„Budem mimo dosahu. Modli sa.“ Zdrvujúce príbehy Ukrajincov, ktorí prišli o svojich blízkych

  • Príbehy ukrajinských civilistov približujú neúprosnú realitu ruskej vojny
  • Vyšetrovatelia pracujú na plné obrátky aby pomohli nájsť nezvestných
Poland_Russia_Ukraine_War218294848862
Ilustračné foto TASR/AP Photo/Visar Kryeziu
  • Príbehy ukrajinských civilistov približujú neúprosnú realitu ruskej vojny
  • Vyšetrovatelia pracujú na plné obrátky aby pomohli nájsť nezvestných

Iryna Reva sa často zapozerá do svojho telefónu a sleduje posledné video, ktoré jej z frontu poslal 25-ročný syn Vladyslav. Vladyslav, vojak dobrovoľník, zmizol pred 19 mesiacmi počas ostrého stretu s ruskými silami v Doneckej oblasti na východe Ukrajiny.

Príbeh Revy je dojímavou ozvenou úzkosti, ktorú pociťujú tisíce Ukrajincov, ktorí sa od začiatku ruskej invázie v plnom rozsahu pred dvoma rokmi boria s neistotou týkajúcou sa osudu svojich blízkych.

Ohromujúci rozsah tejto krízy podčiarkujú údaje ukrajinskej národnej polície, ktorá uvádza, že za posledných 24 mesiacov bolo za nezvestných vyhlásených viac ako 30 000 osôb, čo vykresľuje hrozivý obraz ľudských obetí konfliktu, píše AP News.

Zdrvujúce príbehy

„Dodnes hľadám svojho syna,“ povedala Reva. „Je pre mňa živý. Bez ohľadu na okolnosti neexistuje dôkaz, že by zahynul.“

Keď Reva naposledy hovorila so svojím synom, prosila ho, aby sa na druhý deň ráno nezúčastnil na bitke. „Nechoď, povedz, že ťa bolí ruka,“ povedala mu do telefónu.

„Mami, je mi to ľúto. Mám ťa veľmi rád,“ odpovedal Vladyslav. „Idem do bitky. Neviem, či sa vrátim.“

„Budem mimo dosahu. Modli sa,“ boli jeho posledné slová, ktoré jej povedal, informuje ABC News.

Kríza nezvestných osôb na Ukrajine zahŕňa nielen vojakov ako Vladyslav, ktorí sa stratili v boji, ale aj civilistov a deti, ktorí zmizli za nespočetných okolností.

Táto pokračujúca sága neistoty zaťažuje rodiny, ako je rodina Inny Usenkovej, ktorej brat Herman Sikorskij zmizol, keď ruské sily obliehali Mariupol v roku 2022.

Napriek leteckému útoku, ktorý zasiahol Sikorského rezidenciu, si Usenková, ktorá teraz žije v Španielsku, uprostred zúfalstva zachováva nádej a neúnavne hľadá akékoľvek informácie o mieste pobytu svojho brata prostredníctvom hlásení úradom a poskytovania vzoriek DNA ukrajinským úradom.

Kolektívna túžba po ukončení konfliktu rezonuje s viac ako 100 000 rodinami, ktoré sa od eskalácie konfliktu obrátili na Medzinárodný výbor Červeného kríža. Usenkov príbeh je svedectvom pretrvávajúcej nádeje a hlbokého vplyvu nevyriešeného osudu blízkych na rodiny a komunity, pričom podčiarkuje hlbokú emocionálnu a sociálnu daň vojny na Ukrajine, píše AP News.

DNA vzorky sú jediná cesta, ako nájsť nezvestných

Snaha rodín nezvestných na Ukrajine o uzavretie prípadu sa často začína predložením vzorky DNA, ktorá je kľúčovým krokom v oficiálnom procese pátrania.

Andrii Levytskyi, vedúci forenzného oddelenia hlavného vyšetrovacieho oddelenia národnej polície, uvádza, že bolo odobratých a analyzovaných viac ako 18 000 vzoriek DNA od príbuzných vojakov aj civilistov. Tieto genetické dôkazy zohrávajú kľúčovú úlohu pri určovaní štatútu nezvestných, najmä v kontexte armády, píše ABC News.

Petro Jaceňko, ktorý vedie tlačovú kanceláriu Koordinačného štábu pre zaobchádzanie s vojnovými zajatcami, zdôrazňuje význam DNA pri potvrdzovaní osudu nezvestných.

Dokonca aj výpovede očitých svedkov o smrti vojaka v boji sa považujú za nedostatočné bez potvrdenia dôkazov DNA.

„Kým nebudeme mať telo, kým nebudeme mať analýzu DNA, táto osoba bude mať status nezvestného,“ tvrdí Jaceňko. Poukazuje na prípady, keď sa vojaci, o ktorých sa predpokladalo, že boli zabití, neskôr našli živí, ale zranení v zajatí, čo poukazuje na zložitosť a problémy pri zisťovaní pravdy v hmle vojny, informuje AP News.

Zdroje: AP News, ABC News

Najnovšie videá

Trendové videá