Budúcnosť očkovania proti Covidu nie je vo vakcíne. Vedci tvrdia, že našli účinnejší a príjemnejší spôsob

  • Prelomová metóda spočíva v nosovom spreji proti koronavírusu. Takýto sprej by fungoval ako „trojský kôň“
  • Výsledky štúdie preukázali 25-násobne vyššiu imunitnú odpoveď ako pri vakcínach
  • Rovnakú metódu skúmajú aj v Británii. V Kanade vyvinuli sprej, ktorý dokáže účinne bojovať s koronavírusom
nosová vakcína
Unsplash/CDC
  • Prelomová metóda spočíva v nosovom spreji proti koronavírusu. Takýto sprej by fungoval ako „trojský kôň“
  • Výsledky štúdie preukázali 25-násobne vyššiu imunitnú odpoveď ako pri vakcínach
  • Rovnakú metódu skúmajú aj v Británii. V Kanade vyvinuli sprej, ktorý dokáže účinne bojovať s koronavírusom

Vedci z Massachusettského technologického inštitútu (MIT) tvrdia, že našli vakcínu proti koronavírusu, ktorá môže byť oveľa účinnejšia ako klasická injekčná vakcína. Podľa Independent má prelomová metóda spočívať v nosovom spreji proti koronavírusu. Takýto sprej by fungoval ako „trojský kôň“. Pomocou inhalácie by aktivoval silnú imunitnú odpoveď v bunkách dýchacích ciest. Tie by napadli vírus hneď po jeho vstupe do dýchacích ciest.

PRELOMOVÝ VYNÁLEZ: Vakcínam proti koronavírusu môže byť čoskoro koniec. Nahradiť ich môže táto alternatíva

Vedci úspešne otestovali sprej proti kiahňam na myšiach. Teraz sa zamerali na koronavírus. Veria, že rovnaká metóda by mohla nájsť uplatnenie aj pri chrípke, HIV a aj pri prevencii rakoviny.

Podobná metóda už funguje pri vakcíne proti chrípke, ktorá sa tiež môže podávať formou nosového spreja. Metóda výskumníkov z MIT funguje inak ako nosová vakcína proti chrípke. Tá používa živé (oslabené) vírusy chrípky. Vedci z MIT použili peptidové proteíny, ktoré napodobňujú vírus. Problémom je, že peptidové proteíny ťažšie prekonávajú slizničnú bariéru v krku a pľúcach. Prienik je potrebný, aby sa vyvolala imunitná odpoveď. Vedci problém vyriešili pridaním albumínových proteínov nachádzajúcich sa v krvi.

zdroj: Unsplash/Diana Polekhina

25-násobne vyššia imunitná odpoveď ako pri vakcínach 

Ich výhodou je, že sú bezpečnejšie a ľahšie na výrobu. Podľa štúdie zverejnenej v časopise Science Immunology inhalovaná vakcína mala 25-násobnú zvýšenú odpoveď T-buniek v pľúcach, a to oproti klasickej vakcíne podanej injekciou.

Hlavný autor štúdie Darrell Irvien, profesor biologického inžinierstva na MIT uviedol, že v budúcnosti by sa takáto vakcína mohla využiť aj pri prevencii rakoviny pľúc. „V tomto dokumente sme sa osobitne zamerali na reakcie T buniek, ktoré by boli užitočné proti vírusom alebo rakovine a našou myšlienkou bolo použiť tento proteín, albumín ako akýsi trójsky kôň. Je potrebné, aby sa vakcína dostala cez slizničnú bariéru. Keď sa objaví nádorová bunka alebo vírus infikuje cieľovú bunku. T bunky ju môžu okamžite zničiť,“ uviedol Irvien pre Independent.

ZLÁ SPRÁVA: K normálu sa len tak ľahko nevrátime. Rúška a sociálny dištanc tu budú ešte niekoľko rokov

Rovnaký spôsob „vakcinácie“ skúmajú aj v Británii 

Rovnaký spôsob „vakcinácie“ skúmajú aj vedci z Oxfordskej univerzity. Začali skúmať možnosť premeny vakcíny do formy tabletiek alebo nosových sprejov. Britských poslancov o tom informovala profesorka Sarah Gillbert z Oxfordskej univerzity. Cieľom je nájsť nové spôsoby podania vakcíny a vytvorenie lepšej imunitnej odpovede.

„Uvažujeme tiež o výrobe vakcín druhej generácie. Všetky vakcíny sa v súčasnosti podali ako intramuskulárne injekcie. To, ale nie je najlepší spôsob ochrany pred infekciou dýchacích ciest a vtedy, keď chceme, aby bol imunitný systém aktívny v horných a dolných dýchacích cestách, kde vírus spôsobuje infekciu,“ cituje vedkyňu Guardian.

Vakcína
zdroj: TASR/Jung Yeon-je /Pool Photo via AP

Takáto forma ochrany by bola dobrou správou pre ľudí, ktorí majú strach z ihiel. Podľa vedkyne by dokázala zmierniť problémy s dodávkami vakcín.

Výskum Oxfordskej univerzity je zatiaľ len v počiatkoch a bude pravdepodobne trvať dlhší čas, kým sa objavia výsledky. „Na vývoj bude potrebný čas. Budú musieť byť testované na bezpečnosť, a potom aj na účinnosť,“ dodala Gillbert.

Sprej na liečbu koronavírusu má tiež dobré výsledky

Sprej, ktorý by nepôsobil ako vakcína, ale ako liečba na koronavírus a na znižovanie transmisie vírusu už testuje biotechnologická firma SaNOtize so sídlom vo Vancouveri. Liečba sprejom zabíja vírus v horných dýchacích cestách, bráni mu v inkubácii a ceste do pľúc. Podľa Clinical Trials Arena klinické skúšky druhej fázy ukázali, že nosový sprej znižuje hladinu koronavírusu o 95 percent do 24 hodín a o viac ako 99 percent za menej ako tri dni.

„Keď používate nosový sprej, skutočne zabije vírus v nose a zníži vírusovú záťaž,“ uviedla doktorka Gilly Regev, ktorá je zároveň spoluzakladateľkou spoločnosti SaNOtize pre CTV News.

Na rovnakom princípe pracuje aj izraelský nosový sprej, ktorý sa ukázal tiež ako vysoko účinný. 

Zdroje: Independent, Science Immunology, Guardian , Clinical Trials Arena, CTV News

Najnovšie videá

Trendové videá