Putin na Ukrajine vytiahol obrnené „traktory“. Briti ho za ne vysmiali
- Britské ministerstvo obrany sa pustilo do Vladimira Putina a jeho prejavu
- Tvrdí, že Putin vyťahuje zastarané vozidlá, ktoré sú slabo obrnené
- Britské ministerstvo obrany sa pustilo do Vladimira Putina a jeho prejavu
- Tvrdí, že Putin vyťahuje zastarané vozidlá, ktoré sú slabo obrnené
Minulý týždeň sa ruský prezident Vladimir Putin vyjadril, že Rusko na Ukrajine „ešte nič vážne nezačalo“. Ruský prezident tvrdil, že Západ prehral hneď na začiatku „špeciálnej operácie“ ako Kremeľ prezýva ruskú inváziu na Ukrajinu. Pričom vyzval krajiny západného sveta, aby Ruskú federáciu skúsili poraziť na bojovom poli.
Na Putinove slová reagovalo britské ministerstvo obrany (MOD), ktoré sa do neho riadne pustilo. Ministerstvo potvrdilo, že Rusko trénuje nové sily a povoláva záložníkov, pričom ich chce použiť pri novej ofenzíve, uvádza The Telegraph.
Ministerstvo ale poukázalo na to, že tieto ruské sily používajú zastaraný obrnený transportér MT-LB, ktorý je len ľahko obrnený a slabo vyzbrojený.
„Rusko ich dlho považovalo za nevhodné pre väčšinu úloh pechotnej dopravy v prvej línii,“ uvádza sa v pravidelnom hodnotení situácie. „Pôvodne bol navrhnutý v 50. rokoch minulého storočia ako traktor na ťahanie delostrelectva, má veľmi obmedzené pancierovanie a namontovaný iba guľomet na ochranu,“ uvádza britské ministerstvo obrany.
Vozidlo vzniklo v závode na výrobu traktorov, paradoxne na Ukrajine
Portál pre fanúšikov ruskej armády s rovnomerným názvom Russian Army potvrdzuje, že vozidlo naozaj vzniklo v 60. rokoch v závode na výrobu traktorov v Charkove.
Sovieti nechceli strácať čas vymýšľaním novej konštrukcie, preto stroj umiestnili na takzvaný delostrelecký ťahač AT-P, ktorý sa zvykne označovať aj ako delostrelecký traktor.
Posledné menované spojenie naznačuje, ako tieto stroje vznikli. Keď ešte nebolo delostrelectvo samohybné, húfnice a delá bolo potrebné ťahať. Často na tento účel slúžili aj poľnohospodárske traktory.
Samotné MT-LB je obojživelné vozidlo, ktoré dokáže okrem vodiča a veliteľa pojať aj desať vojakov a vyrábalo sa vo viacerých variantoch. Niektoré z nich vlastnila aj československá ľudová armáda. Rusko nasadilo tieto vozidlá pri invázii v Afganistane či v čečenských vojnách.
Ide o ostrý protiklad so začiatkom invázie, keď boli nasadené modernejšie vozidlá BMP-2, ktoré mali 33 mm hrubé pancierovanie, 30 mm autokanón a odpaľovač protitankových striel.
Nasadenie týchto vozidiel môže naznačovať, že Rusi majú problém s nedostatkom vojenskej techniky po tom, ako utrpeli početné straty. Portál Oryx, ktorý nezávisle monitoruje straty oboch strán v konflikte na Ukrajine, potvrdil, že Rusi stratili 946 bojových vozidiel pechoty, 483 obrnených bojových vozidiel a 123 obrnených transportérov. Z toho vozidiel MT-LB malo Rusko stratiť 156.
Vozidlá v rukách brigády, ktorej chýba personál
Vozidlami MT-LB má operovať aj 200. motorizovaná pešia brigáda arktických flotíl, ktorá bola nasadená na Ukrajinu. Ukrajinská spravodajská služba uviedla, že Rusko vytvára nový peší zbor pri Nižnom Novgorode.
Vojenský analytik Rob Lee z King’s College v Londýne uviedol, že 200. motorizovaná pešia brigáda bola nasadená v blízkosti Charkova. V druhom najväčšom ukrajinskom meste utrpela ťažké straty a stratila veľké množstvo vybavenia.
Lee, ktorý brigádu sledoval, tvrdí, že v súčasnosti obsahuje „zmes záložníkov, dobrovoľníkov a vojakov z vojenskej polície, jednotiek pobrežnej obrany a námorníkov z lodí“.
As a reminder, the 200th Artic Motorized Rifle Brigade took part in the initial invasion, possibly with its entire brigade or at least two BTGs, and it lost a lot of its equipment in Kharkiv Oblast. 3/
— Rob Lee (@RALee85) July 2, 2022
To len ukazuje, že Rusko má stále nedostatok ľudských zdrojov, ktoré by mohlo nasadiť na Ukrajinu. Vojakov sa pokúšajú naverbovať úrady práce, a dokonca má prebiehať aj ich „lovenie“ vo väzniciach pod sľubom amnestie a peňazí.
Verbovanie zločineckou skupinou Wagnerovcov tiež potvrdilo britské ministerstvo obrany.
„Nedostatok personálu v ruských ozbrojených silách zrejme núti ruské ministerstvo obrany, aby pristúpilo k netradičným spôsobom regrutácie. To zahŕňa aj nábor personálu z ruských väzníc pre súkromnú vojenskú spoločnosť Wagnerovcov,“ uviedlo ministerstvo.
Briti ale nešpecifikovali, či Rusi naozaj verbujú väzňov alebo či išlo o verbovanie dozorcov a iného personálu.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: The Telegraph, MOD