Matovič dal lekárskym školám ponuku, aká sa neodmieta. Vyriešilo by to obrovský problém

  • Rezort financií zafinancuje až o 500 medikov viac
  • Cieľom je udržať ich na Slovensku
študentka medicíny, lekári na operačnej sále
Ilustračný obrázok Pixabay/Sasint
  • Rezort financií zafinancuje až o 500 medikov viac
  • Cieľom je udržať ich na Slovensku

Ministerstvo zdravotníctva SR chce riešiť nedostatok zdravotníckych pracovníkov aj zvýšením počtu slovenských študentov medicíny na lekárskych fakultách. Iniciovalo preto rokovanie na úrovni ministerstiev financií, zdravotníctva a školstva o možnostiach navýšenia finančných prostriedkov pre lekárske fakulty, ktoré sa uskutoční v utorok 25. októbra. Informoval o tom rezort zdravotníctva.

Skutočnosť, že vzdelávanie zdravotníckych pracovníkov patrí medzi priority rezortu, dokazuje aj široká diskusia naprieč odbornými či stavovskými organizáciami. Zástupcovia vedenia rezortu zdravotníctva už pred dvoma týždňami o tejto problematike rokovali s vedením jednotlivých lekárskych fakúlt na Slovensku. Tí skonštatovali, že vysoké školstvo je síce kvalitné, ale finančne dlhodobo poddimenzované.

„Otázka reformy vzdelávania zdravotníckeho personálu patrí medzi priority ministerstva, riešime možnosti navýšenia počtu študentov medicíny, ako aj spôsoby, ako mladých lekárov na Slovensku následne aj udržať. V spolupráci s ostatnými ministerstvami chceme diskutovať o možnostiach a prostriedkoch na zvýšenie počtu slovenských študentov všeobecného lekárstva,“ uviedol minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Bez navýšenia finančných prostriedkov však bude tieto kroky podľa neho veľmi zložité uskutočniť.

K získavaniu zdravotníckeho personálu na Slovensku by mohol pomôcť podľa ministerstva zdravotníctva aj diskutovaný program spolupráce so zahraničnými strednými a vysokými školami zdravotníckeho zamerania.

Sedliacky rozum

K veci sa vyjadril aj minister financií Igor Matovič, ktorý absolvoval stretnutie so zástupcami ministerstva zdravotníctva. Tí za ním prišli s otázkou, či by rezort financií vedel zafinancovať dodatočných 100 medikov ročne.

Matovič sa pochválil, že zástupcom z ministerstva zdravotníctva ponúkol zafinancovanie 500 medikov. Ako napísal na sociálnej sieti, viedol ho k tomu sedliacky rozum.

„Slovensko dlhodobo trpí nedostatkom zdravotníkov, v tomto prípade lekárov. Zároveň platí, že na 4 lekárskych fakultách vzdelávame ročne do 700 slovenských medikov v ročníku a cca 430 medikov v ročníku zo zahraničia. Okrem toho fakulty tvrdia, že vedia k nim prijať dodatočných 100 medikov,“ píše.

Tiež sa odvoláva na tvrdenie lekárskych fakúlt, podľa ktorého musia prijímať zahraničných študentov, pretože od nich získajú približne o 4-tisíc eur ročne viac na študenta ako za slovenských medikov od štátu.

Financmajster považuje „za znak absolútneho nerozumu nezaplatiť lekárskym fakultám spomenutý rozdiel a nezískať tak ročne dodatočné stovky miest pre slovenských medikov“. Tvrdí totiž, že v prípade týchto medikov je veľká šanca, že na Slovensku ostanú. Poukazuje na to, že v súčasnosti približne 83 % slovenských medikov ostane pracovať doma, pričom takmer všetci zahraniční odchádzajú.

„Preto som pánovi ministrovi dal za MF ponuku, s ktorou môže osloviť všetky lekárske fakulty – Slovensko má eminentný záujem zvýšiť počet medikov zo spomenutých cca 700 na 1 200 v ročníku už od nasledovného školského roka,“ vysvetľuje svoje kroky Matovič. 

Minister financií na záver dodáva, že štát bude tento krok stáť dodatočné milióny eur ročne, no je to tak správne, pretože najviac záleží na zdraví.

Minister financií Igor Matovič
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Beh na dlhé trate

Na tlačovej besede uviedol minister financií, že už vyše 30 rokov nikto túto situáciu neriešil. Avšak podobné rozhodnutia netreba odkladať.

„Poďme prijať 500 nových študentov do každého ročníka medicíny,“ vyzýva Matovič. Následne potom môžeme očakávať omnoho vyšší počet vyštudovaných ľudí v zdravotníckom systéme, pričom uviedol, že nejde o žiadnu jednorazovú ponuku.

Podľa slov ministra financií nechcel 30 rokov nikto z politikov financovať vzdelávanie budúcich medikov. K Matovičovi sa pripojil aj minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský, ktorý uviedol, že zdravotníctvo je v súčasnom stave „beh na dlhé trate“.

Na snímke minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský
zdroj: TASR/Martin Baumann

Okrem neho sa vyjadril aj nový minister školstva Ján Horecký. Ten je presvedčený, že nedostatok zdravotníkov je nateraz prioritou Slovenska. Chce poskytnúť „maximálnu súčinnosť“, pričom každá fakulta má právo rozhodnúť sa podľa seba. Okrem toho uviedol, že sa neobáva poklesu vzdelávania budúcich zdravotníkov.

Za zdravotnícky výbor sa vyjadril Marek Krajči, ktorý tvrdí, že v nemocniciach treba vytvárať lepšie podmienky. Ide najmä o to, aby študenti neodchádzali do zahraničia, ale ostali pracovať na Slovensku. 

Podľa Lengvarského bude môcť každá lekárska fakulta maximálne využiť všetky finančné prostriedky, ktoré im budú poskytnuté. „Pokryté bude celé šesťročné štúdium,“ ozrejmil. Príjmy za slovenského študenta budú pritom identické, ako tie za zahraničného. Takto lekárske fakulty neprídu o žiadne peniaze.

Minister financií apeloval na to, že podobná požiadavka ešte na ich rezort neprišla a v tomto prípade ide o „návratnú investíciu“. Pričom uviedol, že ak by tento problém neriešili, dostatočný počet lekárov by sme nemali ani o sedem rokov. 

Pri zdravotných sestrách je však iný problém. „Tam potrebujeme zvýšiť atraktivitu najmä po finančnej stránke, aby vyštudovaná zdravotná sestra nešla robiť predavačku do Lidla,“ uviedol Matovič.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Trendové videá