Budúcnosť bude bez aplikácií
- Čoskoro už možno nebudeme musieť vynakladať námahu na inštaláciu aplikácií. Zlepší sa používateľské prostredie a naše smartfóny nebudú zaplnené ikonkami appiek pre každú príležitosť?
- Čoskoro už možno nebudeme musieť vynakladať námahu na inštaláciu aplikácií. Zlepší sa používateľské prostredie a naše smartfóny nebudú zaplnené ikonkami appiek pre každú príležitosť?
„Existuje na to appka.“ To je slogan, ktorý definuje mobilný svet už od roku 2008, kedy vznikol aj App store. Apple nám ako prvý ponúkol pekne zabalené a jednoducho sťahovateľné appky. Avšak tento druh centralizovaného distribučného softvéru nie je až takou novinkou. Mnoho stolových a vreckových zariadení už disponovalo nejakou formou obchodu s aplikáciami ešte pred samotným App store.
Dôvodom prečo uspech práve obchod od Apple bola kombinácia načasovania a vývoja techniky. Od roku 2008 iOS a potom iPhone OS ponúkali platformu s prístupom na 3G sieť. Spojilo sa jedinečné použivateľské prostredie, skvelá grafika, technológia a podpora technologického obra. Mobilné appky začali dávať zmysel. Boli najúčinnejším spôsobom, ako priniesť ľuďom najnovší obsah a služby ruka v ruke so skvelým výkonom. Dnes appky čelia dvom základným problémom.
Je čoraz ťažšie udržať si pozornosť a záujem užívateľa. Stiahnutie appky bol kedysi pohodlným a rýchly zážitkom. Avšak dnes to predstavuje formu záväzku. Ľudia potrebujú naozaj presvedčivý dôvod, aby si appku stiahli alebo nebodaj kúpili. Firmy chcú dodávať obsah a služby pre zákazníkov ľahko, rýchlo, bezbolestne. No rastúca neochota inštalácie predstavuje čoraz väčší problém.
Druhým problémom je, že nemôžeme aplikáciu objaviť a preskúmať. Veľa populárnych mobilných aplikácií, ako je napríklad Instagram začínali, ako mobilné aplikácie, ktoré poskytovali obsah iba v rámci uzavretej platformy. Na to, aby ste si pozreli fotky svojich priateľov ste si appku museli najskôr stiahnuť a zaregistrovať sa. Existuje mnoho užitočných aplikácií, ktoré nie sú viditeľné alebo dohľadateľné vo vašom prehliadači. Roztrieštený Internet, kde je kreatívny a originálny obsah uzavretý na súkromných platformách nie je tým Internetom, ktorý máme radi.
App linking a indexovanie funguje, ale nestačí. Výraz „app linking“ vám možno nie je až tak známy. Ale každý krát, keď kliknete na YouTube link v inej aplikácií a YouTube appka sa otvorí, aby prehrala video prichádzate s ním do kontaktu. App linking vás nasmeruje na aplikáciu, ktorá najlepšie prezentuje obsah, ktorý chcete vidieť.
App indexovanie je tiež možnosť. Vyhľadávate niečo v Google, objaví sa vám relevenatný obsah spolu s in-app obsahom a možnosťou stiahnuť si navrhovanú appku. Ale čo ak appka nepodporuje app linking a indexovanie? Určite každý zažil moment, keď si chcel prezrieť nejaký obsah ale na jeho zobrazenie potreboval appku. Nie každý si chce pestovať vo svojom smartfóne záhradu s aplikáciami a sťahovať si appku ku každému článku, ktorý si chce prečítať.
Pred pár mesiacmi prišiel Google so zaujímavou technológiou, ktorú si takmer nik nepamätá – App streaming. Namiesto toho, aby ste si appku museli stiahnuť a vynakladať úsilie, len kliknete na link v obsahu a Google vás presmeruje len na tú časť aplikácie, ktorá vám poskytne to, čo práve hľadáte. Kým fantastické riešenie spoločnosti Google je stále iba v experimentálnom štádiu, Apple pošťuchuje svojich vývojárov viac- menej podobným smerom.
On-Demand Resources (ODR) je technológia sprístupnená príchodom iOS 9. Funguje tak, že stiahne a nainštaluje iba malé jadro aplikácie a podľa potreby sa doinštalujú ďalšie časti. ODR sa najčastejšie používa v hrách. Užívateľ si najskôr stiahne len začiatočné levely a s jeho postupom sa inštalujú nasledujúce úrovne a staré dáta sa mažú. Tak aplikácie zaberie len minimum pamäte.
Cieľom vývojárov je priniesť technológiu, ktorá bude čo možno najprirodzenejšia pre používateľa a prenosná do všetkých druhov zariadení. V blízkej budúcnosti by sa inštalácia mohla stať len zastaralou metódou a zobrazovanie čoraz viac natívneho obsahu prinesie úplne iný zážitok zo surfovania na internete.
Zdroj: Donny Reynolds, fwd: Thoughts, medium.com, zdroj fotografií: medium.com, zdroj titulnej fotografie: bgr.com
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy