýšenie spoločných nákupov a lepšie využitie existujúcej infraštruktúry. V opačnom prípade by mohli čeliť potrebe navýšiť výdavky na obranu až na 3,7 % HDP. Ako pozitívny príklad uviedol Ukrajinu, ktorá experimentuje s novými, cenovo dostupnejšími radarovými systémami na detekciu nepriateľských rakiet.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: TASR, Redakcia Startitup

Najnovšie videá

Trendové videá