Bude to poriadne nečakané. Na Slovensko sa rúti QUITERIA a prináša drastickú zmenu počasia
- Tlaková výš QUITERIA so sebou prinesie poriadnu zmenu počasia
- Toto počasie však nebude trvať dlho

- Tlaková výš QUITERIA so sebou prinesie poriadnu zmenu počasia
- Toto počasie však nebude trvať dlho
Včerajšie sychravé počasie dnes vystriedala malá, miestami prechodne zväčšená oblačnosť a príjemné lúče slnka. Slovenský hydrometeorologický ústav však upozorňuje, že aj počas dnešného dňa môžu ojedinele vznikať prehánky alebo dážď. Meteorológovia dnes predpokladajú ojedinelé zrážky do 1 milimetra.
Najvyššia denná teplota bude 21 až 26 stupňov Celzia, na Orave a pod Tatrami okolo 19 stupňov Celzia. Teplota na horách vo výške 1 500 metrov nad morom sa bude pohybovať okolo 11 stupňov Celzia.
Fúkať bude slabý, na východe severný vietor 3 až 8 metrov za sekundu (10 až 30 km/h).
Meteorológovia dnes predpokladajú ojedinelé zrážky do 1 milimetra.
Toto zlepšenie počasia na Slovensku spôsobila tlaková výš, ktorú nemeckí meteorológovia nazvali QUITERIA. Táto tlaková výš sa na naše územie zatiaľ len presúva, no už aj dnes ovplyvňuje počasie. Rovnako to bude aj počas víkendu a začiatku nového týždňa.
Počas týchto dní bude na Slovensku slnečno a zrážky hroziť nebudú. Čo sa týka teplôt, tie budú na aktuálne ročné obdobie pomerne vysoké a každým dňom budú stúpať.
Portál iMeteo.sk informuje, že QUITERIA sa bude presúvať cez Nemecko a Poľsko smerom na východnú Európu. Od jej zadnej strany priveje na Slovensko teplý vzduch. Podľa odborníkov nie sú najbližšie denné teploty bežne – v porovnaní s dlhodobým normálom budú totiž tieto teploty až o 8 stupňov Celzia vyššie, ako je normál.
Prudký nárast teplôt zažijeme už v nedeľu (17. 9.), keď budú dosahovať aj 28 stupňov Celzia. Pondelok bude ešte teplejší. Maximálne teploty sa počas tohto dňa budú šplhať až ku 30 stupňom Celzia. Okrem toho, že pondelok bude teplý, zároveň bude posledným dňom týchto septembrových horúčav.
V utorok by sa totiž na Slovensko mal dostať ďalší studený front, ktorý spôsobí vlnu búrok. Po tom, čo tento front územie Slovenska opustí, teploty síce budú nadpriemerné, no podľa vývoja na ďalšie dni môžeme očakávať postupné ochladzovanie. Nočné teploty sa budú pomaly približovať bodu mrazu.
Počasie ovplyvní jav El Niño
To, aká zima nás čaká, zatiaľ úplne jasné nie je. Vie sa však, že buď bude teplotne mierna a bohatá na zrážky, alebo najchladnejšia za posledných 40 rokov.
„Koľko ľudí, toľko názorov,“ skonštatoval odborník Peter Jurkovič hneď v úvode nášho rozhovoru. Tvrdí, že nemá význam prikláňať sa ani k jednému názoru. El Niño je totiž javom, ktorý sa prejavuje na základe slnečnej aktivity. „Keď je príliš silná, má to dopad aj na Zem. To sa obyčajne začína prejavovať v Tichom oceáne.“
Jurčovič vysvetľuje, že El Niño je jav založený na otepľovaní vody v Tichom oceáne. Keď sa otepľuje výraznejšie, súvisí to so zvýšenou aktivitou slnka. „Silnejšie žiarenie zo Slnka prichádza na Zem, a keďže má Tichý oceán najväčšiu plochu, prejavuje sa to tam najvýraznejšie. Tento jav je pozorovaný už niekoľko storočí, nie je to žiadna novinka.“
Postupne tento jav obíde celú Zem a prejaví sa aj v Európe. Prinesie so sebou len 2 možné zmeny počasia.
„Buď ide o extrémne oteplenie, alebo extrémne zrážky. Už sme zažili za posledných 30 rokov dvakrát takéto extrémne situácie. Jedna nastala v 80. rokoch, keď sme v Bratislave mali 45 tropických dní. Rok 1998 bol zas veľmi bohatý na zrážky.“
Ide o jediné dva prejavy javu El Niño. Vopred však povedať, čo so sebou prinesie, je nesmierne náročné. Podľa Jurčoviča sa robia odhady a predpovede, no je potrebné byť veľmi opatrný. „Ide o obrovské jaby, čiže jednoznačne sa nedá povedať, čo prinesie. Vieme však, že El Niño prichádza.“
Na záver meteorológ ozrejmuje, že El Niño môže niekedy trvať 6 mesiacov, inokedy zas 2 – 3 roky. Stojí za ním výrazná aktivita slnka.
„Slnečná aktivita kolíše v 11-ročnom cykle. Keď sme na maxime, prejavuje sa jav El Niño. Keď je minimálna, prejavuje sa zas La Niña. Tento jav prináša studenú vodu od Aljašky smerom k rovníku a prejavuje sa výrazným ochladzovaním. Tento jav tu bol v minulých rokoch. Keď skončil, prišiel na scénu El Niño.“
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: SHMÚ, SITA, iMeteo.sk, Archív SIU