Tieto stavby sú za rok 2020 tie najhoršie na Slovensku. Anticenu dostal aj miláčik spod Tatier
- Tieto stavby si vyslúžili anticenu za architektúru BRUTUS, ktorá sa udeľuje každoročne
- „Súťažilo“ sa v 5 kategóriách
- Podľa organizátorky súťaže je podpriemerná architektúra odrazom stavu našej spoločnosti
- Tieto stavby si vyslúžili anticenu za architektúru BRUTUS, ktorá sa udeľuje každoročne
- „Súťažilo“ sa v 5 kategóriách
- Podľa organizátorky súťaže je podpriemerná architektúra odrazom stavu našej spoločnosti
Posudzovať vizuálnu stránku architektúry je vždy trochu subjektívna záležitosť. Niekto sa nájde v socialistických betónových stavbách, iný v drevenom minimalizme. Tieto stavby sú však v spoločnosti vnímané ako „nie veľmi vydarené“. Vyslúžili si anticenu za architektúru BRUTUS, ktorá sa udeľuje každoročne.
Niektoré stavby si svoje miesto držia už niekoľko rokov, ako napríklad Mrakodrap Premiere na Šancovej ulici v Bratislave, ktorý si prívlastok „najhorší“ vysúťažil aj minulý rok.
1. BRUTUS v kategórii “problematický kontext” dostáva Mrakodrap Premiere na Šancovej ulici v Bratislave
2. BRUTUS v kategórii “dilema estetiky” putuje vymaľovaniu policajných staníc v gescii Ministerstva vnútra SR
3. BRUTUS v kategórii “rekonštrukcie, obnova a adaptácia budov” udeľujeme fenoménu insitnej výmaľby verejných budov na našich sídliskách
4. BRUTUS v kategórii “dilema estetiky v prostredí budovania verejnej infraštruktúry” pre cyklotrasu Prešov – Veľký Šariš
5. Veža na Štrbskom plese
Odborná porota vybrala z pomedzi rovnocenných nominácií jeden projekt, ktorý svojím významom reprezentuje problematický kontext, nevhodný zásah do prírodného a kultúrneho dedičstva a dilemu estetiky zároveň. Jednoducho je to BRUTUS, ktorý sa rovnako ocitol ako víťaz v počte nominácii zaslaných verejnosťou. Skrátka BRUTUS roka.
„Podpriemerná architektúra je odrazom stavu našej spoločnosti“
„Cieľom anticeny za architektúru BRUTUS je ukázať na architektúru a jej autorov a spolutvorcov, ktorých výsledná práca demonštruje kombináciu antitalentu a absencie vízie, čím prispievajú k spoločenskému či ekologickému úpadku. Podpriemerná architektúra a stavebná kultúra je odrazom stavu našej spoločnosti,“ vyjadrila sa Zuzana Duchová z BRUTUSu.
Bratislava je slovenskou „Mekkou“ v nevkusnej architektúre. Je to predsa logické. Čím viac sa stavia, tým je vyššia pravdepodobnosť, že sa niektorý projekt nepostaví dobre.
„Keď nič nerobíte, nič nepokazíte, takže najviac nevkusu by malo byť asi v Bratislave. Najviac sa tam stavia, investuje. Je toto vlastne dôležité? Aj zlé veci majú nádej na zmenu. Každá stavba by mohla mať zmysel a byť dobrou, aj bez ocenenia. Možno sme národ, ktorý sa nevie oceňovať. Je nás málo, nejakú cenu za architektúru si má šancu všimnúť rádovo menej ľudí ako na väčších národných trhoch,“ povedala pre Startitup Duchová.
Čítajte viac z kategórie: Architektúra