Britský tank Challenger-2 na Ukrajine zlyháva. Je príliš ťažký, zraniteľný a poruchový
- Britský Challenger-2 nemôžu Ukrajinci využívať na boje tanku proti tanku
- Problematická je jeho hmotnosť a zraniteľnosť
- Britský Challenger-2 nemôžu Ukrajinci využívať na boje tanku proti tanku
- Problematická je jeho hmotnosť a zraniteľnosť
Napriek tomu, že Ukrajinci dostali od svojich spojencov na Západe desiatky moderných tankov, niektoré do bojov príliš nezasiahli. Príkladom je britský tank Challenger-2, ktorý Ukrajina skôr používa ako delostrelectvo alebo ako „sniperský tank“.
Do aktívnych bojov tank proti tanku sa vo veľkej miere nezapája a problémom sú jeho zraniteľné miesta, kde má tenké opancierovania. Výzvy tiež predstavuje jeho hmotnosť, ktorá znižuje mobilitu. Ukrajinci sa tiež sťažujú na chýbajúcu muníciu, súčiastky a všeobecne ťažkú údržbu.
Forbes preto konštatuje, že Challenger-2 nie je tank vhodný pre Ukrajinu. Tento britský hlavný tank sa v skutočnosti nemal stať hlavnou kostru ukrajinských mechanizovaných síl. Experti od začiatku tvrdili, že najvhodnejší tank pre Ukrajinu je nemecký Leopard. Nemecký kancelár Olaf Scholz bol ale veľmi váhavý a snahe „nakopnúť“ ho darovali tanky aj Briti a Američania, ktorí dodali Abramsy.
Britský tank sa tak na Ukrajine ocitol viac menej náhodne, Briti dodali našim susedom 14 kusov. Rusom sa zatiaľ podarilo zničiť jediný z nich.
Challenger-2 je príliš ťažký
Britský tank je ale pre terén na Ukrajine príliš ťažký. Našich východných susedov trápi takzvaná Rasputica, ktorá premení cesty na blato. Blato tu kraľuje na od zimy na jar, i na jeseň. Pri miernych zimách je blatistý terén na Ukrajine neustále, pretože pôda poriadne nezamrzne.
Ukrajinský vojak, ktorý slúži ako člen posádky na Challengerib-2 pre The Sun povedal, že tank často zapadne v bahne. V prípade, že tank ďaleko od frontovej línie dokážu ho bezpečne vytiahnuť pomocou ďalšieho tanku alebo ťahaču tankov. Ak by ale došlo k zapadnutiu tanku počas bojov, britský tank by to mal pravdepodobne spočítané, pretože by sa nedokázal uhýbať ruským tankom.
„Všetko má plusy a mínusy a mínusom je jeho mobilita – schopnosť manévrovať po zemi. Stále uviaznu v bahne, pretože sú také ťažké,“ uviedol pre The Sun inžinier, ktorý používa volací znak Chol.
Britské tanky vážia približne 64 ton, čo je podobná váha akú dosahujú najmodernejšie Leopardy 2A6. Na rozdiel od nemeckých tankov má Challenger -2 slabiny v pancierovaní kvôli tomu v bojoch v Iraku používal prídavné pancierovanie na bokoch korby a na spodnom čelnom pláte.
Ukrajinci ale prídavné pancierovanie nedostali lebo by to hmotnosť tanku zvýšilo na 75 ton. Namiesto toho miesta osadili ľahké lamelové pancierovanie, ktoré síce tank ochrániť pred dronmi alebo prenosnými protitankovými strelami, s ťažšou muníciou si ale nedokáže poradiť.
Kanón sa rýchlo opotrebuje, chýbajú diely
Problematická je aj hlavná zbraň tanku – 120-milimetrový kanón. Ten sa síce vyznačuje vynikajúcou presnosťou, pričom ciele dokáže zasiahnuť až na 4,5 kilometra, no problémom je drážkovaná hlaveň. Tú dnes už nepoužívajú moderné tanky, a namiesto toho používajú hladkú hlaveň.
Ukrajinci si síce schopnosť streľby na veľké vzdialenosti pochvaľujú a tvrdia, že je neporovnateľná so sovietskymi tankmi, problém je, že potrebuje špecifickú muníciu. Takú muníciu nepoužívajú žiadne iné západné tanky. Navyše delo sa rýchlo opotrebuje už po 500 strelách, čiže aj úloha, na ktorú Ukrajinci používajú tank teraz, ako delostrelectvo, je problémová. Naproti tomu hladká hlaveň dokáže vystreliť trikrát toľko striel dokiaľ sa opotrebuje.
Problematická je aj logistika. Ukrajinci sa sťažujú, že trvá mesiace, kým sa k nim dostanú náhradné súčiastky. Navyše stroje sužujú časté poruchy a armáde chýbajú skúsení mechanici.
„Časti vo veži a časti presného mierenia tiež nemajú takú dlhú životnosť,“ uviedol veliteľ tanku Kayfarick. „Kazia sa od začiatku,“ dodal.
Nedostatok dielov je spojený aj s faktom, že tieto tanky majú v armáde len Briti, Omán a Ukrajina. Challenger-2 teda nemá takú veľkú podpornú a logistickú sieť ako napríklad nemecký Leopard, ktorý je najpoužívanejší tank v NATO neamerického pôvodu.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Forbes, The Sun