Budúcnosť monogamii nepraje, mladí ľudia menia rodinný krb za slobodu. Hraničí to s egoizmom, vysvetľuje odborník
- Mladí ľudia do manželstva vstupujú neskôr než predošlé generácie
- Fenoménom tohto desaťročia sú priateľstva s výhodami
- Mladí ľudia do manželstva vstupujú neskôr než predošlé generácie
- Fenoménom tohto desaťročia sú priateľstva s výhodami
A žili spolu šťastne až do smrti. Fráza, na ktorej spoločnosť zakladá ideálny vzorec života. Kým naši rodičia sa nebránili svadbe už vo veku 18 rokov, súčasná mladá generácia dospieva neskôr.
„Trendy v manželstve hovoria jasne. Ľudia do neho vstupujú čoraz neskôr. Dnes už sú svadby v 18 takmer rarita,“ hovorí pre Startitup psychologička Kristýna Czuczor, ktorá pôsobí v online poradni MOJRA.sk.
„Naopak, môžeme vidieť, že rozvodovosť sa nielen zastavila, ale i klesla, čo pravdepodobne súvisí s tým, že manželstvo sa odďaľuje do veku, kedy je ľudská psychika už vyzretá. Osobne dúfam, že tento trend bude pokračovať a rozvodovosť bude klesať aj naďalej,“ dodáva.
Sociologička Jane Pilcher pre The Guardian povedala, že pre dnešných mladých ľudí je veľmi ťažké dosiahnuť to, čo sa považuje za tradičné znaky dospelosti. Je pre nich náročnejšie si nájsť stabilnú prácu na plný úväzok a vytvoriť si vlastnú nezávislú domácnosť.
Význam monogamie v minulosti
„V minulosti, v podstate do 18. storočia, bolo manželstvo najmä dôležitou ekonomickou inštitúciou, zabezpečujúcou chod a prežitie rodiny. Romantická láska vtedy nepatrila medzi významné kritéria výberu partnerov,“ vysvetlil pre Startitup psychológ Miroslav Popper pôsobiaci v Ústave výskumu sociálnej komunikácie v Slovenskej akadémii vied.
Za dôležité kritériá sa považovali predovšetkým majetok a spoločenské postavenie. V najvyšších spoločenských vrstvách bol sobáš aj ako jedna z možností na politické ciele posilnenia moci.
Až v 19. storočí, v dôsledku vplyvov osvietenstva, začala hrať väčšiu rolu emocionálna oblasť, síce emócie sú nestále a spája sa s nimi väčšia nestabilita.
V súčasnosti manželstvo už nepredstavuje jedinú mysliteľnú možnosť, pokiaľ chce niekto žiť v partnerskom alebo rodinnom vzťahu. Zároveň dochádza k oslabovaniu sociálnych noriem a spoločenských očakávaní, ako sa správať v manželstve.
„Vo všetkých prípadoch ide o väčšiu autonómiu, o snahy viac sa sebarealizovať a sebanapĺňať, namiesto podliehania tradičným konvenciám o tom, že muž má byť živiteľ rodiny a žena sa má starať o rodinný krb,“ vysvetľuje Popper.
Fenomén dnešnej doby
„Trendom dnešnej doby je častejšie striedanie partnerov než počas generácie našich rodičov a starých rodičov,“ hovorí psychologička Czuczor.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Na čom boli postavené manželstvá v minulosti
- Ako vníma vzťahy súčasná mladá generácia
- Aký význam majú kamarátstva s výhodami
- Prečo sa mladí ľudia vyhýbajú vzťahom
- Ako vyzerá budúcnosť monogamie
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti