Britský veľvyslanec: Slovákov Brexit neovplyvní, sme dôležití spojenci
- Európska únia príde o jednu z najsilnejších ekonomík
- Británia je pre Slovákov atraktívna najmä vďaka štúdiu či lepším pracovným podmienkam
- Aký dopad to bude mať na Slovákov?
- Európska únia príde o jednu z najsilnejších ekonomík
- Británia je pre Slovákov atraktívna najmä vďaka štúdiu či lepším pracovným podmienkam
- Aký dopad to bude mať na Slovákov?
Priebeh Brexitu je a bol veľmi zdĺhavý, keďže sa britskí poslanci nevedeli dohodnúť na presných podmienkach odchodu Británie z Európskej únie. Státisíce Britov žiadalo o nové referendum či opakovanie hlasovania a svoju demisiu podala aj bývalá premiérka Theresa May.
Po najnovších udalostiach, kedy sa absolútnym víťazom stal Boris Johnson, je Brexit takmer istý a Európska únia tak príde o jednu z najsilnejších ekonomík. Obchod v rámci EÚ predstavuje 47% vývozu Spojeného kráľovstva a ich celkový príspevok do rozpočtu EÚ predstavoval v roku 2017 viac než 10 miliard eur.
Aký dopad bude mať odchod Británie z EÚ sme sa v nedávnom článku pýtali ekonomického analytika a tentokrát sme sa rozhodli osloviť britského veľvyslanca na Slovensku Andyho Gartha.
Európsku úniu opúšťa jedna z najsilnejších ekonomík
Po víťazstve Johnsona dnes a zajtra zložia sľub zvolení poslanci a vo štvrtok prednesie prejav pred parlamentom aj kráľovná. Následne bude formálne zriadený nový parlament. Premiér uviedol, že bude postupovať rýchlo a presadí schválenie návrhu dohody o vystúpení, ktorá bola s EÚ vyrokovaná ešte v októbri a na základe ktorej bude Spojenému kráľovstvu umožnené opustiť EÚ koncom januára.
JUST IN: Boris Johnson’s Conservative Party has officially won the UK election https://t.co/4LEc8juoss pic.twitter.com/n3ORJ8yJdx
— CNN (@CNN) December 13, 2019
Hneď po tom, ako Spojené kráľovstvo opustí EÚ, príde na rad takzvané prechodné obdobie, ktoré potrvá do konca roka 2020.
„Počas tohto obdobia budeme s EÚ rokovať o budúcich vzťahoch. Takže budeme aj naďalej veľmi usilovne pracovať na zabezpečení čo najlepších vzťahov s EÚ po našom odchode,“ uvádza britský veľvyslanec.
V minulom roku pritom podľa dostupných údajov žilo v zahraničí viac než 2,5 milióna Slovákov a jednou z najčastejších krajín bola aj Veľká Británia. V súčasnosti tam žije takmer 100-tisíc Slovákov.
Bude Británia pre Slovákov z ekonomického hľadiska stále atraktívna?
Pre Slovákov však výsledok volieb podľa jeho slov nepredstavuje žiadnu zmenu, keďže došlo k ukotveniu ochrany práv občanov EÚ žijúcich v Spojenom kraľovstve.
„Práva občanov boli od samého začiatku rokovaní našou prioritou. Dohoda o vystúpení poskytuje občanom garanciu ich práv do budúcnosti. To znamená, že viac ako 3 milióny občanov EÚ v Spojenom kráľovstve a takmer milión Britov v rámci EÚ môže pokračovať vo svojich životoch vo všeobecnosti tak ako doteraz,“ dodal Garth.
Británia je pre Slovákov atraktívna najmä vďaka štúdiu či lepším pracovným podmienkam. Dokazujú to aj štatistiky organizácie Unesco, keďže pred dvoma rokmi v zahraničí študovalo vyše 32-tisíc študentov zo Slovenska, pričom prevažná časť bola práve v Spojenom kráľovstve. Veľká časť z týchto študentov pritom študuje odbory pripravujúce ich na profesie, ktoré sú na Slovensku nedostatkové.
Skutočnosť, že Spojené kráľovstvo je nie len pre Slovákov už dlhodobo atraktívnym miestom vyzdvihuje aj britský veľvyslanec, ktorý očakáva, že sa to nezmení ani odchodom krajiny z EÚ. Garth zároveň dodal, že mnoho mladých ľudí zo Slovenska si volí špičkové britské univerzity pre svoje štúdium. Ďalší zas kvôli kariérnemu rastu. „Vláda sa v tomto smere vyjadrila veľmi jasne, že Spojené kráľovstvo bude chcieť aj naďalej do krajiny priťahovať talentovaných ľudí z celého sveta,“ dodáva.
Slovensko a Spojené kráľovstvo sú dôležití spojenci a obchodní partneri
V minulosti sa hovorilo o tom, že prípadný odchod bez dohody by mohol ovplyvniť viacero firiem, akou je napríklad aj Kia Motors, v ktorej je jedným z najväčších exportných trhov práve Veľká Británia.
Britský veľvyslanec si však myslí, že Spojené Kráľovstvo a Slovensko si majú čo navzájom ponúknuť a zostanú blízkymi priateľmi bez ohľadu na Brexit. „Slovensko a Spojené kráľovstvo sú dôležití spojenci a obchodní partneri. V Británii žije okolo 100 tisíc Slovákov, a tu žije komunita Britov, mnohí z nich v manželstvách so Slovákmi,“ dodal.
Garth ďalej prezrádza, že súčasťou dohody o vystúpení je aj politická deklarácia, ktorá určuje smerovanie budúceho vzťahu.
„Detaily budú dohodnuté počas prechodného obdobia. Obe strany sa však zaviazali vytvoriť budúce partnerstvo plne reflektujúc hĺbku našej spoločnej histórie a hodnôt; podporovať naše previazané ekonomiky aj bezpečnosť; a pripraviť ambicióznu dohodu o volnom obchode, ktorá rešpektuje dôležitosť spolupráce v oblasti vnútornej bezpečnosti a spravodlivosti, ako aj zahraničnej a bezpečnostnej politiky,“ uzatvára.
Zdroje: europskenoviny.sk, europa.eu, sopk.sk