Budúcim dôchodcom hrozí, že sa rok 2025 do ich penzie nezapočíta. Musia splniť tieto podmienky
- Na započítanie roku 2025 do nároku na minimálny dôchodok treba dosiahnuť istú hranicu príjmu
- Potom sa rok 2025 započíta do kvalifikovaného obdobia
- Na započítanie roku 2025 do nároku na minimálny dôchodok treba dosiahnuť istú hranicu príjmu
- Potom sa rok 2025 započíta do kvalifikovaného obdobia
V poslednom čase došlo na Slovensku k viacerým významným zmenám v dôchodkovom systéme. Na to, aby sa rok 2025 budúcim dôchodcom započítal do nároku na minimálny dôchodok, je potrebné splniť jednu podmienku.
Tejto skupine Slovákov sa rok 2025 do penzie nemusí započítať
Ich príjem musí dosiahnuť určité minimum, ktoré stanovuje štát. Ak splnia túto podmienku, rok 2025 sa im započíta do kvalifikovaného obdobia. Kvalifikované obdobie predstavuje počet rokov, počas ktorých si osoba platí dôchodkové poistenie a jej príjem dosiahne minimálnu hranicu určenú štátom, píše webový portál Pravda.
Ak však človek nedosiahne túto hranicu, tento rok sa mu nezaráta do nároku na minimálny dôchodok. „Rok 2025 sa započíta do počtu rokov tzv. kvalifikovaného obdobia pre nárok na minimálny dôchodok, ak vymeriavací základ poistenca za rok 2025 dosiahne najmenej 24,1 % priemernej ročnej mzdy zistenej v SR za rok 2025. Tá bude odhadom max. 1 716 € na mesiac,“ uviedol na svojej stránke exposlanec a odborník na dane a odvody Jozef Mihál.
Z toho vyplýva, že ročný príjem osoby musí dosiahnuť minimálne 4 963 eur, čo zodpovedá približne 414 eurám mesačne. Ako informuje Pravda, ak budúci dôchodcovia v roku 2025 nesplnia tento limit, nemusí sa im daný rok započítať do kvalifikovaného obdobia a to môže ovplyvniť ich nárok na minimálny dôchodok.
Dôchodky v budúcom roku
Ako je už v januári zvykom, aj v roku 2025 sa penzistom opäť zvýšia dôchodky. Dočkajú sa očakávanej valorizácie, ktorá určí, o koľko percent sa ich dávka zvýši v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Na začiatku roku 2024 sa hovorilo o tom, ako sa Slovensko stáva „rajom pre dôchodcov“. Informovali sme ťa o valorizácii vo výške 14,5 %, čo znamená, že oproti roku 2023 poberajú penzisti v tomto roku o toľko percent vyšší dôchodok.
Valorizácia sa určuje na základe porovnania medziročného rastu spotrebiteľských cien za domácnosti dôchodcov počas prvých deviatich mesiacov roka. Podľa údajov slovenského štatistického úradu dosiahla inflácia minulý rok úroveň 14,5 %.
Tento rok však situácia pre dôchodcov nevyzerá až tak priaznivo. Ako sme už naznačili začiatkom augusta, valorizácia by nemala prekročiť 2 %. Bývalý podpredseda vlády, exposlanec europarlamentu a odborník na dane a odvody Jozef Mihál vtedy predpokladal, že priemerná inflácia za prvých deväť mesiacov tohto roka dosiahne 1,8 %.
Pred pár dňami na svojej facebookovej stránke upozornil na najnovšie údaje štatistického úradu. Podľa nich dosiahla dôchodcovská inflácia v júli 2024 úroveň 1,9 %. Na základe týchto údajov je možné odhadnúť, o koľko sa zvýšia dôchodky v roku 2025.
Mihál opäť pripomína, že podľa zákona o sociálnom poistení „sa všetky dôchodky (okrem minimálnych) k 1. januáru 2025 budú valorizovať o percento medziročného rastu spotrebiteľských cien za domácnosti dôchodcov vykázané štatistickým úradom za prvých deväť mesiacov roka 2024“.
Výnimkou je minimálny dôchodok, ktorý sa vypočítava ako násobok životného minima. Tento násobok závisí od počtu rokov, počas ktorých si dôchodca na dôchodok prispieval. Viac sa dozvieš v tomto článku.
Zdroje: Pravda, Relia, Archív Startitup, Facebook/Daňové a odvodové tipy Jozefa Mihála, Archív Startitup