Brutálne praktiky na Telegrame: Tisíce mužov si v skupinách radia, ako ubližovať ženám

  • Muži si vymieňali rady, ako ubližovať ženám
  • Nemeckí novinári odhalili desaťtisíce členov týchto skupín
Ilustračná foto
Pexels
  • Muži si vymieňali rady, ako ubližovať ženám
  • Nemeckí novinári odhalili desaťtisíce členov týchto skupín

Nemeckí investigatívni novinári z tímu STRG_F, prepojeného s verejnoprávnou stanicou ARD, odhalili šokujúce praktiky na platforme Telegram. 

Novinári zistili existenciu skupiny s viac ako 70 000 členmi, v ktorej si muži otvorene vymieňali rady, ako zneužiť ženy, zdieľali explicitné materiály a diskutovali o tom, ako sa vyhnúť právnym dôsledkom. O zisteniach podrobne informuje The Telegraph.

Podľa dostupných zdrojov sa v skupine nachádzali podrobné návody na manipuláciu obetí a chemické omámenie žien. Mnohé príspevky obsahovali explicitné materiály získané bez vedomia a súhlasu obetí.

Skupina bola miestom, kde členovia opisovali svoje činy a zdieľali odkazy na nové skupiny, ak bola tá pôvodná deaktivovaná.

Investigatívne novinárky Isabel Beer a Isabel Ströh sa na viac ako rok infiltrovali do týchto skupín, aby odhalili, čo sa v nich deje. Podarilo sa im získať dôkazy o tom, ako si členovia skupiny vymieňali rady na dr*govanie žien a poskytovali odkazy na nákup omamných látok.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa STARTITUP (@startitup_sk)

Ešte znepokojujúcejšie bolo zistenie, že obete neboli vždy neznáme osoby – častokrát išlo o ich partnerky, sestry alebo dokonca matky. Skupina navyše slúžila aj na zdieľanie explicitného materiálu, vrátane videí s*xuálneho násilia.

Reakcia Telegramu a problémy s moderovaním obsahu

Telegram reagoval na obvinenia vyhlásením: „Telegram uplatňuje politiku nulovej tolerancie voči zneužívaniu svojej platformy. Všetci používatelia, ktorí budú pri tom prichytení, budú okamžite zablokovaní.“ 

Napriek vyhláseniam Telegramu však problém s moderovaním obsahu na platforme pretrváva. Členovia skupín si po deaktivovaní rýchlo vytvárajú nové skupiny a zdieľajú ich odkazy medzi sebou, čo poukazuje na obmedzenú účinnosť zásahov zo strany platformy.

Reakcia verejnosti a úradov

Na situáciu sa chcú pýtať aj slovenskí poslanci v Progresívnom Slovensku. Ministrovi vnútra Matúšovi Šutajovi Eštokovi chcú adresovať niekoľko dôležitých otázok týkajúcich sa bezpečnosti na sociálnych sieťach.

Chcú zistiť, či má polícia informácie o tom, že medzi členmi odhalených telegramových skupín by mohli byť aj občania Slovenska. Rovnako sa budú pýtať, či naše orgány aktívne monitorujú podobné aktivity na sociálnych sieťach.

Podľa správy zverejnenej na T-online.de nemecká polícia už začala vyšetrovanie s cieľom identifikovať členov tejto skupiny. Aktivisti a organizácie na ochranu práv žien požadujú tvrdšie právne kroky voči tým, ktorí šíria nenávistný a násilný obsah na internete, ako aj lepšie regulácie technologických platforiem.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Beáta Jurík • Progresívne Slovensko (@beata_jurik)

Táto kauza opätovne otvorila diskusiu o zodpovednosti technologických spoločností pri monitorovaní a odstraňovaní škodlivého obsahu.

Mnohé ženské organizácie a odborníci na digitálnu bezpečnosť zdôrazňujú, že platformy ako Telegram musia investovať do efektívnejších nástrojov na detekciu a odstránenie škodlivých skupín.

Čo je Telegram? 

Telegram je digitálna platforma, ktorá slúži na posielanie správ a vytváranie online komunít. Často sa využíva ako sociálna sieť, kde môžu ľudia komunikovať, zdieľať obsah a zapájať sa do diskusií. Používatelia môžu vytvárať skupiny až s 200 000 členmi alebo kanály, kde obsah zdieľa iba administrátor, a ostatní ho sledujú.

Platforma je známa svojou anonymitou, keďže používatelia nemusia uvádzať svoje skutočné meno a môžu vystupovať pod prezývkou. To však prináša aj riziká, pretože anonymita umožňuje šírenie nelegálneho obsahu a nenávistných prejavov.

Okrem toho Telegram umožňuje zdieľanie multimédií a využívanie botov, ktoré pomáhajú automatizovať rôzne činnosti, ako sú ankety či správy.

Hoci Telegram ponúka veľa možností pre komunikáciu a budovanie komunít, čelí kritike za nedostatočnú kontrolu obsahu. Mnohí upozorňujú, že platformu zneužívajú skupiny na šírenie násilia, dezinformácií alebo nelegálnych aktivít.

Telegram tak spája veľkú slobodu s potrebou lepšieho dohľadu nad tým, ako sa využíva.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: The Telegraph, Lavanguardia

Najnovšie videá

Trendové videá