Britské kriminálne skupiny používajú nelegálne slovenské zbrane. Krajina volá po okamžitej náprave
- Briti kritizovali slovenskú zbrojárenskú firmu, našimi zbraňami sa v zahraničí páchajú trestné činy
- Kým sú plynové pištole na Slovensku povolené, po nelegálnej úprave sa z nich v Británii stáva skutočná zbraň
- Briti kritizovali slovenskú zbrojárenskú firmu, našimi zbraňami sa v zahraničí páchajú trestné činy
- Kým sú plynové pištole na Slovensku povolené, po nelegálnej úprave sa z nich v Británii stáva skutočná zbraň
Veľká Británia má problém so slovenskými zbraňami. Ako informujú Aktuality.sk, britský veľvyslanec upozornil, že prerobenými slovenskými plynovými zbraňami sa v Británii páchajú zločiny. Výrobca Grand Power, ktorého zbrane sú kritizované, tvrdí, že obvinenia sú absurdné.
Na konci júla prebehlo spoločné rokovanie dvoch parlamentných výborov: pre obranu a bezpečnosť a pre európske záležitosti. Práve na tomto rokovaní vystúpil britský veľvyslanec Nigel Baker.
Témou stretnutia bola pripravovaná novela zákona o strelných zbraniach a strelive. Baker na úvod stretnutia Slovákov pochválil za to, že sprísňujeme svoju doteraz pomerne liberálnu legislatívu o zbraniach. Slovensko sa v poslednej dobe prispôsobuje európskym normám.
Poukázal na problém, ktorý majú Briti s našimi zbraňami. „Kvôli odlišnostiam v legislatíve oboch krajín používajú zbrane zo Slovenska kriminálne skupiny vo Veľkej Británii. Jednoduchými úpravami premenia deaktivované strelné zbrane na smrtiace a páchajú s nimi zločiny. Obzvlášť máme problém s konkrétnymi typmi. Ide napríklad o model plynovej pištole Grand Power G9. Po úprave hlavne sa z nej stáva plne funkčná zbraň,“ povedal Nigel Baker. Národná kriminálna agentúra Veľkej Británie vraj dlhodobo upozorňuje na to, že slovenské zbrane im spôsobujú problémy.
Spomínané zbrane môže u nás v držbe mať aj človek bez zbrojného preukazu. Stačí, aby mal nad 18 rokov a bol spôsobilý na právne úkony. „Pištole zbrojovky Grand Power boli od roku 2018 vo Veľkej Británii použité až 41-krát pri kriminálnych incidentoch vrátane vraždy. Ak sa neodstránia medzery vyplývajúce z rozdielnej legislatívy vo Veľkej Británii a na Slovensku, toto nebezpečenstvo bude stále pokračovať,“ povedal na stretnutí Baker.
https://www.facebook.com/GRANDPOWERltd/posts/4247261935361798
Zástupcovia zbrojovky pritom na stretnutí chýbali. Britskému veľvyslancovi poslali otvorený list. „Na rokovaní výborov, na ktoré naša spoločnosť nebola prizvaná, vystúpil z nám neznámeho a nepochopiteľného dôvodu veľvyslanec UK na Slovensku, ktorý požiadal NR SR, aby zabezpečila zákaz exportu našich výrobkov do UK s odôvodnením, že s nimi bolo spáchaných cca 40 trestných činov vrátane jednej vraždy. Naša spoločnosť nesúhlasí so zasahovaním UK do vnútorných záležitostí EÚ a SR a ohradzuje sa voči očierňovaniu pred orgánmi SR a verejnosťou zo strany veľvyslanca UK,“ napísala v liste Grand Power.
„V rámci tohto procesu sa vždy prešetruje celý rad faktorov vrátane kredibility nášho obchodného partnera v UK a existencie importnej licencie vydanej orgánmi UK. Spájanie našej spoločnosti s kriminálnou aktivitou je absurdné a takéto spájanie je obdobné, ako keby sme vinili výrobcu automobilov za nehodu spôsobenú vodičom bez vodičského preukazu na ukradnutom aute,“ píše zbrojovka.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroj: Aktuality.sk