Britský študent vymyslel mobilnú chladničku, ktorá môže zachrániť milióny životov

  • Na svete denne vzniká množstvo viac či menej užitočných vynálezov. Tento od 22-ročného britského študenta Willa Broadwaya je však doslova nádejou pre tento svet. Má totiž potenciál zachrániť množstvo ľudí z rozvojových krajín.
collagekjkb
inhabitat.co.uk, bbc.co.uk
  • Na svete denne vzniká množstvo viac či menej užitočných vynálezov. Tento od 22-ročného britského študenta Willa Broadwaya je však doslova nádejou pre tento svet. Má totiž potenciál zachrániť množstvo ľudí z rozvojových krajín.

Mladý nadaný študent z Loughborough University si za svoj projekt vybral veľmi prospešné odvetvie. Chce pomôcť tam, kde denne zomierajú stovky ľudí na epidémie či hlad. Will Broadway navrhol miniatúrnu prenosnú chladničku nazvanú Isobar, ktorá je naozaj špeciálna. Vzhľadom pripomína ruksak a podobne sa aj prenáša. Lekár či iná osoba v nej dokáže preniesť vakcíny či lieky do oblastí, ktoré sú ťažko dostupné a sanitka by sa tam nikdy nedostala.

„Každý deň robím veci pre ľudí, ktorí majú všetko. Chcel som preto vytvoriť niečo pre ľudí, ktorí nemajú nič. Myslím si, že by malo byť základným ľudským právom mať prístup k vakcínam a očkovaniu,“ povedal Will Broadway pre BBC. „Darcovstvo krvi či transplantácia orgánov ohrozujú napríklad dopravné zápchy. Ak uviaznu, stále sa používajú len chladiace vrecká, ktoré nie sú vhodné pre dlhšiu časovú dobu,“ dodal študent.

Tento prenosný zlepšovák zaručuje uchovanie vakcín v optimálnej a regulovateľnej teplote až po dobu 30 dní. Tieto medicínske látky sú totiž veľmi náchylné na uskladnenie a prenos a môžu byť zničené alebo ich účinky znížené pri vysokej ale aj extrémne nízkej teplote. Rizikové je už len to, ak sa auto, ktoré ich preváža, zasekne v dopravnej zápche. Pri plnom využití potenciálu tejto chladničky experti odhadujú, že by mohla zachrániť viac ako 1,5 milióna životov na celom svete.

Foto: bbc.co.uk

Technológia Isobaru funguje tak, že zahrieva vodu a amoniak, aby sa vytvorili výpary, ktoré sa uvoľňujú do hlavnej komory a udržiavajú teplotu chladničky v rozmedzí približne od 2 do 8 stupňov Celzia. Táto teplota je ideálna pre zachovanie stability vakcín. Zariadenie je možné dobíjať dvomi spôsobmi, buď pomocou propánu alebo elektrinou. Študent navrhol chladničku tak, aby bola malá a prenosná pomocou rukoväte či ako ruksak.

Willa Broadwaya k tomuto obdivuhodnému projektu inšpirovali jeho cesty po Kambodži, Vietname, Hing Kongu či Číne, kde videl, aké problémy majú miestni zdravotníci s poskytovaním zdravotnej starostlivosti. Veľkým vzorom vraj pre neho bol Einstein, ktorý v 20. rokoch minulého storočia navrhol chladiace zariadenie, ktoré fungovalo bez elektriny a pracovalo na báze chemického procesu, ktorý potreboval iba zdroj tepla. Za svoj vynález získal tento Brit Národnú cenu Jamesa Dysona.

Foto: isobar.org.uk

Obdivuhodné je tiež to, že mladý vynálezca nechce na svojom produkte zarobiť ani cent, ale ide mu o čisto dobročinné účely. Chladničku by rád reálne dostal do miest, kde má potenciál zachraňovať ľudí a svoj vynález si chce dať patentovať. Je skvelé, keď niekto nemyslí len na svoj profit a vyrába veci, ktoré môžu skutočne zmeniť svet. :)

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Najnovšie videá

Trendové videá