Britské kriminálne skupiny používajú nelegálne slovenské zbrane. Krajina volá po okamžitej náprave

  • Briti kritizovali slovenskú zbrojárenskú firmu, našimi zbraňami sa v zahraničí páchajú trestné činy
  • Kým sú plynové pištole na Slovensku povolené, po nelegálnej úprave sa z nich v Británii stáva skutočná zbraň
zbraň, grand power
Ilustračná fotografia Grand Power
  • Briti kritizovali slovenskú zbrojárenskú firmu, našimi zbraňami sa v zahraničí páchajú trestné činy
  • Kým sú plynové pištole na Slovensku povolené, po nelegálnej úprave sa z nich v Británii stáva skutočná zbraň

Veľká Británia má problém so slovenskými zbraňami. Ako informujú Aktuality.sk, britský veľvyslanec upozornil, že prerobenými slovenskými plynovými zbraňami sa v Británii páchajú zločiny. Výrobca Grand Power, ktorého zbrane sú kritizované, tvrdí, že obvinenia sú absurdné.

Na konci júla prebehlo spoločné rokovanie dvoch parlamentných výborov: pre obranu a bezpečnosť a pre európske záležitosti. Práve na tomto rokovaní vystúpil britský veľvyslanec Nigel Baker.

Témou stretnutia bola pripravovaná novela zákona o strelných zbraniach a strelive. Baker na úvod stretnutia Slovákov pochválil za to, že sprísňujeme svoju doteraz pomerne liberálnu legislatívu o zbraniach. Slovensko sa v poslednej dobe prispôsobuje európskym normám.

Poukázal na problém, ktorý majú Briti s našimi zbraňami. „Kvôli odlišnostiam v legislatíve oboch krajín používajú zbrane zo Slovenska kriminálne skupiny vo Veľkej Británii. Jednoduchými úpravami premenia deaktivované strelné zbrane na smrtiace a páchajú s nimi zločiny. Obzvlášť máme problém s konkrétnymi typmi. Ide napríklad o model plynovej pištole Grand Power G9. Po úprave hlavne sa z nej stáva plne funkčná zbraň,“ povedal Nigel Baker. Národná kriminálna agentúra Veľkej Británie vraj dlhodobo upozorňuje na to, že slovenské zbrane im spôsobujú problémy.

Malo by sa na Slovensku sprísniť držanie zbraní?

Spomínané zbrane môže u nás v držbe mať aj človek bez zbrojného preukazu. Stačí, aby mal nad 18 rokov a bol spôsobilý na právne úkony. „Pištole zbrojovky Grand Power boli od roku 2018 vo Veľkej Británii použité až 41-krát pri kriminálnych incidentoch vrátane vraždy. Ak sa neodstránia medzery vyplývajúce z rozdielnej legislatívy vo Veľkej Británii a na Slovensku, toto nebezpečenstvo bude stále pokračovať,“ povedal na stretnutí Baker.

https://www.facebook.com/GRANDPOWERltd/posts/4247261935361798

Zástupcovia zbrojovky pritom na stretnutí chýbali. Britskému veľvyslancovi poslali otvorený list. „Na rokovaní výborov, na ktoré naša spoločnosť nebola prizvaná, vystúpil z nám neznámeho a nepochopiteľného dôvodu veľvyslanec UK na Slovensku, ktorý požiadal NR SR, aby zabezpečila zákaz exportu našich výrobkov do UK s odôvodnením, že s nimi bolo spáchaných cca 40 trestných činov vrátane jednej vraždy. Naša spoločnosť nesúhlasí so zasahovaním UK do vnútorných záležitostí EÚ a SR a ohradzuje sa voči očierňovaniu pred orgánmi SR a verejnosťou zo strany veľvyslanca UK,“ napísala v liste Grand Power.

„V rámci tohto procesu sa vždy prešetruje celý rad faktorov vrátane kredibility nášho obchodného partnera v UK a existencie importnej licencie vydanej orgánmi UK. Spájanie našej spoločnosti s kriminálnou aktivitou je absurdné a takéto spájanie je obdobné, ako keby sme vinili výrobcu automobilov za nehodu spôsobenú vodičom bez vodičského preukazu na ukradnutom aute,“ píše zbrojovka.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroj: Aktuality.sk

Najnovšie videá

Trendové videá