Britský supermarket odstráni z výrobkov kontroverznú zložku, ktorá údajne škodí prírode a zdraviu človeka

  • Sieť supermarketov Iceland sa rozhodla prispieť k ochrane životného prostredia a zdraviu človeka
  • Z výrobkov vlastnej značky odstráni palmový olej
  • Malo by sa tak stať do konca roka 2018
sciencing.com
  • Sieť supermarketov Iceland sa rozhodla prispieť k ochrane životného prostredia a zdraviu človeka
  • Z výrobkov vlastnej značky odstráni palmový olej
  • Malo by sa tak stať do konca roka 2018

Ak sa čo i len okrajovo zaujímaš o zdravý životný štýl, určite neušlo tvojej pozornosti, že palmový olej je niečím, čo vyvoláva u ľudí vcelku kontroverzné reakcie. Ide totiž o lacnú zložku, ktorá je známa svojím všestranným využitím. V súčasnosti sa preto nachádza vo viac ako polovici všetkých produktov, ktoré supermarkety ponúkajú – od pečiva, sušienok alebo čokolády, až po mydlá a čistiace prostriedky, ktoré bežne používaš aj ty vo svojej domácnosti.

Kvôli obavám z negatívneho vplyvu palmového oleja na životné prostredie, ako aj zdravie človeka, sa britská sieť supermarketov Iceland rozhodla pre rázny krok. Tento špecialista na mrazené potraviny sa totiž zaviazal, že do konca roka 2018 odstráni túto zložku zo všetkých výrobkov vlastnej značky. Chce tak, okrem iného, prispieť k ochrane a zachovaniu tropických dažďových pralesov v oblasti juhovýchodnej Ázie.

„Pokiaľ sa nepreukáže, že produkcia palmového oleja nie je spojená s ničením dažďových pralesov, my tejto zložke hovoríme „nie“,“ uviedol Richard Walker, riaditeľ spoločnosti. Výlet do Indonézie, ktorý absolvoval ešte v novembri minulého roka, vyvolal u neho obavy: „Odvtedy vnímam rozširovanie výroby palmového oleja ako negatívum pri ochrane životného prostredia a cítim potrebu zvyšovania povedomia o tejto otázke.“

Zobraziť celú galériu (1)
zdroj: flickr.com / CIFOR

Otázka negatívneho vplyvu nadmernej produkcie palmového oleja je na mieste aj v prípade ochrany voľne žijúcich zvierat práve v oblastiach Indonézie a Malajzie. Čísla, ktoré boli zverejnené, ukazujú, že napríklad na ostrove Borneo sa orangutany stávajú ohrozeným druhom a hrozí im vyhynutie. Veď už len v období rokov 1999 až 2015 došlo k ich úbytku o viac ako 100 000 (viac sa dozvieš TU). Plantáže sú totiž často nelegálne ničené a vypaľované len preto, aby sa vytvorilo ďalšie miesto pre ešte väčšiu produkciu palmového oleja.

Či sa podobného kroku dočkáme niekedy v budúcnosti aj na Slovensku, je zatiaľ asi ešte príliš trúfalé predpovedať. Treba však veriť, že týmto krokom sa vytvorila aspoň prvotná nádej na to, že by sa táto kontroverzná ingrediencia mohla objavovať v rôznych produktoch čo najmenej.

Zdroj: theguardian.com, dailymail.co.uk

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Najnovšie videá

Trendové videá