Brusel zavádza „raňajkovú smernicu“. Vybral 4 potraviny, ktoré zmenia označenie

  • Značenie štyroch potravín by malo prejsť zmenami
  • Zdravé stravovanie tak bude o niečo jednoduchšie
tanier s raňajkami
Ilustračný obrázok Unsplash/Brooke Lark
  • Značenie štyroch potravín by malo prejsť zmenami
  • Zdravé stravovanie tak bude o niečo jednoduchšie

Zdravá strava je súčasťou životov mnohých ľudí. Teraz by to tento spôsob stravovania mohol byť o niečo jednoduchší.

Ako totiž uvádza portá tvnoviny.sk, bruselskí úradníci vyčlenili spomedzi potravín konkrétne štyri, ktoré sú podľa nich zdravým štartom do dňa.

Značenie týchto potravín by malo prejsť zmenami, aby spotrebitelia jednoducho zistili, či je ich súčasťou pridaný cukor alebo sušené ingrediencie. Potravinami, ktoré sú zdravé, sú džús, med, mlieko a džem. „Raňajková smernica“ by mala vstúpiť do platnosti ešte tento rok, konkrétne by sa tak malo stať do leta.

Džúsy po novom budú musieť disponovať jednotným označením, ktoré spotrebiteľovi prezradí, či sú sladené, čerstvé alebo konzervované a prirodzené. V prípade medu pôjde o označenie percentuálneho zastúpenia konkrétnych hodnôt. Džemy budú rozdelené do dvoch kategórií, pričom dôležitým faktorom bude obsah cukru. Čo sa týka mlieka, zdravým bude aj to dehydratované, no len v prípade, že bude bezlaktózové.

Prísnejšie posudzovanie výrobkov

Táto zmena však nie je jedinou, ktorá sa týka označovania potravín.

Ako sme totiž informovali na základe portálu tvnoviny.sk, od januára platia prísnejšie pravidlá pre hodnotenie potravín, čo negatívne ovplyvnilo množstvo potravín. Slovenskí výrobcovia so systémom Nutri-Score nesúhlasia. Tento systém potraviny hodnotí písmenami A-E a dotkol sa až 40 % potravín.

Najväčšie zhoršenie pocítili mliečne výrobky. Po novom sa totiž mlieko radí medzi nápoje, v dôsledku čoho je o kategóriu nižšie, ako pôvodne bolo. Ovocné jogurty spadajú do kategórie D, nie B, ako to bývalo. V kategórii A ostala iba voda. Polepšili si napríklad celozrnné múky, ryby, ako aj repkový a olivový olej.

Táto smernica bude mať pozitívny dopad nielen na spotrebiteľov, ale aj na poctivých včelárov, keďže ich ochráni pred falšovateľskými praktikami, uvádza portál Správy RTVS.

Rakúsky europoslanec Alexander Bernhuber doplnil, že hlavným cieľom legislatívy je zastaviť podvodné praktiky v oblasti označovania medu. Podľa nových pravidiel budú etikety musieť obsahovať informácie o krajine pôvodu, najmä v prípade zmiešaných medov, kde budú percentuálne uvedené príslušné podiely krajín pôvodu.

S touto iniciatívou by mohol vzniknúť systém, ktorý umožní zistenie skutočného pôvodu výrobku a jeho dodávateľského reťazca. Taktiež by sa mohlo zaviesť povinné a systematické testovanie kvality medu.

Potravinári sa búria

Slovenskí výrobcovia potravín vyjadrili výhrady k systému Nutri-Score aj po jeho úprave. Podľa ich stanoviska tento hodnotiaci systém nespravodlivo kategorizuje určité potraviny jednoducho ako dobré alebo zlé, čo považujú za neopodstatnené.

Hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Jana Holéciová uviedla, že Nutri-Score preferuje vysoko spracované potraviny, ktoré je ľahké upraviť, a diskriminuje kvalitné živočíšne bielkoviny. Podľa ich názoru tento systém nedostatočne reflektuje tradičné potraviny, kvalitu bielkovín, prídavné látky, vitamíny a minerálne látky prospešné pre zdravie.

Členské štáty EÚ momentálne systém Nutri-Score používajú na dobrovoľnej báze. Aj keď v minulosti existovali snahy urobiť ho povinným, niektoré krajiny sa postavili proti tomuto návrhu. Holéciová zdôraznila, že zavedenie povinného označovania nutričných hodnôt by bolo náročné, pretože každý členský štát má odlišné poľnohospodárske praktiky, spôsoby spracovania potravín, spotrebiteľské preferencie a vnútroštátne smernice pre výživu.

Na rozdiel od toho, nadnárodné potravinové spoločnosti, vrátane Nestlé, Danone, Kaufland a Dr Oetker, vyjadrujú silnú podporu systému Nutri-Score. Pre ne by bolo výhodné mať univerzálne označenie pre všetky trhy, hoci uznávajú, že existuje priestor na jeho vylepšenie.

Generálny riaditeľ Nestlé Česko a Slovensko Michiel Kernkamp zdôraznil potrebu zvoliť jednotný systém pre celú Európsku úniu, aby sa predišlo zmätku s rôznymi označeniami na jednotlivých trhoch.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: tvnoviny.sk, tvnoviny.sk, Správy RTVS

Najnovšie videá

Trendové videá