Budúcnosť NAKA podľa poslancov nie je svetlá. „Vraciame sa do 90. rokov,“ tvrdia
- Poslanci sa vyjadrili k téme okliešťovania právomocí NAKA
- Opozícia tvrdí, že ide o snahu skryť korupciu
- Gašpar ubezpečuje, že sa nie je čoho báť
- Poslanci sa vyjadrili k téme okliešťovania právomocí NAKA
- Opozícia tvrdí, že ide o snahu skryť korupciu
- Gašpar ubezpečuje, že sa nie je čoho báť
Nadácia Zastavme korupciu prednedávnom odhalila údajný dokument, ktorý naznačuje, ako sa v blízkej budúcnosti zmení fungovanie Národnej kriminálnej agentúry (NAKA).
Okrem zníženia počtu zamestnancov by mali nastať zmeny aj v oblasti vyšetrovania. Nadácia tvrdí, že NAKA po novom nebude mať na starosti vyšetrovanie korupčných káuz a iných závažných trestných činov. Bude ich môcť len operatívne odhaľovať, pokiaľ prezident Policajného zboru neudelí v danom prípade výnimku.
Na medializovanú informáciu sme sa pýtali poslancov v Národnej rade SR. Opozícia bola voči pripravovaným zmenám kritická, koalícia hovorí skôr o zdržanlivosti.
Hranatý valec
Ako prvý sa k téme vyjadril poslanec hnutia Slovensko Jozef Pročko, ktorý svoju pozornosť obrátil na ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka. „Šutaj Eštok je klasická ukážka vládnej koalície. Je to hranatý valec, ktorý bude valcovať všetko, čo vyšetrovalo a vyšetruje korupciu,“ myslí si poslanec.
„Oni to nechcú. Oni chcú zrušiť všetko, pretože oni kradli a kradnúť aj budú,“ uzavrel Pročko.
Bývalý policajný prezident a súčasný poslanec za stranu Smer-SD Tibor Gašpar však tvrdí, že konečná podoba pripravovaných zmien vôbec nemusí vyzerať tak, ako ju opísala nadácia Zastavme korupciu.
„Myslím si, že takto to nie je formulované v tejto chvíli. Stále je to otvorená otázka. Bavíme sa o vecnej príslušnosti budúcej Národnej kriminálnej agentúry,“ vysvetľuje Gašpar. Vzápätí dodáva, že podľa jeho informácií sa právomoc vyšetrovať korupciu NAKA brať nebude.
„Pokiaľ viem, tak naďalej bude vyšetrovať najzávažnejšie formy trestnej činnosti, a myslím si, že do toho bude spadať aj korupcia,“ tvrdí poslanec. „Počkajme si na ten záverečný akt, to rozhodnutie, ktoré príde pravdepodobne v krátkom čase, a uvidíme, aká bude vecná príslušnosť pre Národnú kriminálnu agentúru,“ dodal.
Poslanec za stranu SaS Juraj Krúpa sa k veci stavia kriticky. „Vraciame sa do 90. rokov. Vraciame sa do situácie, kedy sa príslušnosť vyšetrovania korupcie ako takej posunie na nižšiu úroveň, kde je oveľa väčšiu prepojenosť lokálnych štruktúr s podnikateľskými sférami alebo s ďalšími vplyvnými osobami,“ opisuje Krúpa.
Tento faktor môže mať podľa poslanca vplyv na dianie na okresných a krajských riaditeľstvách, čo môže spôsobiť, že vyšetrovanie korupcie sa jednoducho pozastaví.
„Jediné, čo ponechávajú, je akási jednotka na vyšetrovanie korupcie v prípade eurofondov. Ale to len z toho dôvodu, že to Európska únia vyslovene vyžaduje. Ale už vieme veľmi dobre, ako to dopadne,“ myslí si Krúpa.
„Slovensko je známe svojou korupciou. Nikto to nespochybňuje, okrem pána Kaliňáka, ktorý vyhlásil, že neexistuje. Videli sme, že existuje. Ale odkedy je pri moci táto vláda a ovládla políciu, tá korupcia zrazu vymizla,“ dodal poslanec.
Vyšetrovanie je zabezpečené
O tom, že návrh ešte nie je definitívny, hovorí aj poslanec strany Hlas-SD Samuel Migaľ. „Tieto veci budú súčasťou celkového balíka opatrení, s ktorými prichádza minister vnútra. Ten ich, samozrejme, predstaví a potom sa budeme môcť baviť o detailoch,“ hovorí Migaľ.
O tom, či NAKA bude alebo nebude vyšetrovať korupciu, poslanec hovoriť nechcel. „Veľmi by som predbiehal,“ tvrdí.
„Na druhej strane, čo určite viem povedať, je, že po zrušení Úradu špeciálnej prokuratúry je zabezpečené riadne fungovanie justičných orgánov, čo preukazujeme aj v Bruseli, pretože taká bola požiadavka. A ja v tom nevidím absolútne žiaden problém,“ hovorí Migaľ a dodáva, že k situácii okolo NAKA sa ešte koalícia vyjadrí.
Svoj názor poskytol aj poslanec strany SaS Marián Viskupič. „Tu treba jasne povedať, že všetky tieto zmeny smerujú k oslabeniu schopností polície a NAKA ako takej, vyšetrovať skutočne zložitú korupčnú trestnú činnosť, mafiánsku trestnú činnosť,“ myslí si poslanec.
Dodáva, že dané kroky považuje za snahu koalície znížiť schopnosť polície vyšetrovať kauzy týkajúce sa politikov. „Je to likvidovanie toho, čo už sme mali, schopností polície a Národnej kriminálnej agentúry,“ hovorí Viskupič.
Upozorňuje tiež na to, že problém sa týka aj mrhania schopností vyšetrovateľov. „Tí vyšetrovatelia majú úroveň, majú schopnosti, majú skúsenosti. Viete, ak takého vyšetrovateľa potom dáte niekde na okres, tak jednoducho nevyužívate schopnosti ľudí,“ podčiarkol poslanec.
Zdroj: Zastavme korupciu