Bročka otvoril v Trnave nevídaný projekt, môžeš vďaka nemu ušetriť peniaze a zbaviť sa nepotrebných vecí

  • Miera konzumu mnohých ľudí sa čoraz viac zvyšuje, a to aj na úkor životného prostredia a v konečnom dôsledku aj nás samých
  • Uvedomuje si to aj mesto Trnava, ktoré spúšťa vôbec prvý projekt v znamení „reuse“
  • Veci, ktoré by inak skončili na skládke, tu dostanú novú šancu
brocka
TASR/Lukáš Grinaj, Facebook/Peter Bročka
  • Miera konzumu mnohých ľudí sa čoraz viac zvyšuje, a to aj na úkor životného prostredia a v konečnom dôsledku aj nás samých
  • Uvedomuje si to aj mesto Trnava, ktoré spúšťa vôbec prvý projekt v znamení „reuse“
  • Veci, ktoré by inak skončili na skládke, tu dostanú novú šancu

Nikto na Slovensku sa zrejme nemôže sťažovať na nedostatok nákupných centier, ktoré sú označované za mekky konzumu. Ako zaznelo v kultovom filme Fight Club: „Kupujeme veci, ktoré nepotrebujeme, za peniaze, ktoré nemáme, aby sme zapôsobili na ľudí, ktorých nemáme radi.“

Je to neustály kolobeh, ktorý nezaťažuje len naše povaly a pivnice, ale samozrejme aj životné prostredie. Trend konzumu so sebou však priniesol aj proti trend. Ten je postavený na využívaní plnohodnotných, no o čosi starších vecí.

zdroj: Unsplash/Jasmin Sessler

Nákup z druhej ruky ako prvá voľba spotrebiteľov? Pravdepodobne už čoskoro. Hoci sa väčšina Slovákov na nákupy v second handoch a v bazároch ešte stále pozerá len pomedzi prsty, trendy spotrebiteľského správania sa už nejaký ten rok uberajú práve týmto smerom. A vôbec nesúvisia so znižovaním kúpyschopnosti obyvateľstva, práve naopak. Tovar z druhej ruky sa stal doménou spotrebiteľov, ktorí si uvedomujú jeho pridanú hodnotu.

zdroj: Unsplash/Hello I'm Nik

Re-Use centrá, kde nájdeš staršie, no plne využiteľné veci zmenšujú záťaž na peňaženku, ale aj na planétu. Hitom sa stali vo Viedni, Budapešti ale aj Prahe.

Nepotrebný nábytok, elektroniku či knihy už nebudú musieť nosiť na zberné dvory, či vyhadzovať na skládky ani Trnavčania. O všetko sa postará ich nové Re-use centrum, ktoré vybrané produkty za symbolickú cenu posunie ľuďom, ktorým sa ešte v domácnosti zídu.

zdroj: Facebook/Peter Bročka

„Cieľom Re-use centra Back2life je opätovné využitie starých, ale funkčných vecí. Predmety, ktoré sú pre niekoho nepotrebné, nemusia skončiť v odpade, môžu ďalej poslúžiť iným ľuďom. Back2Life slúži ako miesto darovania a nákupu použiteľných vecí. Za nízky poplatok za službu Back2Life centra môže pekná a použiteľná vec potešiť nového majiteľa.“

Nakúpil by si si v re-use centre?

Trnavčania sem môžu veci zadarmo priniesť a zároveň si pre seba vybrať niečo  užitočné. Zmyslom Back2life je najmä predĺžiť život veciam, a tým predchádzať vzniku odpadu a šetriť životné prostredie.

zdroj: Facebook/Peter Bročka

Projekt je prevádzkovaný sociálnym podnikom a zároveň dáva možnosť zamestnať ľudí s ťažším uplatnením na trhu práce. Výťažok z predaja Back2Life pôjde na podporu komunitných projektov, ako aj na výsadbu stromov a ďalšej zelene v Trnave.

Aký je postup?

Ak máš záujem priniesť alebo si niečo v Back2Life centre kúpiť, postup je nasledovný: Nepotrebné ale funkčné veci najskôr prines do Re-use centra na Bottovej ulici v Trnave. Pracovníci centra predmety zaevidujú a označia QR kódom. Po naskenovaní kódu dostaneš potvrdenie o prijatej veci, ktorá je zaradená na sklad a zároveň sa objaví na webstránke Back2Life.

„Ak máte záujem o kúpu, predmet si môže kúpiť priamo v centre, alebo si ho vopred rezervovať na webstránke. Ak si predmet rezervujete, dostanete na zadanú emailovú adresu rezervačný kód s označením jeho umiestnenia. Rezervácia trvá 48 hodín. Po príchode do Back2Life centra si rezervovaný predmet nájdete, prinesiete ho k pokladni, pracovníkovi nadiktujete kód rezervácie a zaplatíte symbolickú cenu za službu Back2Life centra,“ informuje jeho tím.

Doniesť sem môžeš napríklad knihy, hračky, náradie či kuchynský riad. Centrum však neberie veľkoobjemový nábytok, elektrospotrebiče, textil, potraviny či plyšové hračky.

Mesto Trnava priznáva, že patrí k regiónom s najvyššou životnou úrovňou na Slovensku, odvrátenou stranou tohto faktu je vysoká miera konzumu a s tým súvisiaci veľký objem odpadu. Ak chce človek žiť trvalo udržateľným spôsobom, namiesto kupovania nových vecí môže byť práve hľadanie vhodnej alternatívy v re-use centre súčasťou zodpovedného životného štýlu.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: back2life.sk, Facebook/ Peter Bročka

Najnovšie videá

Trendové videá