Buď prídeš do kancelárie, alebo pôjdeš dole s platom. Google chce zamestnancov nahnať do práce
- Technologický gigant neplánuje svojich zamestnancov nechať pracovať z domu aj po pandémii
- Tí, ktorí sa aj tak rozhodnú zostať v režime home office môžu očakávať znižovanie platu
- Technologický gigant neplánuje svojich zamestnancov nechať pracovať z domu aj po pandémii
- Tí, ktorí sa aj tak rozhodnú zostať v režime home office môžu očakávať znižovanie platu
Mnoho Slovákov si za posledný viac ako rok celkom zvyklo na prácu z domu a benefity s ňou spojené. Sú odbremenení od ranných zhonov, čakania v zápche, a zároveň vedia ušetriť peniaze či už na lístkoch do MHD alebo kupovaní obedov. Nie všetci zamestnávatelia sú ale s týmto režimom stopercentne spokojní. Najnovšie sa medzi nich zaradil aj samotný Google a niekoľko ďalších technologických spoločností, informuje Reuters.
Tí, ktorí sa rozhodnú pracovať natrvalo zo svojich domovov budú zrejme musieť očakávať aj znižovanie platov. Má ísť o úpravu platov na základe životných nákladov v lokalite, v ktorej zamestnanci žijú. Ide o experiment prebiehajúci v Silicon Valley a môže určovať trendy pre veľkých zamestnávateľov. Napríklad aj Facebook a Twitter platia svojim zamestnancom menej, ak sa jednoducho presťahujú do menej nákladných oblastí a logicky dokážu ušetriť viac ako ľudia v „centre diania.“
„Naše kompenzačné balíčky boli vždy určené lokalitou a vždy platíme na vrchole miestneho trhu podľa toho, odkiaľ zamestnanec pracuje,“ povedal hovorca spoločnosti Google s tým, že plat sa bude líšiť v závislosti od mesta a štátu v ktorom sa daný zamestnanec nachádza.
Jeden zo zamestnanec spoločnosti Google, ktorý nechcel byť menovaný, zvyčajne dochádza do kancelárie v Seattli z blízkeho okresu. Uviedol, že ak by pracoval z domu na plný úväzok, jeho plat by sa mohol znížiť o približne 10 %, informuje CBC. Spoločnosť kvôli takýmto prípadom dokonca vyvinula takzvaný Work Location Tool – nástroj, vďaka ktorému zamestnanci zistia, o koľko sa im môže zníži plat.
Generálny riaditeľ Sundara Pichai len nedávno napísal svojim viac ako 130-tisícom zamestnancom list ohľadom návratu do kancelárií. Pitchai posunul dátum návratu z 1. septembra na 18. október.
„Sme nadšení, že sme začali znova otvárať naše areály a povzbudzujeme zamestnancov spoločnosti Google, ktorí sa cítia bezpečne, aby v tom pokračovali. Zároveň si uvedomujeme, že mnoho zamestnancov spoločnosti eviduje prudké nárasty prípadov v súvislosti s delta variantom a majú obavy z návratu do kancelárie.”
Posunutie dátumu na október má ľuďom podľa jeho slov najmä poskytnúť čas a flexibilitu na návrat do práce. „Údaje budeme naďalej pozorne sledovať a dáme vám vedieť najmenej 30 dní vopred, kým prejdeme k úplnému návratu do kancelárie.“
Pichai okrem toho uviedol, že spoločnosť Google zavedie v USA politiku, ktorá by nariadila očkovanie kohokoľvek, kto pracuje na pôde firmy. Zároveň poznamenal, že zaočkovanosť v spoločnosti je už teraz vysoká.
„Túto politiku zavádzame v USA v najbližších týždňoch a v nasledujúcich mesiacoch sa rozšíri aj do ďalších regiónov. Implementácia sa bude líšiť podľa miestnych podmienok a predpisov a nebude sa uplatňovať, kým nebudú vo vašej oblasti široko dostupné vakcíny,“ dodal.
V súčasnej kríze začali hýbať svetom aj takzvané hybridné kancelárie, ktoré ponúka aj bratislavský coworking Campus. Ide o koncept, ktorý poskytuje zamestnancom slobodu výberu — či chcú pracovať v kancelárii alebo na home office.
https://www.facebook.com/campuscowork/photos/a.1724506614481882/2286876741578197/?type=3
Tímy zamestnancov tu pracujú na rotačnej báze. Takýmto spôsobom sa tu na rozdiel od klasickej kancelárie zefektívňuje využívanie priestoru. Model ponúka bezpečný návrat do pracovného sveta najmä pre firmy, ktoré už nechcú byť doma či platiť nevýhodné prenájmy.
Čo hovorí odborníčka?
Psychologička Lucia Šandrik z poradensko vzdelávacej spoločnosti Pozitivo pre Startitup konštatuje, že trvalá práca z domu môže predstavovať určité riziká. Za najväčšie považuje sociálnu izoláciu a nedostatok sociálnych kontaktov.
„Ak niekto zostane pracovať výlučne na home office aj po ukončení pandémie, je potrebné si tento sociálny kontakt saturovať nejakými vhodnými prostriedkami. Z môjho pohľadu je výhodný určitý „hybridný model“ fungovania. To znamená, že zamestnanec funguje na home office, ale minimálne jeden deň v týždni trávi v kancelárii, kde má osobný kontakt s kolegami a upevňuje svoje sociálne väzby.“
Dlhodobý chýbajúci osobný kontakt s kolegami môže podľa jej slov viesť k depresii, úzkosti a iným psychickým problémom, rovnako ako dusenie svojich názorov, nevyjadrené myšlienky a strach o miesto.
Výlučný home office nie je podľa Šandrik rovnako vhodný na pracovný pozíciách, ktoré vyžadujú kreativitu a tímovú spoluprácu. Online stretnutia môžu do istej miery túto potrebu napĺňať, ale určite ju plnohodnotne nenahradia.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: blog.google, Reuters, CBC