Brutálne útoky aj zastrašovanie. V USA ľudia ázijského pôvodu prežívajú peklo, počas pandémie sa množia zločiny z nenávisti

  • V USA v roku 2020 stúpol počet nahlásených zločinov z nenávisti
  • Ohrozovaní sú afroameričania aj ľudia s ázijskými črtami
koronavírus čína
TASR/AP Photo/Ng Han Guan
  • V USA v roku 2020 stúpol počet nahlásených zločinov z nenávisti
  • Ohrozovaní sú afroameričania aj ľudia s ázijskými črtami

V roku 2020 stúpol v Spojených štátoch počet nahlásených zločinov z nenávisti namierených predovšetkým proti Afroameričanom a Američanom ázijského pôvodu. Vyplýva to zo štatistiky, ktorú v pondelok zverejnil americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI). Informuje o tom agentúra AFP.

Podľa štatistiky počas minulého roka stúpol počet zločinov z nenávisti voči černošskému obyvateľstvu USA o 40 percent, a to z 1972 prípadov na 2755. V roku 2020 sa pritom odohrali rozsiahle protesty v rámci hnutia Black Lives Matter (Na životoch černochov záleží).

Útoky proti Američanom ázijského pôvodu medzitým stúpli o 70 percent – v roku 2020 zaznamenali 274 takýchto incidentov, zatiaľ čo v roku 2019 ich bolo 161. Tento počet podľa všetkého potvrdzuje trend hlásený touto komunitou od začiatku pandémie koronavírusu.

Štatistika reflektuje naliehavú potrebu komplexnej reakcie, povedal americký minister spravodlivosti Merrick Garland. FBI však vyzvala ľudí, aby z nej nevyvodzovali unáhlené závery.

Je ťažké dokázať to

Takmer polovicu hlásených incidentov tvorilo zastrašovanie, 18 percent z nich však predstavovali závažné útoky a 22 percent zločiny z nenávisti.

Najnovšie číslo je však zároveň nižšie než 52 vrážd zaznamenaných v roku 2019, počas ktorého došlo aj k streľbe na hraniciach s Mexikom. Tá si vyžiadala 23 obetí, väčšinou Hispáncov, pripomína AFP.

Malo by hnutie Black Lives Matter dostať Nobelovu cenu?

V Spojených štátoch sa za „zločiny z nenávisti“ spravidla označujú činy namierené voči osobám pre určité ich charakteristické črty. Takto motivované činy sú považované za priťažujúcu okolnosť a automaticky vedú aj k odsúdeniam na vyššie tresty, na súde je však ťažké ich dokázať, uzatvára AFP.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Trendové videá